Andrzej Bargiel planuje zjazd na nartach z Mount Everest. Ale tak nie zjeżdżał jeszcze nikt

Andrzej Bargiel ogłosił, że celem wyprawy, która startuje już jutro są Himalaje. Polski skialpinista zamierza zdobyć Mount Everest i zjechać z niego na nartach bez użycia tlenu. To kolejny raz, kiedy podejmuje takie wyzwanie. Czy tym razem się uda?

- Wracamy w wysokie góry, wracamy w Himalaje  - tymi słowami Andrzej Bargiel na środowej konferencji zapowiedział wyprawę Everest Ski Challenge, której początek zaplanowano na czwartek 25 sierpnia.

Andrzej Bargiel wraca w Himalaje. Chce zdobyć Mount Everest bez użycia tlenu

Skialpinista chce zdobyć najwyższy szczyt świata (8 848 m n.p.m.) bez użycia tlenu, a następnie zjechać z niego na nartach, również bez tlenu. Jedynym człowiekiem, który dotychczas zjechał z Mount Everestu jest Słoweniec Davo Karnicar, jednak on zjeżdżając korzystał z dodatkowego tlenu.  

Bargiel chce zdobyć szczyt w okolicach 20-30 września bo wrzesień jego zdaniem to najlepszy miesiąc na takie przedsięwzięcia. 

- Najbliższym planem jest Everest. To projekt, który próbowaliśmy zrealizować trzy lata temu. Chcę sprawdzić, jak moje ciało porusza się na takiej wysokości. Ocieplenie klimatu nie sprzyja i może okazać się, że za dziesięć lat ten projekt nie będzie do zrealizowania - mówił podczas konferencji Bargiel.

Wraz z Andrzejem Bargielem w Himalaje wyruszą alpinista Janusz Gołąb, operator drona Bartek Bargiel - brat Andrzeja, fotograf Bartłomiej Pawlikowski, a także operator Carlos Llerandi.

 

Bargiel wraca pod Mount Everest. Czy powtórzy sukces z K2?

To nie pierwszy raz, kiedy Bargiel podejmuje próbę zjechania na nartach z najwyższej góry świata. Po raz pierwszy w tym celu pod Mount Everestem był już w 2019 roku. Jednak z powodu trudnych warunków pogodowych i fragmentu lodowca, który groził odpadnięciem, tamtą wyprawę przerwano. 

Kim jest Andrzej Bargiel? Jakie sukcesy ma na swoim koncie?

Andrzej Bargiel ur. 18 kwietnia 1988 w Rabce to polski narciarz wysokogórski (skialpinista), biegacz górski i himalaista.  Jak czytamy w Wikipedii, od 2013 roku konsekwentnie realizuje projekt Hic Sunt Leones,  w ramach którego organizuje narciarskie wyprawy wysokogórskie. Ich celem jest szybkościowe wejście, bez dodatkowego tlenu i zjazdy na nartach z najwyższych szczytów Ziemi. Jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z wierzchołków K2 w 2018 roku. W kwietniu 2021  jako pierwszy człowiek w historii zdobył szczyt Yawash Sar II w Karakorum, po czym zjechał z niego na nartach, a  10 maja 2021 również jako pierwszy Polak w historii wspólnie z Jędrkiem Baranowskim zdobył szczyt Laila Peak, pozostawiając narty poniżej kopuły szczytowej, po zdobyciu wierzchołka obaj zjechali z tego miejsca do bazy na nartach. 

Andrzej Bargiel. Czym jest skialpinizm? To ekstremalnie niebezpieczny sport 

Jak wyjaśnia Wikipedia skialpinizm to rodzaj sportu narciarskiego łączący zimową wspinaczkę, wędrówkę na nartach oraz zjazd narciarski w terenie górskim, o znacznym stopniu nachylenia i dużych niebezpieczeństwach.

Istotą skialpinizmu jest połączenie wszystkich trzech elementów, to znaczy podchodzenia, wspinaczki i zjazdu, czym różni się on od dziedzin pokrewnych np. skituringu.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM