Zmiana pogody w weekend. Po upałach przyjdą burze. Będzie wiał silny wiatr

Wszystko wskazuje na to, że w piątek po południu nastąpi ochłodzenie. Do Polski wkroczy chłodny front atmosferyczny, który będzie spychać ciepłe powietrze na południowy wschód kraju. Dodatkowo miejscami przyniesie silne porywy wiatru, przelotne opady deszczu, a nawet gradu. Lokalne zjawiska nie powinny jednak przekroczyć pierwszego stopnia alertu pogodowego. Podpowiadamy, jak i gdzie je obserwować burze online.

W piątek początkowo będzie upalnie, jednak w trakcie dnia na zachodzie i północnym zachodzie do Polski zacznie wkraczać chłodny front atmosferyczny. Synoptycy ostrzegają przed burzami, które będą występować głównie po południu, wieczorem i w nocy z piątku na sobotę.

- Przede wszystkim te burze będą niebezpieczne ze względu na wiatr. Opadów nie będzie może zbyt dużo, do 20-30 l/m2, ale porywy mogą być do 90 km/h. - mówi ekspert IMGW Grzegorz Walijewski.

W trakcie burz możliwy jest silny i porywisty wiatr

Upały ominą Pomorze Zachodnie. Na pozostałym obszarze kraju czeka nas słoneczny, gorący i upalny piątek. Na Suwalszczyźnie spodziewanych jest 28 stopni Celsjusza. Na Mazowszu, ziemi łódzkiej, na Warmii i Mazurach, w Małopolsce i na Podkarpaciu temperatury będą oscylować w okolicach 30-32 stopni. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie temperatura w ciągu dnia może przekroczyć 35 stopni Celsjusza.

Im bliżej wieczora tym na terenie kraju, pojawiać  się będzie coraz większe zachmurzenie. Przez kraj przemieszczać się będzie strefa przelotnych opadów deszczu, silnego wiatru i burz

Pierwsze burze pojawią się w północno zachodniej części Polski. Do wieczora dotrze na Kaszuby, do Wielkopolski i na krańce zachodnie Dolnego Śląska. W nocy będą przemieszczać się w kierunku centrum. Na pozostałym obszarze w piątek nie powinno padać ani grzmieć. 

Prognoza na weekend. Burzowo i chłodno

Pierwszy weekend sierpnia nie będzie zbyt przyjazny dla wypoczywających w górach i nad morzem. Synoptycy przewidują ochłodzenie i nie wykluczają wystąpienia burz.

- W weekend temperatura nad morzem spadnie do około 20 stopni Celsjusza - mówi Grzegorz Walijewski z IMGW -silny wiatr będzie jednak potęgował ochłodzenie, więc trzeba się wyposażyć w cieplejszy ubiór – dodaje.

W sobotę i niedzielę chłodniej będzie też w Sudetach i Karpatach, gdzie dodatkowo pojawią się burze.

- Natomiast jeżeli ktoś wybiera się w Bieszczady, to tutaj początkowo będzie w sobotę bardzo ciepło, ale im bliżej wieczora tym niestety będzie zbliżał się ten front, burze i okresowe opady deszczu -informuje synoptyk.

Zdecydowanie najlepszym dniem na chodzenie po górach ma być niedziela.

- Na niebie pojawi się słońce, a prognozy nie przewidują pojawienia się burz – dodaje Grzegorz Walijewski.

Burze w Polsce. Jak i gdzie je obserwować je online? 

Aby sprawdzić gdzie i kiedy będą burze online, można skorzystać m.in. ze strony burze.dzis.net, na której znajduje się czytelna i dobrze opisana mapa. Na niej zaznaczone są miejsca zarejestrowanych wyładowań atmosferycznych z ostatnich dwóch godzin. Mapa odświeżana jest co 5 minut.

Podobną, interaktywną mapę burzową, wykrywającą wyładowania atmosferyczne i burze w czasie rzeczywistym, znaleźć można na niemieckiej stronie radaru burz Blitz – www.blitzortung.org.

Świetną stroną do obserwacji zmieniających się frontów burzowych, burz z gradem, opadów czy wichur, jest strona ze zdjęciami satelitarnymi Sat24.com. Tutaj na bieżąco obserwować można fronty przemieszczające się nad różnymi obszarami świata, w wybranej opcji widoku: wzrokowej albo na podczerwień.

Bardzo znany w Polsce jest także serwis Łowców Burz. Strona ta podaje bieżące prognozy, ostrzega przed zagrożeniem burzowym, podaje wnikliwe opisy sytuacji synoptycznych, jak również przedstawia ich omówienie. 

Można również skorzystać ze strony/aplikacji windy.com. na której można sprawdzać pogodę w czasie rzeczywistym oraz jako prognozę. Przedstawia ona różne parametry takie jak wiatr, temperatura, opady, burze itp.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM