Lepiej sprawdź stan tablic rejestracyjnych. Nowy taryfikator mandatów 2022 nie zna litości

Taryfikator mandatów 2022. W tym roku drastycznie wzrosły stawki mandatów karnych. Nawet z powodu drobnego niedopatrzenia można teraz słono zapłacić. Taka sytuacja dotyczy również niewłaściwego użytkowania tablic rejestracyjnych.

Mandaty karne 2022 w górę. Lepiej zwróć uwagę na stan tablic rejestracyjnych 

Nowy taryfikator mandatów 2022 został opublikowany w Dzienniku Ustaw z dnia 30 grudnia 2021 poz. 2484. Obowiązuje on od stycznia 2022 roku.

Z kolei za niecałe trzy tygodnie – bo już 17 września 2022 – wejdą kolejne zmiany związane z zaostrzeniem przepisów ruchu drogowego.

Wszystko to ma być sposobem na piratów drogowych, których w naszym kraju nie brakuje. Stosują oni różne metody unikania kary za niewłaściwe zachowania na drodze. Niektóre z nich dotyczą wyglądu tablic rejestracyjnych. Dlatego podniesiono mandaty karne 2022 także za niewłaściwe ich użytkowanie.

Zabłocone tablice? W taryfikatorze mandatów 2022 i za to znajdzie się kara

Utrzymanie tablic rejestracyjnych w czystości jest tym, o czym kierowcy dość często zapominają. W końcu nikt nie przygląda się codziennie temu, jak one wyglądają. Warto jednak o nich pamiętać, bo za brudne – i przez to mniej czytelne – tablice rejestracyjne można zapłacić mandat karny w wysokości 100 złotych. 

O czystości tablic warto pamiętać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy na drogach znajduje się dużo błota. Lepiej dwa razy sprawdzić ich stan, żeby nie zapłacić za chwilę nieuwagi. Nawet po wizycie w myjni samochodowej może się okazać, że stan tablic nie jest idealny. W czasie jesieni i zimy lepiej sprawdzić je dwa razy! 

Jakie wymiary ma tablica rejestracyjna? Lepiej się upewnij, że masz te właściwe

Tablice rejestracyjne powinny być dostosowane w swoim rozmiarze do pojazdu, którym się poruszamy – niezależnie od tego, czy jest to samochód, czy np. motocykl lub skuter. 

Zgodnie z nowymi przepisami za korzystanie z tablic rejestracyjnych o niewłaściwym rozmiarze grozi grzywna w wysokości 300 złotych. Kara jest dość wysoka, ponieważ umieszczenie niewłaściwego rozmiaru tablic rejestracyjnych na naszym pojeździe jest uznawane za próbę oszukania urzędnika podczas rejestrowania pojazdu.

Lubisz szaleć na drogach i unikać konsekwencji? Za zasłanianie tablic spotka cię wysoka kara

Sposoby piratów drogowych na unikanie kar np. za przekroczenie prędkości są różne, a jednym z nich jest zasłanianie albo zaginanie tablic rejestracyjnych, aby zmniejszyć widoczność, a przez to możliwość sprawdzenia naszych danych. 

Według nowego taryfikatora mandatów 2022 kierowca, który zasłoni swoje tablice rejestracyjne, musi się liczyć z karą w wysokości 500 złotych. Zasłanianie tablic uznaje się za działanie celowe, często stosowane przez piratów drogowych, którzy chcą uniknąć kary np. za zbyt szybką jazdę. 

Takiej samej wysokości grzywnę zapłaci kierowca, który ozdobi dodatkowymi elementami tablice rejestracyjne swojego pojazdu.

Tablice rejestracyjne w złym miejscu? Kara w nowym taryfikatorze mandatów 2022 będzie bardzo wysoka

Tablice rejestracyjne na pojeździe powinny się znajdować w konkretnym miejscu. Jeśli właściciel umieści je nie tam, gdzie należy (np. za szybą auta albo na zderzaku), grozi mu grzywna w wysokości 500 złotych. 

Według przepisów, jeśli pojazd nie posiada wyznaczonego do umieszczenia tablic miejsca, przednią i tylną tablicę rejestracyjną należy zainstalować w środku szerokości pojazdu. Jeśli to z kolei utrudnia ich widoczność – należy je zamontować po lewej stronie pojazdu. Warto wtedy pamiętać, że wysokość położenia górnej krawędzi tablicy nad ziemią nie może być większa niż 1,20 metra.

Brak tablic rejestracyjnych. Lepiej się zastanów, zanim wyjedziesz bez nich na miasto

Niektórzy piraci drogowi zdejmują tablice rejestracyjne przed szalonym rajdem po mieście. Za takie przewinienie spotka ich obecnie wyjątkowo wysoka kara. Najwyższa kara dotycząca tablic rejestracyjnych, jaką przewiduje taryfikator mandatów 2022, dotyczy właśnie braku tablic. 

Z art. 94. § 2. wynika, że pojazd bez tablic rejestracyjnych nie powinien być dopuszczony do ruchu. Jeśli kierowca będzie się poruszał pojazdem niewyposażonym w nie, otrzyma:

  • karę w wysokości 1500 zł,
  • 1 punkt karny. 

Oprócz tego policja będzie miała prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego takiego auta i zakaże dalszej podróży. Pojazd bez tablic rejestracyjnych będzie musiał zostać usunięty z drogi publicznej, a opłatą za konieczne w takiej sytuacji wynajęcie lawety będzie obciążony właściciel pojazdu. 

W wyjątkowych sytuacjach może się zdarzyć, że kierowca zgubił swoje tablice, dlatego warto szczególną uwagę zwrócić na właściwe mocowanie tablicy rejestracyjnej w pojeździe. Policja może nie uwierzyć w to, że ich brak jest przypadkowy.

Zanim więc odjedziesz z myjni automatycznej sprawdź, czy tablice są dobrze osadzone. Tam często dochodzi do ich uszkodzenia.

DOSTĘP PREMIUM