Specustawa w sprawie Odry. Wiceminister Gróbarczyk przedstawił szczegóły

Przygotowywana specustawa dotycząca Odry będzie dotyczyła przede wszystkim wspieranie inwestycji na tej rzece, w tym oczyszczalni ścieków - poinformował we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Zobacz wideo

- Ustawa będzie miała przede wszystkim na celu usprawnienie procedur inwestycyjnych (...) zapewniających odpowiedni stan oczyszczonych ścieków oraz zwiększający stan zasobów wody w Odrze. Dominujące znaczenie w zakresie inwestycji na Odrze, przede wszystkim infrastrukturalnych, będą miały Wody Polskie - powiedział wiceminister Gróbarczyk. Jak wyjaśnił, przygotowywana specustawa będzie dotyczyła przede wszystkim kwestii środowiskowych związanych z oczyszczalniami ścieków. 

Dzięki przepisom - jak wyjaśnia wiceszef resortu infrastruktury - będzie można zapobiegać niekontrolowanym zrzutom wody z zakładów. A to prawdopodobnie było powodem zakwitu złotych alg w Odrze, które doprowadziły do śnięcia ryb i mięczaków w ostatnich tygodniach. Wydatki, które zgodnie ze specustawą, mają wynieść kilkanaście miliardów złotych w głównej mierze pójść na oczyszczalnie ścieków oraz odtwarzanie populacji ryb i mięczaków w Odrze.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM