Wakacje kredytowe. Czy warto je wziąć i nadpłacić kredyt? Ekonomista: tak i to z 3 powodów

Ekonomista Rafał Mundry przygotował - i udostępnił za darmo - kalkulator, dla osób, które nadal się zastanawiają czy warto brać wakacje kredytowe. Kalkulacje, które można dzięki niemu zrobić samemu, przekonują nie tylko do wzięcia wakacji, ale także do wykorzystania zaoszczędzonych rat na... spłatę rat. Co można zyskać dzięki nadpłacie? Korzyści ma nie tylko kredytobiorca.

Wakacje kredytowe — zasady. Na co pozwala ustawa wakacje kredytowe 2022

Wakacje kredytowe 2022 nieco różnią się od bankowych wakacji dostępnych — pod pewnymi warunkami — dla wszystkich kredytobiorców mających problem ze spłatą rat. Rządowe wakacje kredytowe 2022 są częścią tarczy antyinflacyjnej i mają być wsparciem dla dużej grupy kredytobiorców, którym w związku z inflacją i co miesiąc podnoszonymi stopami kredytowymi, drastycznie wzrosły raty.

Rządowe wakacje kredytowe 2022 może wziąć każdy, bez kryterium dochodowego, kto posiada:

  • kredyt hipoteczny,
  • zaciągnięty w złotych,
  • wzięty przed 1 lipca 2022 roku,
  • realizujący własne cele mieszkaniowe.

Wakacje polegają na zawieszeniu spłaty 8 rat miesięcznych kredytu, po połowie w tym, i przyszłym roku:

W 2022 roku można skorzystać z 4 miesięcy ulgi, po dwa w trzecim i czwartym kwartale.

W 2023 także można mieć cztery miesiące bez rat — po jednym w każdym kwartale. Według głównego analityka Expander Advisors Andrzeja Sadowskiego — o czym pisze Dziennik Gazeta Prawna — najlepiej to zrobić w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu, ponieważ ze względu na rosnące oprocentowanie kredytów, najprawdopodobniej te raty będą wyższe niż w poprzedzających je miesiącach.

Wakacje kredytowe, a nadpłata kredytu. Czy to się opłaca? Oto korzyści

Ekonomista Rafał Mundry, przygotował darmowy kalkulator dla osób, które zastanawiają się, czy brać wakacje kredytowe. Kalkulator pozwala sprawdzić następujące informacje:

  • o ile spadnie rata kredytu przy nadpłacie,
  • ile rata wyniesie przy wzroście WIBORu.

Korzystając z kalkulatora, można także zrobić symulację, o ile skróci się kredyt, po nadpłacie i wracając do starej raty.

Ekspert od dawna namawia, aby zaoszczędzonych rat nie wydawać w sklepie — przyniesie to tylko większą ilość gotówki na rynku oraz nakręci wzrost inflacji w kraju — tylko wydać na własny kredyt i nadpłacić raty.

Publikując po raz kolejny na swoim Twitterze link do kalkulatora, wylicza na konkretnym przykładzie, że nadpłacając, miesięczna rata może się zmniejszyć nawet o 150-200 zł, a spłata kredytu może zostać skrócona nawet o 5 lat.

Korzyści z przeznaczenia zaoszczędzonych rat na nadpłatę kredytu są więc trzy:

  1. Wakacje kredytowe to ulga dla budżetu domowego dziś, oraz nadzieja na niższe odsetki w przyszłości,
  2. Nadpłata zrobiona na kredycie to korzyść: finalne skrócenie czasu spłaty i wysokości rat,
  3. Przeznaczenie rat zaoszczędzonych na wakacjach kredytowych na spłatę własnego kredytu, a nie konsumpcję, to mniej gotówki na rynku i ochrona przed rosnącą inflacją.

Jak to działa? Andrzej Sadowski — główny analityk Expander Advisors tłumaczy w artykule Dziennika Gazety Prawnej. Jeśli spłacamy regularną ratę kredytu — nie korzystając z wakacji kredytowych — to zwykle większą część spłacanej kwoty stanowią odsetki, a jedynie niewielką część — kapitał. Jeśli natomiast skorzystamy z wakacji kredytowych i tę samą kwotę przeznaczymy na nadpłatę kredytu, to spłacimy kapitał, zmniejszając odsetki od długu już do końca kredytu.

Przykładowe wyliczenie przedstawia Rafał Mundry

Od kiedy można składać wniosek o wakacje kredytowe? Chcesz mieć wakacje już w sierpniu? Spiesz się

Wnioski o wakacje kredytowe należy złożyć w banku, w którym został zaciągnięty kredyt. Banki przygotowują się do przyjmowania wniosków w ustawowym terminie tj. od 29 lipca 2022 roku.

Eksperci zwracają uwagę, że ustawa o wakacjach kredytowych wchodzi w życie w niemal ostatniej chwili. Jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z pełnych wakacji w 2022 roku, czyli zawieszania rat w dwóch miesięcy trzeciego kwartału, to musi je rozpocząć już w sierpniu. Żeby tak się stało, kredytobiorcy — szczególnie ci, którzy, płacą ratę na początku sierpnia — muszą wystąpić o wakacje niezwłocznie.

Zwłoka w złożeniu wniosku może oznaczać ominięcie sierpnia, jako jednego z dwóch miesięcy trzeciego kwartału.

DOSTĘP PREMIUM