PGG wprowadza Kwalifikowanych Dostawców i zapomina o seniorach. Składy węgla nadal bez węgla

W poniedziałek kopalnia Bogdanka zastępuje kolejki rejestracją klientów, a już we wtorek PGG wprowadza Kwalifikowanych Dostawców. Rewolucja na rynku handlu węglem w Polsce. W tyle zostają seniorzy bez kont internetowych i 45 tys. pracowników składów węglowych. Czy będzie strajk i blokada kopalń?

Składy węglowe bez węgla. Szykuje się fala bankructw

Polska Grupa Górnicza (PGG) już z końcem lipca wypowiedziała wszystkie umowy z dotychczasowymi autoryzowanymi składami węglowymi. PGG cały wyprodukowany węgiel opałowy sprzedaje przez własny sklep internetowy.

Dotychczasowi sprzedawcy, przedsiębiorstwa prywatne, czasem nieduże lokalne firmy, zostały bez surowca. Niektóre nie mają czym handlować już od kwietnia 2022.

"Firma, która na przykład ma siedzibę na Śląsku, nie ma praktycznie szans konkurować z producentem" - wyjaśniał w TOK fm Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. - "Cały szereg składów zawiesza działalność lub nie podejmuje teraz żadnych decyzji biznesowych, czekając na rozwój sytuacji" - dodał Horbacz

Ruszyli Kwalifikowani Dostawcy węgla. PGG tworzy nową sieć dostawców

PGG ogłosiła już uruchomienie sieci pierwszych Kwalifikowanych Dostawców.

" We wtorek 30 sierpnia, Klienci sklepu internetowego PGG S.A. będą mogli po raz pierwszy skorzystać z usług Kwalifikowanych Dostawców Węgla, którzy będą wykonywać usługę transportu i wydania klientowi węgla kupionego w e-sklepie PGG S.A." - poinformowała spółka na swojej stronie.

Są to na razie cztery punkty, choć sieć będzie systematycznie rozbudowywana o kolejne województwa i powiaty. "Docelowo dostawcy PGG S.A. będą działać na terenie całego kraju" - wyjaśnia PGG.

Dlaczego Polska Grupa Górnicza zrezygnowała z dotychczasowych pośredników? PGG wyjaśnia

Już w czerwcu PGG ogłosiła, że będzie tworzyć nową sieć dostawców węgla. 

W nowej sieci będziemy całkowicie kontrolować ceny — wyjaśnił rzecznik spółki Tomasz Głogowski. Wcześniej, pomimo podejmowanych działań prawnych PGG nie miała wpływu na ceny końcowe. Zaprojektowanie nowej sieci to — wg. rzecznika — sposób na wprowadzenie jednolitego standardu obsługi logistycznej w możliwie najniższych cenach transportu dla klientów finalnych.

Czy będzie blokada kopalni? Składy węglowe zostają bez pracy, a seniorzy bez węgla

Także kopalnia Bogdanka, jak pisała Anna Gmiterek-Zabłocka z TOK FM zmieniła zasady sprzedaży węgla.

Kopalnia, w której w ostatnim czasie odbiorcy ponad tydzień spędzali w kolejkach, postanowiła zastąpić tłum chętnych ustawiających się przed kopalnią, systemem rejestracji. Teraz należy zarejestrować w kopalni chęć zakupu, a potem wracać do domu i cierpliwie czekać na telefon lub SMS z informacją o terminie odbioru surowca.

Sprzedaż węgla po zarejestrowaniu się bezpośrednio w kopalni, także omija składy węglowe, które  pozostają puste.

Z kolei w Rybniku, przy kopalni Jankowice trwa protest właścicieli składów i małych firm transportowych dostarczających węgiel indywidualnym odbiorcom. Protest obserwuje reporter TOK FM Grzegorz Kozieł, Przedsiębiorcy skarżą się, że tu Polska Grupa Górnicza uniemożliwia sprzedaż gotówkową przy kopalniach.

To powoduje kolejny problem odcięcia od zakupu węgla seniorów, którzy nie posiadają komputerów i internetu, nie potrafią założyć konta na stronie PGG, oraz nie mają jak zapłacić za węgiel elektronicznie.

"Starsi ludzie przez Internet nie mogą zakupić węgla i zostaną na zimę bez węgla" - powiedział reporterowi TOK FM jeden z protestujących.

Protestujący zapowiadają blokady punktów sprzedaży przy kopalniach, jeśli nie zmienią się zasady odbioru surowca. Polska Grupa Górnicza zapowiada modyfikację systemu zakupu węgla dla osób, które nie korzystają z internetu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM