Białucha arktyczna w Sekwanie uratowana? Została wyciągnięta i jest transportowana do morza
Około godziny drugiej w nocy we wtorek, po sześciu godzinach starań, ważący blisko 800 kg waleń, został wyciągnięty przez dźwig. Stan zdrowia zwierzęcia uznano za "alarmujący". Jak informuje PAP , po wyciągnięciu z Sekwany, białucha została umieszczona na barce, gdzie natychmiast zajęło się nią kilkunastu weterynarzy.
Białucha arktyczna w Sekwanie. Akcja ratunkowa
Był to pierwszy etap "nadzwyczajnej" operacji mającej na celu podjęcie próby sprowadzenia białuchy z powrotem do morza - odnotowała AFP.
Białucha, zwierzę żyjące w zimnych wodach, którego obecność w Sekwanie jest wyjątkowa, musi być następnie umieszczona w ciężarówce - chłodni, która ma w nocy przebyć 160-kilometrowy dystans do leżącego na północnym wschodzie francuskiego miasta portowego Ouistreham.
Basen z wodą morską, w śluzie w porcie Ouistreham, został udostępniony w celu przyjęcia zwierzęcia, które pozostanie tam przez trzy dni. - Podczas gdy my zorganizujemy jego repatriację na otwarte morze i będziemy obserwować jego stan zdrowia" - powiedział przedstawiciel władz.
Białucha arktyczna dopłynęła pod Paryż. Transport zwierzęcia do morza
Niedożywiona białucha została po raz pierwszy zauważona w Sekwanie w zeszłym tygodniu. Białuchy zwykle pływają w wodach arktycznych. Nie wiadomo, dlaczego zwierzę wpłynęło do Sekwany.
Transport czterometrowego wieloryba niesie ze sobą ryzyko, ale jak zauważa organizacja zajmująca się ochroną środowiska morskiego Sea Shepherd France, zwierzę nie może dłużej przebywać w ciepłej, słodkiej wodzie rzeki.
Białucha arktyczna w Europie. To nie pierwszy taki przypadek
Białucha arktyczna to gatunek ssaka z rodziny narwalowatych. Występuje w wodach Arktyki, zarówno płytkich, przybrzeżnych, jak i głębokich, oddalonych od lądu. Zdarza się jej jednak zapuszczać w górę rzek, niekiedy nawet na znaczne odległości.
Białucha arktyczna w Sekwanie nie jest pierwszym takim przypadkiem w Europie.
Jak podaje Wikipedia, w 1966 udokumentowano przypadek dopłynięcia białuchy Renem do Bonn, ówczesnej stolicy RFN.
Białucha arktyczna - co to za gatunek?
Białucha arktyczna jest gatunkiem chronionym, spokrewnionym z delfinami. Dorosły osobnik może osiągać masę od 400 kg do 1,5 tony oraz długość do około 4 m. Jego górna część głowy jest zaokrąglona, natomiast w szczęce występuje 30–38 zębów.
Tuż po urodzeniu ciało młodych jest szaroniebieskie lub ciemnoniebieskie. Z biegiem czasu jaśnieje. Osobniki 4–5 letnie są już zazwyczaj kremowe lub całkowicie białe.
Zwierzęta te żyją w niewielkich grupach, liczących zwykle maksymalnie 5–10 osobników. Żywią się rybami, skorupiakami oraz głowonogami. Gatunek ten jest niekiedy poławiany dla mięsa, tłuszczu oraz skór.
-
"Janusz Kowalski nawet gatunków zbóż nie odróżnia". Były minister punktuje: Premier kpi sobie z rolnictwa
-
PiS z Konfederacją będą rządzić po wyborach [Sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press]
-
Putin słaby jak nigdy? Ekspert przekonany. "On co rano kombinuje, kto go dzisiaj chce zaciukać"
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Skazany za napaść na Polaków w Rimini domaga się ponownego procesu
- Urlop z powodu siły wyższej. Zmiany w Kodeksie pracy dadzą pracownikom dodatkowe dwa dni wolnego
- PiSowska inżynieria dusz, pociąg w kościele i zepsuta kapusta, czyli Babciu - przepraszam. [603. Lista Przebojów TOK FM]
- Wielka Orda i jej "Mieszko", Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.
- Zakaz używania TikToka i Netfliksa na telefonach 2,5 mln urzędników. Rząd Francji podaje powód