Uwaga! Duże zmiany dla kierowców. Od 1 września program pilotażowy i zmiany na przejściach granicznych

Od 1 września obowiązują kolejne zmiany dla kierowców. Tym razem nie dotyczą mandatów i punktów karnych, a funkcjonowania przejść granicznych z Ukrainą. Ministerstwo Finansów, przygotowało pilotażowy program, który do 30 listopada 2022 r. wprowadza zmienione zasady ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. W projekcie chodzi głównie o funkcjonowanie przejść dla ruchu pojazdów ciężarowych.

Jak wynika z informacji PAP, w związku z rosnącym natężeniem ruchu granicznego, a także koniecznością zapewnienia płynnej obsługi odpraw na granicy z Ukrainą, 1 września zmienia się organizacja ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. Nowe zasady będą obowiązywać do 30 listopada 2022 r.

Zmiany dla kierowców.  Program pilotażowy na przejściach granicznych z Ukrainą

Według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w ostatnim okresie mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem granicznym, wywołanym agresją Rosji na Ukrainę.

- W zasadzie z dnia na dzień gwałtownie wzrósł wolumen ukraińskich towarów, które są przewożone tranzytem przez terytorium Polski m.in. do portów na Bałtyku. Dlatego podjęliśmy szereg działań, które mają na celu zwiększenie przepustowości przejść na granicy państwowej z Ukrainą – wskazał Adamczyk, cytowany w informacji ministerstwa.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber dodał, że zarówno w interesie gospodarek Polski i Ukrainy, jak i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, jest utrzymanie nieprzerwanych łańcuchów dostaw. 

- W obliczu walk prowadzonych za naszą wschodnią granicą musimy zrobić wszystko, aby ułatwić przedsiębiorcom realizację operacji transportowych, stąd decyzja o zmianach w organizacji ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych – wyjaśnił.

Zmiany dla kierowców. Kogo dotyczą nowe zasady na przejściach granicznych?

Jak wskazał resort, pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t odprawiane będą na przejściach granicznych Hrebenne – Rawa Ruska, Korczowa – Krakowiec oraz Medyka – Szeginie, a także na przejściu granicznym w Dorohusku – Jagodzinie, gdzie od 27 czerwca 2022 r. odprawiane są wyłącznie pojazdy o dmc powyżej 7,5 t.

Zmiany dla kierowców na przejściach granicznych z Ukrainą. Te przejścia przeznaczone są dla samochodów osobowych

Dodano, że pozostałe przejścia graniczne z Ukrainą, tj. Zosin – Ustiług, Dołhobyczów – Uhrynów, Budomierz – Hruszew oraz Krościenko – Smolnica, będą przeznaczone do odprawy pojazdów o dmc nieprzekraczającej 7,5 t.

W przypadku pojazdów przewożących towary podlegające kontroli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (PIW), Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) i Inspekcji Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych (IJHARS) kontrole będą prowadzone w punktach kontroli granicznej na dotychczasowych zasadach.

W przyszłym roku planowane jest otwarcie kolejnego drogowego przejścia granicznego Malkowice – Niżankowice, na którym odprawiane będą pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t. 

DOSTĘP PREMIUM