Polska pomoc dla walczącej Ukrainy: 10 mld zł od społeczeństwa i 7 mld zł w sprzęcie wojskowym

24 sierpnia minie pół roku od ataku Rosji na Ukrainę. Jak poinformował min. Michał Dworczyk, wartość pomocy udzielonej Ukrainie przez polskie społeczeństwo przekracza 10 mld zł, a wsparcie w przekazanym sprzęcie wojskowym to ponad 7 mld zł.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o walce Ukrainy z Rosją mówił w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia. - Widzimy, że determinacja, w połączeniu ze wsparciem sojuszników z Zachodu, pozwoliła obronić stolicę, pozwoliła odzyskać część zajętych pierwotnie przez Rosjan terytoriów. A teraz wspieramy Ukrainę z nadzieją, że również na zachodzie i południu Ukraińcy obronią swoje terytorium - powiedział Michał Dworczyk.

Dopytywany o wysokość pomocy, którą Polska przekazała Ukrainie, podkreślił "wielki wkład społeczeństwa polskiego", które - jak mówił - "niezwykle solidarnie wspiera Ukrainę". - Czytałem takie analizy, które mówiły, że jest to kwota powyżej 10 mld zł. Mówię o wsparciu przez indywidualne osoby, przez polskich obywateli - podkreślił Dworczyk.

Polityk PiS zauważył, że wsparcie płynące z Polski na Ukrainę to także pomoc rządowa, która podzielił na dwie części: wydatkowaną w Polsce i przekazywaną na Ukrainę. - Największą częścią w tej puli przekazywanej na Ukrainę to wsparcie o charakterze militarnym. Tutaj padały kwoty powyżej 7 mld zł. To wartość sprzętu wojskowego przekazywanego na Ukrainę - wskazał.

Min. Dworczyk podkreślił wagę tej pomocy. - To jest działanie nie tylko wynikające z solidarności wobec naszego wschodniego sąsiada, ale także strategicznie ważne działanie mające wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa Polski. Każdy zniszczony czołg rosyjski na Ukrainie to jest potencjalnie mniejsze zagrożenie dla Polski, potencjalnie o jeden czołg mniej, który mógłby stanąć na granicy rosyjsko-polskiej, czy białorusko-polskiej - mówił.

Szef KPRM zaznaczył, że podczas jego ostatniej wizyty na Ukrainie "wszędzie słyszał podziękowania i wdzięczność za ofiarność społeczeństwa polskiego i wsparcie rządowe".

24 sierpnia minie pół roku od ataku Rosji na Ukrainę.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM