"Żegnaj, szkoło". Jak zabić w nauczycielu pasję [REPORTAŻ TOK FM]
Niskie zarobki to niejedyny i nie zawsze główny powód rezygnacji nauczycieli z pracy. Niektórzy mają dość atmosfery pracy, biurokracji i ciągłej kontroli. Nie podoba im się też polityka Ministerstwa Edukacji i wkradająca się do szkół ideologia.
Subskrybenci TOK FM Premium mogą posłuchać reportażu Krzysztofa Horwata "Żegnaj, szkoło!" już teraz. Kliknij i zacznij słuchać:
Dariusz Martynowicz, polonista z Krakowa i Nauczyciel Roku 2021, odszedł ze szkoły publicznej po 15 latach. Rozpoczyna właśnie pracę w szkole niepublicznej. Niedawno przeżył szok, gdy dowiedział się, że w nowej placówce zapłacą mu za wycieczkę z uczniami. W poprzedniej było to nie do pomyślenia. Marzy "o szkole relacji, a nie o szkole strachu".
Anna Pajdak, nauczycielka chemii z Ząbkowic Śląskich, ma 12 lat doświadczenia. Uwielbia uczyć, ale postanowiła zawalczyć o siebie. Właśnie rozpoczyna swoją działalność. Będzie prowadzić kursy przygotowawcze do egzaminów z chemii. Przełomem był dla niej strajk nauczycieli w 2019 roku, gdy zdała sobie sprawę z tego, jak źle nauczyciele są postrzegani przez społeczeństwo. Narzeka na biurokrację i skostniały system.
Maria Kowalewska, nauczycielka wspomagająca i pedagożka specjalna z Warszawy, daje sobie rok. Nie chce zostawiać swoich uczniów, którzy są w ósmej klasie. Na razie zapisała się na kurs języka angielskiego, żeby podszlifować go, zanim odejdzie ze szkoły. Mówi, że nie stać jej na bycie nauczycielką. Nie chce też pracować w szkole ministra Przemysława Czarnka.
Violetta Kalka, polonistka z Torunia, odchodzić nie zamierza. Od drugiej klasy podstawówki chciała zostać nauczycielką. Skupiła się na pomocy swoim kolegom i koleżankom. W sieci stworzyła przestrzeń, w której nauczyciele chcący zmienić zawód, wspierają się i wymieniają się pomysłami. Tam nikogo nie dziwi, że germanistka może zostać kosmetyczką, a polonista znaleźć pracę w banku.
Marcin Józefaciuk z Łodzi od nowego roku szkolnego będzie uczył siedmiu przedmiotów. Nie miał wyboru. Chętnych do pracy nie było. Jako dyrektor chciał dobrze dla szkoły i uczniów.
Dlaczego nauczyciele decydują się zmieć pracę? Dokąd odchodzą? Jak widzą przyszłość edukacji i czy wrócą? Emisja reportażu "Żegnaj, szkoło" w audycji Mikrofon TOK FM 1 września po godzinie 20.
-
"Inaczej by nie przeszło". Petru tłumaczy wrzutkę dot. wiatraków. Mówi też o Dudzie
-
Rząd Tuska "wygasi" hobby tysięcy Polaków? "Robią potworny kipisz"
-
Skutek uboczny raportu komisji "lex Tusk". "Byłoby to straszne"
-
Wojna nie wypleniła korupcji w Ukrainie. "Nie tak łatwo przestać. Jak z alkoholikiem"
-
Bolesna prawda o śmierci Natalii w Andrychowie. "Nie jesteśmy mądrymi ludźmi"
- TVP "łupem do podzielenia"? Dziennikarze surowo o pomyśle Żakowskiego. "Nie do przyjęcia"
- Gdy Niemcy kichają, Europa ma zapalenie płuc. A może być jeszcze gorzej
- Nieoficjalnie: Paulina Henning-Kloska nie zostanie ministrą klimatu. Wiadomo, kto może ją zastąpić
- Napisy już starte, pomniki zniszczone. Smutny widok na rudzkim cmentarzu. "Niezrozumiałe"
- Nowe fakty ws. Maksymiliana F. Policja zabrała głos w sprawie kajdanek