Dodatkowe pieniądze na wakacje dla dziecka. Tu są honorowane, ale termin akcji mija niebawem

Końcówka wakacji to ostatni dzwonek na to, by wykorzystać bon turystyczny. Rodzice, którzy jeszcze tego nie zrobili muszą się pospieszyć, bowiem wkrótce mija termin, po którym niewykorzystany bon po prostu przepadnie. Sprawdź, komu przysługuje takie wsparcie i jak z niego skorzystać.

Bon turystyczny 2022 - komu przysługuje dodatkowe 500 zł na dziecko?

Bon turystyczny to wprowadzone latem 2020 roku rozwiązanie, które miało na celu wsparcie zarówno polskich rodzin, jak i branży turystycznej, która mocno ucierpiała przez pandemię. 

Świadczenie przysługuje na każde dziecko poniżej 18 roku życia, na które rodzice bądź opiekunowie pobierają 500 plus

Wysokość bonu turystycznego to 500 zł. Pieniędzy tych nie otrzymamy jednak w gotówce ani na konto. Możemy natomiast zapłacić nimi za usługi turystyczne, w których bierze udział dziecko, na które bon został wystawiony.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny. Są pewne ograniczenia

Z bonu turystycznego opłacić można usługi turystyczne wyłącznie na terenie Polski. Nie ma możliwości wykorzystania go przy wyjazdach zagranicznych. Środki te mogą zostać wykorzystane na opłacenie kolonii, bądź obozu dziecka. Rodzice mogą nimi opłacić pobyt w hotelu, agroturystyce, czy na kempingu. 

Bonem nie można zapłacić za obiad w restauracji, ale można wykorzystać go do wykupienia wyżywienia oferowanego wraz z noclegiem w danym hotelu czy pensjonacie. 

Bonem turystycznym można także opłacić bilety wstępu do niektórych parków rozrywki takich, jak Jura Park w Bałtowie, park wodny Suntago, park rozrywki Majaland czy Energylandia w Zatorze. 

Pełna lista przedsiębiorców, u których jest możliwe zrealizowanie bonu, znajduje się na stronie bonturystyczny.gov.pl i jest na bieżąco weryfikowana przez Polską Organizację Turystyczną.

Jak aktywować bon turystyczny? To bardzo proste

Aktywowanie bonu turystycznego jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Aby otrzymać bon turystyczny nie trzeba składać żadnego wniosku, gdyż świadczenie to przyznawane jest wszystkim uprawnionym osobom z automatu. Aby je pobrać, trzeba zalogować się do swojego konta w PUE ZUS. Następnie wchodzimy w zakładkę [Ogólny], a następnie w [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon] Użyj przycisku [Aktywuj bon] i podaj aktualny adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. 

Potwierdzenie, że aktywowałeś bon i kod obsługi płatności otrzymasz także e-mailem (na adres, który wcześniej podałeś). Wiadomość otrzymasz z adresu: polski_bon@zus.pl. 

Aby zapłacić bonem za usługi turystyczne, należy podać kod obsługi płatności i ustalić wysokość kwoty, jaką chcemy wykorzystać w ramach bonu. Po wprowadzeniu tego kodu przez pracownika recepcji zostanie wysłany sms-em kod potwierdzający płatność – należy go podać osobie przyjmującej opłatę w celu zakończenia płatności.

TOK FM PREMIUM