Aktualne ceny paliw szaleją. Ale Polacy mają na to sposoby. Tak sobie radzą z drożyzną

Aktualne ceny paliw w Polsce, mimo iż nieznacznie spadły w sierpniu, wciąż zniechęcają do podróży samochodem, zarówno do pracy, jak i na wakacje. Polacy radzą sobie, jak umieją. Przesiadają się do pociągów i na rowery, coraz częściej też poszukują współtowarzyszy podróży.

Cena paliwa wciąż bardzo wysoka. Wakacje 2022 pustoszą portfele Polaków

Tego lata Polacy szukają oszczędności dosłownie wszędzie. A nie jest lekko: z powodu szalejącej inflacji ceny wszystkich produktów poszły w górę, ze względu na wyższe stawki w hotelach i restauracjach podrożały też koszty wakacyjnych wyjazdów. 

Powoli kończy się również tanie latanie, a ze względu na ceny paliw (Shell, Orlen czy inne stacje – na żadnej nie kupimy już tanio benzyny czy oleju napędowego) podróż samochodem również przestaje się opłacać. 

Ceny paliw w Polsce. Tu jest najdrożej

Aktualne ceny paliw w Polsce są bardzo wysokie, choć spadły nieznacznie w sierpniu. Prognozy serwisu internetowego E-petrol.pl na okres od 8 do 14 sierpnia 2022 wskazują, iż cena benzyny 95 to obecnie 7,69-7,89 zł, cena benzyny 98 to 6,84-7,03 zł, a cena diesla (Orlen, Shell, BP i inne stacje) to 7,29-7,44 zł. 

Z zestawienia przygotowanego przez E-petrol.pl wynika również, że najwyższe są ceny paliw w Warszawie i pozostałych obszarach Mazowsza, jak również na Podlasiu, Podkarpaciu i w Zachodniopomorskiem. Dla przykładu prognozowane na najbliższe dni średnie ceny paliw w Warszawie to 7,27 zł za Pb 95 i 7,26 zł za olej napędowy.

Ceny paliw w Polsce w górę? Trzeba się przesiąść na pociąg

Tego lata z powodu ceny paliwa na stacjach Polacy przesiedli się do pociągów, co jest doskonale widoczne na dworcach kolejowych, ale też w danych podawanych przez polskie spółki kolejowe. Jak powiedział Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk w rozmowie z "Rynkiem Kolejowym", na początku lipca 2022 roku, od początku roku do 30 czerwca jego spółka przewiozła 25,4 miliony osób. Dla porównania:

  • w poprzednich dwóch latach w podobnym okresie ta liczba wynosiła poniżej 12,5 mln,
  • w pierwszej połowie 2019 r. było to 22,8 mln osób.

Duży wzrost sprzedaży biletów kolejowych odnotowały także inne spółki. W Polregio sprzedaż w czerwcu 2022 wzrosła o 300 tysięcy – do 7,2 mln osób w porównaniu z czerwcem w 2019 r (czyli w czasie przed pandemią koronawirusa). O znacznym skoku sprzedaży miejsc w pociągach wspominają przedstawiciele Kolei Śląskich oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – w przypadku tej ostatniej liczba pasażerów w lipcu 2022 r. wzrosła o prawie 60 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 – podaje Businnes Insider.

Jak informuje z kolei serwis internetowy Kolejowyportal.pl, w czerwcu 2022 roku z usług kolei w Polsce skorzystało w sumie 29,8 mln osób. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku oznacza to wzrost o ponad 41 procent.

– W maju i w czerwcu odnotowano największą liczbę pasażerów tego półrocza, w przypadku niektórych przewoźników to rekordowe dane na przestrzeni ostatnich lat. Najbliższe miesiące to nadal dużo niepewności, jednocześnie nawet w obliczu tak wielu wyzwań nie należy wykluczać, że koniec roku może przynieść odbudowę kolejowych przewozów pasażerskich do poziomu powyżej 300 mln pasażerów – skomentował Marcin Trela, wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Podróże koleją po podwyżce ceny paliwa. Wychodzi taniej, ale niekoniecznie wygodniej

Podróż pociągiem wciąż wychodzi całkiem tanio w porównaniu z podróżą autem – mimo że większość kolejowych spółek już kilka miesięcy temu podniosła ceny biletów. 

Należy jednak pamiętać, że w okresie wakacyjnym, kiedy i bez kryzysu paliwowego ruch pasażerski jest wyjątkowo duży, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Opóźnienia w kursowaniu pociągów pasażerskich latem to już norma. Szczególnie na Pomorzu dochodzi do częstych awarii powodujących duże przesunięcia w kursowaniu maszyn – dla przykładu, wieczorny Pociąg Słoneczny Kolei Mazowieckich relacji Ustka-Warszawa, był spóźniony w ubiegłą niedzielę (7 sierpnia 2022) aż o trzy godziny. 

Z powodu cen paliw w Polsce wspólne podróże są coraz popularniejsze

Na szczęście kolej nie jest jedynym rozwiązaniem w czasie, gdy aktualne ceny paliw w Polsce cały czas są bardzo wysokie. Jednym z bardzo praktycznych rozwiązań jest wspólne podróżowanie samochodem. Z tego powodu rośnie zainteresowanie wspólnymi przejazdami w serwisie BlaBlaCar. Jak podaje Business Insider, w pierwszym półroczu 2022 roku liczba ogłoszeń na tej stronie wzrosła o 62 proc. w porównaniu z podobnym okresem roku ubiegłego – jest to poziom, który znacznie przewyższa także czasy przed pandemią koronawirusa.

BlaBlaCar – co to takiego? To strona, na której można się zarejestrować, po czym zaplanować podróż z jednym z kierowców, który oferuje wspólny przejazd na danej trasie. Można też zarejestrować tam swój przejazd jako kierowca i czekać na zgłoszenia współpasażerów. 

Alternatywa dla samochodu. Przesiądź się na rower lub hulajnogę

Od wielu miesięcy miejscy kierowcy deklarują, że coraz częściej wybierają podróż do pracy komunikacją miejską. W okresie letnim możliwości jest jeszcze więcej: na miejskich trasach pojawia się jeszcze więcej cyklistów oraz użytkowników hulajnóg. Wzmożoną sprzedaż jednośladów odnotowała już wiosną tego roku większość sklepów sportowych, w których zaczęło nawet brakować pojazdów w ofercie sprzedażowej.

TOK FM PREMIUM