Czy 15 sierpnia 2022 jest wolne? Święto Wojska Polskiego w tym roku pod hasłem "Weekend z wojskiem"

15 sierpnia. Święto Wojska Polskiego już w najbliższy poniedziałek. Z okazji święta w całej Polsce zaplanowano wiele wydarzeń o charakterze państwowym, ale też kulturalnym i rozrywkowym. Czy każdy tego dnia będzie miał wolne od pracy, aby skorzystać z tych atrakcji? Niekoniecznie.

Święto 15 sierpnia. Obchodzimy je na pamiątkę zwycięskiej bitwy

Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia jest świętem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, która została stoczona w czasie wojny z bolszewikami. 

W poniedziałek 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego obchodzimy pod hasłem "Weekend z wojskiem"

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej pod hasłem "Weekend z wojskiem" będą miały miejsce w dniach od 13 do 15 sierpnia 2022 r. Święto 15.08.2022 to także okazja do organizacji przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie kilkudziesięciu pikników w całym kraju.

- Na terenie województwa mazowieckiego, oprócz głównych uroczystości, które będą odbywały się w Ossowie, Radzyminie i szczególnie na placu Piłsudskiego w Warszawie, również będzie piknik podobny jak w Radomiu, dzień wcześniej –  14 sierpnia – w Grójcu – poinformował wiceszef obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Wśród piknikowych atrakcji znajdą się m.in.:

 • punkty rekrutacyjne dla zainteresowanych,
 • atrakcje muzyczne (wspólne śpiewanie i festiwal orkiestr wojskowych w Warszawie czy koncert piosenki wojskowej państw NATO w Elblągu),
 • biegi i zawody sportowe,
 • wystawy,
 • pokazy filmowe,
 • poczta polowa,
 • flash mob.

Szczegółowy program obchodów święta Wojska Polskiego 15 sierpnia można znaleźć na stronie Wojska Polskiego

Święto kościelne 15 sierpnia. Święto Wojska Polskiego to nie wszystko

W poniedziałek 15 sierpnia obchodzimy tak naprawdę podwójne święto. Co roku tego samego dnia mają również miejsce obchody ważnej w kościele rzymskokatolickim uroczystości – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, który papież Pius XII ogłosił w konstytucji apostolskiej 1 listopada 1950 roku. Wedle tego dogmatu, po zakończeniu ziemskiego życia matka Jezusa została z "ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały". 

W polskiej tradycji święto, które obchodzimy w poniedziałek 15 sierpnia 2022, nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej – na pamiątkę podania mówiącego, że apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty. Z tego powodu w dniu święta 15.08 w kościołach poświęca się zioła, kłosy zbóż i właśnie kwiaty. 

15 sierpnia. Wolne od pracy dla każdego? Niekoniecznie

W 2022 roku Święto Wojska Polskiego oraz święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypadają w poniedziałek. Czy 15 sierpnia to dzień wolny od pracy? Tak, ponieważ liturgiczne święto Wniebowzięcia NMP zostało ustalone przez ustawodawcę jako dzień wolny, bez konieczności brania urlopu.

Jednak polski Kodeks pracy wymienia w tej kwestii pewne wyjątki. Dotyczą one pracy w niedzielę oraz ustawowe święta. Wyjątki te dotyczą osób pracujących w branżach:

 • hotelarskiej,
 • gastronomicznej,
 • medycznej,
 • ochrony mienia i osób.

Ponieważ podwójne święto 15 sierpnia wypada w środku sezonu wakacyjnego, szczególnie osoby pracujące w letnich kurortach raczej nie dostaną tego dnia możliwości odpoczynku. Takim osobom pracodawca musi jednak oddać wolne w innym, akceptowalnym przez obie strony terminie. 

TOK FM PREMIUM