Wypadek w Chorwacji. Stan dwóch Polaków jest krytyczny. Trwa walka o ich życie

Po sobotnim wypadku polskiego autokaru na północy Chorwacji przyjęliśmy 11 rannych, z czego 4 pacjentki w zadowalającym stanie zdrowia wróciły już do Polski. Z 7 pozostałych 4 przebywa na oddziale intensywnej terapii, a stan 2 jest krytyczny - przekazał dyrektor szpitala w Varażdinie Damir Poljak.

- Czterech pacjentów jest na oddziale intensywnej terapii, dwóch w stanie krytycznym. Jeden z pacjentów został przeniesiony z oddziału intensywnej terapii na oddział urazowy - powiedział Poljak, cytowany przez agencję HINA.

W niedzielę rano rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina poinformował, że do Warszawy przyleciały 4 ofiary wypadku. Wróciły do kraju wraz z kierowaną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego delegacją, która w sobotę udała się na miejsce katastrofy. Jak dodał Jasina, przetransportowani w nocy ranni zostali przewiezieni do polskich szpitali.

- Te osoby są bardzo poobijane w wyniku tego wypadku. Oczywiście z doświadczeniem traumy psychicznej, więc wymagają obserwacji szpitalnej" - wyjaśniał w TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak dodał, w chorwackich szpitalach przebywa 19 osób w stanie ciężkim. - Tutaj naprawdę sytuacja jest trudna do przewidzenia. Jesteśmy dobrej myśli, ale, niestety, każdy scenariusz w odniesieniu do każdej z tych 19 osób jest możliwy - zastrzegł.

Zaznaczył, że jeżeli transport którejkolwiek z tych osób na długotrwałą rehabilitację do Polski będzie możliwy, to będą one przewożone. - Na pewno w najbliższych dniach transport samolotem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego się odbędzie. W odniesieniu do których pacjentów - tu jeszcze zapadnie decyzja na linii polskie ratownictwo medyczne, polscy lekarze a lekarze z Chorwacji - powiedział rzecznik MZ.

Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji

W sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia doszło do wypadku polskiego autokaru. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja. W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne - 19 z nich jest w ciężkim stanie. 

Jak poinformowało polskie MSZ, autokarem jechała zorganizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa pielgrzymka do Medziugorje. W piątek wyruszyła z Częstochowy, byli w niej m.in. pielgrzymi z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni.

Komendant chorwackiej drogówki Josip Mataija poinformował, że kierowca autobusu zginął w wypadku. - Chciałbym złożyć kondolencje rodzinom ofiar śmiertelnych wypadku, wśród których znalazł się także kierowca polskiego autokaru - mówił w sobotę w telewizji HRT.

Z kolei Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur powiedział, że w najbliższych dniach rozpocznie się kontrola w firmie, której autokar uległ wypadkowi w Chorwacji. Tę kontrolę przeprowadzi Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego. Pytany, kiedy pojawią się pierwsze efekty kontroli, Gajadhur odparł, że "kontrole w siedzibach firm są szczegółowe, więc trzeba będzie na ten wynik zapewne poczekać". - Musimy m.in. sprawdzić, czy kierowcy pracujący w tej firmie mają odpowiednie uprawnienia. Możemy sprawdzić dokumentację firmy w zakresie pracy wszystkich kierowców, którzy pracują w firmie i zobaczyć jak firma w tym zakresie działa - dodał.

Przyznał, że inspekcja drogowa nie sprawdzała autokaru, który uległ wypadkowi na Chorwacji. - Być może robiła to policja - zaznaczył Gajadhur. Przypomniał, że przyczyny wypadku bada strona chorwacka; prokuratura i policja chorwacka.

W sobotę Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że autobus, który uległ wypadkowi w Chorwacji, był zarejestrowany w Polsce i posiadał wszystkie wymagane prawem przeglądy.

Na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęte zostało śledztwo w sprawie sprowadzenia w dniu 6 sierpnia 2022 r. na autostradzie A4 w pobliżu miejscowości Podvorec (Chorwacja) katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób, w następstwie, której śmierć poniosło 12 osób.

Członkowie rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji mogą uzyskać informacje, dzwoniąc na specjalną infolinię: + 385 148 99 414.

DOSTĘP PREMIUM