14 emerytura 2022 - kiedy wypłata? Minister Maląg apeluje do seniorów: Nie składajcie wniosków!

Tegoroczne 14. emerytury właśnie wpływają na konta seniorów, tymczasem minister Marlena Maląg zaapelowała do osób uprawnionych do tego świadczenia, by nie składały żadnych wniosków. Chodzi o bezpieczeństwo.

14 emerytura 2022 - kiedy wypłata? By otrzymać świadczenie, nie trzeba składać wniosku

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, tegoroczne "czternastki" są wypłacane seniorom w sierpniu. ZUS jest w trakcie realizacji tego zadania, tymczasem minister Marlena Maląg zaapelowała do osób uprawnionych, by nie składały o nie wniosków:

Trwają wypłaty 14. emerytury, dlatego apelujemy do seniorów, aby w terminie wypłaty emerytury lub renty nie składali żadnych wniosków o wypłatę. 14. emerytura trafi automatycznie na konto lub przyniesie ją listonosz – powiedziała w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Apel związany jest z bezpieczeństwem:

– Nie możemy pozwolić na to, żeby inne osoby, które są nieuczciwe, zarabiały na czternastkach. Dlatego jeszcze raz apeluję – nie wypełniamy żadnych wniosków – dodała minister.

Ile wynosi 14 emerytura netto? Znamy wysokość świadczenia

"Czternastka" będzie wypłacana w kwocie najniższej emerytury. Maksymalna czternasta emerytura 2022 wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. Jednak nie wszyscy emeryci otrzymają świadczenie w takiej wysokości. Dlaczego? Wyjaśniamy w kolejnym akapicie. 

14 emerytura - dla kogo? Nie wszyscy seniorzy otrzymają dodatkowe świadczenie

W przeciwieństwie do 13. emerytury, która przysługiwała każdej osobie pobierającej emeryturę bądź rentę, "czternastki" obwarowane są kryterium dochodowym. Na pełną kwotę 14. emerytury mogą liczyć osoby, których emerytura lub renta zasadnicza nie przekracza 2900 zł brutto. Seniorzy z wyższymi świadczeniami otrzymają "czternastkę" pomniejszoną według zasady złotówka za złotówkę. Oznacza to, że jednorazowe świadczenie będzie wypłacone w kwocie najniższej emerytury, pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Minimalna wysokość czternastki wyniesie około 50 zł. Osoby uzyskujące emeryturę wyższą niż 4188,44 zł brutto w ogóle nie otrzymają 14. emerytury.

TOK FM PREMIUM