Wakacje kredytowe także dla przedsiębiorców? Lepiej złożyć wniosek i... reklamację

Wakacje kredytowe mogą wziąć ci konsumenci, którzy mają kredyt hipoteczny na mieszkanie, zaspokajające ich potrzeby mieszkaniowe. Czy kredytobiorca, który wziął kredyt i mieszka w mieszkaniu, a jednocześnie prowadzi w nim działalność gospodarczą, ma prawo do wakacji czy nie? Rzecznik MŚP poprosił o wyjaśnienie Ministra Finansów. Mec. Anna Dombska radzi, żeby mimo wszystko złożyć wniosek, a następnie reklamację.

Wakacje kredytowe — dla kogo? Rzecznik MŚP: kluczowe, kim jest "konsument"

Okazało się, że nie do końca wiadomo, kto może wziąć wakacje kredytowe. Ustawa określa trzy dobrze znane zasady. Może je wziąć:

  • właściciel kredytu hipotecznego,
  • zaciągniętego w złotych,
  • na zakup mieszkania realizującego własne cele mieszkaniowe.

Przepisy mówią jednak, że bank udziela przerwy w spłacie tzw. wakacji kredytowych na wniosek konsumenta. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adam Abramowicz skierował do Ministra Finansów prośbę o sprecyzowanie kim, w rozumieniu ustawy, jest konsument. Chodzi o przedsiębiorców, którzy prowadzą Jednoosobową Działalność Gospodarczą (JDG) i zakupili na kredyt mieszkanie (realizując własne potrzeby mieszkaniowe), a dodatkowo w mieszkaniu tym zarejestrowali i prowadzą działalność gospodarczą. Rzecznik jest zdania, że oni także powinni mieć możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, bo podnoszone stopy procentowe i rosnące raty uderzają w nich tak samo jak we wszystkich innych.

Wakacje kredytowe — warunki omijają JDG? Dwie interpretacje przepisów

Zdania prawników na temat wakacji kredytowych dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą są podzielone.

Adrian Zwoliński z Konfederacji Lewiatan w wypowiedzi dla portalu prawo.pl stwierdził, że takie mieszkanie wykorzystywane jest zarówno na cele mieszkaniowe jak i zarobkowe. A ustawa została przecież przygotowana tak, żeby skorzystali z niej ci, którzy mieszkają, a nie ci, którzy na mieszkaniu zarabiają.

Innego zdania jest — jak donosi bezprawnik.pl — Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich. Ekspert uważa, że samozatrudnieni, którzy zawarli z bankiem umowę kredytową jako osoby fizyczne (konsumenci — przyp. redakcji) powinni mieć możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Warunkiem jest to, że kredyt wzięli w celu realizacji własnego celu mieszkaniowego, oraz mieszkają w nim.

Z kolei ci, którzy wzięli kredyt "na firmę" i raty "wrzucają w koszty" - nie powinni mieć wakacji.

Przedsiębiorco — składaj wniosek o wakacje kredytowe 2022, a następnie reklamację

Mecenas Anna Dombska interpretuje przepisy — odnosząc się do kodeksu cywilnego — na korzyść kredytobiorców i zachęca przedsiębiorców do składania wniosków.

Pani adwokat uważa, że określenie "konsument" zawarte w ustawie zostało sprecyzowane już w kodeksie. Jest to osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą. Z tego powodu uważa, że jeśli mieszkanie kupione za kredyt hipoteczny służy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych, to kredytobiorca ma prawo do wakacji.

Mecenas Dombska uważa, że przedsiębiorcy powinni składać wnioski o wakacje kredytowe, a w razie ich odrzucenia przejść do kolejnego kroku i składać reklamacje.

DOSTĘP PREMIUM