"Żegnaj, szkoło". Jak zabić w nauczycielu pasję [REPORTAŻ TOK FM]

Na początku nowego roku szkolnego brakuje blisko 20 tys. nauczycieli, a liczba wakatów wciąż rośnie. Minister edukacji twierdzi, że to normalny ruch kadrowy. Dyrektorzy alarmują jednak, że tak źle jeszcze nie było. Młodzi do pracy w szkole czy przedszkolu się nie garną, a doświadczeni coraz częściej decydują się odejść. O to, dlaczego tak się dzieje, pyta w reportażu TOK FM "Żegnaj, szkoło" Krzysztof Horwat.
Zobacz wideo

Niskie zarobki to niejedyny i nie zawsze główny powód rezygnacji nauczycieli z pracy. Niektórzy mają dość atmosfery pracy, biurokracji i ciągłej kontroli. Nie podoba im się też polityka Ministerstwa Edukacji i wkradająca się do szkół ideologia.

Subskrybenci TOK FM Premium mogą posłuchać reportażu Krzysztofa Horwata "Żegnaj, szkoło!" już teraz. Kliknij i zacznij słuchać:

Dariusz Martynowicz, polonista z Krakowa i Nauczyciel Roku 2021, odszedł ze szkoły publicznej po 15 latach. Rozpoczyna właśnie pracę w szkole niepublicznej. Niedawno przeżył szok, gdy dowiedział się, że w nowej placówce zapłacą mu za wycieczkę z uczniami. W poprzedniej było to nie do pomyślenia. Marzy "o szkole relacji, a nie o szkole strachu".

Anna Pajdak, nauczycielka chemii z Ząbkowic Śląskich, ma 12 lat doświadczenia. Uwielbia uczyć, ale postanowiła zawalczyć o siebie. Właśnie rozpoczyna swoją działalność. Będzie prowadzić kursy przygotowawcze do egzaminów z chemii. Przełomem był dla niej strajk nauczycieli w 2019 roku, gdy zdała sobie sprawę z tego, jak źle nauczyciele są postrzegani przez społeczeństwo. Narzeka na biurokrację i skostniały system.

Maria Kowalewska, nauczycielka wspomagająca i pedagożka specjalna z Warszawy, daje sobie rok. Nie chce zostawiać swoich uczniów, którzy są w ósmej klasie. Na razie zapisała się na kurs języka angielskiego, żeby podszlifować go, zanim odejdzie ze szkoły. Mówi, że nie stać jej na bycie nauczycielką. Nie chce też pracować w szkole ministra Przemysława Czarnka.

Violetta Kalka, polonistka z Torunia, odchodzić nie zamierza. Od drugiej klasy podstawówki chciała zostać nauczycielką. Skupiła się na pomocy swoim kolegom i koleżankom. W sieci stworzyła przestrzeń, w której nauczyciele chcący zmienić zawód, wspierają się i wymieniają się pomysłami. Tam nikogo nie dziwi, że germanistka może zostać kosmetyczką, a polonista znaleźć pracę w banku.

Marcin Józefaciuk z Łodzi od nowego roku szkolnego będzie uczył siedmiu przedmiotów. Nie miał wyboru. Chętnych do pracy nie było. Jako dyrektor chciał dobrze dla szkoły i uczniów.

Dlaczego nauczyciele decydują się zmieć pracę? Dokąd odchodzą? Jak widzą przyszłość edukacji i czy wrócą? Emisja reportażu "Żegnaj, szkoło" w audycji Mikrofon TOK FM 1 września po godzinie 20.

TOK FM PREMIUM