Rząd obiecuje dodatkowe świadczenia dla emerytów, a polscy seniorzy coraz bardziej zadłużeni

Rząd zapowiedział dodatkowe świadczenia dla emerytów w 2023 roku. Przydadzą się, bo z danych rejestru dłużników wynika, że zobowiązania polskich seniorów rosną w szybkim tempie. - Osoby starsze muszą zaciskać pasa i oszczędzać bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - ocenił prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Polscy seniorzy coraz bardziej zadłużeni. "Muszą zaciskać pasa"

W czerwcu 2022 roku w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK widniało prawie 386 tysięcy zadłużonych osób w wieku emerytalnym, a ich długi wzrosły do blisko 10,4 mld zł. Rekordzistą jest 66-letni mężczyzna z Lubelszczyzny, którego zadłużenie wobec banków i instytucji finansowych wynosi obecnie 77,5 mln zł zaległości – podaje PAP.

Długi polskich seniorów rosną i dotyczą coraz większej liczby osób. Rok wcześniej z płatnościami zalegało 384,5 tysięcy seniorów, a ich dług opiewał łącznie na 10,2 mld zł. Z kolei w marcu 2020 r., suma zaległych zobowiązań nie przekraczała 9,3 mld zł. i dotyczyła 373,3 tysięcy emerytów.  

- Osoby starsze muszą zaciskać pasa i oszczędzać bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – ocenił prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Z badania zrealizowanego na zlecenie tego rejestru dłużników wynika, że ponad 80 proc. polskich emerytów jest zmuszona gospodarować żywnością tak, aby nie zmarnować nawet jednej złotówki.

- Większość zapytanych emerytów nie pozwala sobie na odrobinę spontaniczności i robi zakupy spożywcze wyłącznie w sposób przemyślany. Ograniczyli także wydatki na rozrywkę, nie planują również w tym roku żadnych wyjazdów – zaznaczył.

Będzie rekordowa waloryzacja emerytur

Rząd zapowiedział, że w 2023 roku polskich seniorów czeka hojna waloryzacja świadczeń emerytalnych – wynika ona z rekordowej inflacji

Jak można się dowiedzieć ze strony Sejm.gov.pl, o wysokości waloryzacji świadczeń decydują dwa wskaźniki z roku poprzedzającego:

  • inflacja w gospodarstwach emeryckich (chodzi o podwyżki cen tych produktów, które kupują właśnie emeryci);
  • nie mniej niż 20% realnego wzrostu płac (chodzi o podwyżki, które otrzymują pracownicy).

Pierwszy wskaźnik, czyli inflacja, bije w tym roku rekordy, więc waloryzacja będzie równie rekordowa. Wedle przyjętego 30 sierpnia 2022 r. przez rząd projektu budżetu na 2023 r, osiągnie ona poziom 13,8%.

Najniższa emerytura i renta (dziś jest to 1338,44 zł brutto) wzrośnie o 184,70 zł brutto.

13. emerytura – dodatkowe świadczenie dla emerytów będzie wypłacane bez zmian

13. emerytura, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie wypłacane w 2023 roku na tych samych zasadach, co w latach poprzednich:

  • wypłata będzie równa wysokości minimalnej emerytury;
  • otrzymają je wszyscy emeryci i renciści;
  • będzie wypłacona z urzędu. 

Dodatkowe świadczenia dla emerytów. 14. emerytura wejdzie na stałe, ale z nowym progiem dochodowym

W sierpniu 2022 r. ruszyła tegoroczna wypłata "czternastek". Jest przyznawana ze względu na kryterium dochodowe, dlatego trafia do tych seniorów, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. 

Rząd zapowiedział, że 14. emerytura zostanie na stałe – co było zapowiedziane już we wrześniu 2019 r. przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 

Z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała w lipcu br., że w 2023 roku rząd opracuje nową ustawę, która zagwarantuje wypłacanie "czternastek" co roku. 

Próg dochodowy, który umożliwi przyznanie tego dodatkowego świadczenia, zostanie zmieniony o wskaźnik corocznej waloryzacji emerytur. Jak podaje "Wyborcza", może to oznaczać, że przyszłoroczna "czternastka" w pełnej wysokości będzie przysługiwała tym seniorom, których świadczenia emerytalne nie przekroczą 3219 złotych brutto.

Z kolei wiceminister rodziny Stanisław Szwed powiedział w rozmowie z "Super Expressem", że nie wyklucza się podniesienia progu wypłat do kwoty 3500 zł brutto.

Czy będzie 15. emerytura? Kiedy miałaby zostać wypłacona?

Jak powiedział prezydent Andrzej Duda w Radiu Zet, "jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych".

- To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Cały szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawiany – podkreślił Duda.

O tym, czy będzie 15. emerytura, wypowiedziała się też minister rodziny Marlena Maląg. Według niej jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o takim dodatkowym świadczeniu. 

- Cały czas jesteśmy w dialogu z panem prezydentem, aby wprowadzać jak najlepsze rozwiązania, które przede wszystkim wspomagają te osoby, które wsparcia potrzebują – dodała Maląg.

TOK FM PREMIUM