Ceny energii rosną dramatycznie. Oto 10 sprawdzonych sposobów, jak oszczędzać prąd
W ciągu ostatnich tygodni ceny prądu notują niespodziewanie wysokie poziomy. Zdaniem ekspertów problemem jest m.in. trudno dostępny i drogi węgiel. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się w najbliższym czasie zmienić, a specjaliści przewidują, że rekordowe podwyżki cen prądu dopiero przed nami.
Zachód wdraża oszczędzanie energii, a my?
Kraje zachodniej Europy zapowiadają wprowadzenie rozwiązań, które mają pomóc w oszczędzaniu energii. To w konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę - a co za tym idzie - ograniczonej dostępności do surowców energetycznych.
W Hiszpanii - pod groźbą milionowych kar - zarządcy obiektów użyteczności publicznej muszą pilnować, by budynki zimą nie były przegrzane, a latem klimatyzacja nie chłodziła powietrza poniżej 27-miu stopni.
Władze Berlina - szukając oszczędności - zdecydowały się na wyłączenie iluminacji 200-stu pomników.
Na takie decyzje - w tym momencie nie ma co liczyć nad Wisłą, gdzie zapotrzebowanie na energię systematycznie rośnie - mówiła w TOK FM koordynatorka zespołu "Klimat i Energia" w Greenpeace Polska Joanna Flisowska. Zdaniem ekspertki - dużym problemem w Polsce jest też fakt, że wiele budynków nie przeszło jeszcze termomodernizacji. Zauważyła też, że z rządu dochodzą komentarze, że Polacy nie lubią jak im się mówi co mają robić, więc [rząd - przyp. red] nie zamierza tego robić. Oczywiście to jest droga donikąd - mówiła Flisowska.
Ceny prądu rosną. 10 sprawdzonych sposobów jak oszczędzać prąd w domu na co dzień
- Pracuj przy świetle dziennym. Korzystanie z naturalnego światła, kiedy tylko jest to możliwe, pomoże zmniejszyć ilość energii elektryczne zużywanej w ciągu dnia. Warto więc ustawić biurko przy oknie, aby móc jak najdłużej wykorzystywać światło słoneczne.
- Odłączaj ładowarki z gniazdek. Ładowarka do telefonu komórkowego czy laptopa pobiera prąd nawet wtedy, gdy urządzenie nie jest do niej podłączone, a ona wciąż znajduje się w kontakcie. Aby zaoszczędzić prąd, wystarczy ją odłączyć na czas, kiedy nie jest używana.
- Wymień żarówki na energooszczędne. Energooszczędne żarówki (zwłaszcza LED) pomagają przy oszczędzaniu prądu. Zużycie przez nie energii jest około pięciu razy mniejsze niż w żarówkach tradycyjnych. Wymiana żarówek jest inwestycją, która zwróci się bardzo szybko.
- Wyłączaj światło, gdy nie jest potrzebne. Jeśli nie przebywasz w pomieszczeniu, po prostu zgaś w nim światło. Naucz tego również swoje dzieci.
- Wyłącz tryb czuwania. Jeśli chcesz oszczędzać energię elektryczną w domu, nie zapomnij o malutkiej świecącej diodzie na urządzeniach domowych, zwanej stand-by – stan czuwania. Każdy taki sprzęt należy wyłączać z prądu, aby nieużywany, niepotrzebnie nie pobierał energii.
- Wybieraj sprzęty energooszczędne. Kupując nowy sprzęt AGD, wybieraj ten energooszczędny. Najwyższa klasa A+++ to aż 40% oszczędności energii względem klasy A i 15% w stosunku do A+.
- Odkurzając, reguluj moc. Reguluj moc pracy odkurzacza, zwiększając ją do maksimum tylko wtedy, gdy na mniejszej mocy odkurzacz sobie nie radzi.
- Prasuj, gdy uzbiera się więcej ubrań. Z prasowaniem poczekaj, aż zbierze się więcej rzeczy, tak aby zbyt często nie rozgrzewać żelazka.
- Pralkę i zmywarkę włączaj tylko gdy są pełne. Jeśli pralka i zmywarka ma być ekonomiczna, trzeba włączać je dopiero wtedy, gdy zbierze się tyle ubrań i naczyń, aby załadować je do pełna. W pralce warto korzystać z programów ekonomicznych z wydłużonym czasem płukania i skróconym wirowania. W zmywarce - warto korzystać z programu szybkiego (jeśli naczynia są zbyt brudne, opłucz je wstępnie niewielką ilością wody zebraną np. z mycia warzyw i owoców).
- Gotuj dokładnie tyle wody, ile potrzebujesz. Napełniając czajnik, wlewaj tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz. Czas gotowania będzie krótszy, a zużycie energii znacznie mniejsze.
Jak proponuje autor artykułu w Muratordom.pl poza wymienionymi wyżej sposobami, dobrą inwestycją może być zmiana taryfy lub dostawcy prądu. Niektóre taryfy zakładają mniejsze opłaty za energię zużywaną nocą lub w weekendy tzw. taryfa "nocna" i taryfa "weekendowa". Jeśli wiesz, że właśnie w takim czasie zużywasz więcej prądu, warto dokładnie prześledzić oferty dostępnych na rynku dostawców prądu. Warto też zainwestować w panele fotowoltaiczne.
DOSTĘP PREMIUM
- "Król nieba" schodzi z lotniczej sceny. "Początek końca epoki"
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- Koniec sporu Kaczyński-Sikorski. Szef PiS wsparł Siły Zbrojne Ukrainy. Polityk PO przyjął przeprosiny
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- Opozycja rozliczy PiS? Lewicka przypomina, że już raz Tusk im odpuścił. "PO nie opłacało się dobijać PiS"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Senatorowie zdecydowali ws. noweli ustawy o SN. Nie posłuchali ministra
- Biały Dom zabrał głos w sprawie wizyty Joe Bidena w Polsce
- Senat pracuje nad nowelą o ustawy o SN, a minister... odradza składanie poprawek. "Piach w tryby"
- Spektrum autyzmu na pierwszy rzut oka trudno dostrzec. "Zdarzało mi się słyszeć, że dziecko się źle zachowuje, bo źle je wychowuję"