Przynosisz do banku podarte banknoty i słyszysz "nie wymieniamy"? Jest na to paragraf

Choć banknoty potrafią mieć dużą wartość, są zrobione z nietrwałego i nieodpornego na zniszczenie papieru. Co zrobić, gdy z kieszeni wypranych spodni wyjmiesz wyblakłe i naddarte pieniądze? Te zasady warto znać.

Bank ma obowiązek wymienić uszkodzony banknot. Mówi o tym paragraf 2 zarządzenia Prezesa NBP

"Nie wymieniamy, nie rozmieniamy" - usłyszał dziennikarz portalu Spiderweb, gdy poszedł do banku, żeby wymienić zniszczony banknot.

W rzeczywistości każdy bank w Polsce ma obowiązek wymienić zniszczone banknoty. Reguluje to Zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z 17 grudnia 2013 r. Wymianie podlegają zarówno banknoty, jak i monety:

banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione lub uszkodzone w inny sposób, w tym również wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku,

monety oraz ich elementy (rdzeń i pierścień), mające w szczególności uszkodzenia typu mechanicznego, wytarte, o zmienionej barwie, skorodowane, w tym również uszkodzone wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, rysunku lub innego znaku.

Co z wartością uszkodzonych banknotów? Możesz stracić nawet połowę wartości.

Banknot podlegający wymianie musi spełniać dwa warunki:

  • jest możliwość odczytania nominału,
  • jest zachowane minimum 45 proc. powierzchni.

Poza tym banknot może być podarty, postrzępiony, przerwany, przecięty, zabrudzony, zafarbowany, poplamiony, odbarwiony, pomazany.

Stan banknotu wpływa jednak na wysokość otrzymanej kwoty, którą bank wypłaci w ramach wymiany:

  • gdy jest zachowane 75 proc. powierzchni, właściciel otrzyma 100 proc. wartości,
  • gdy jest zachowane od 45 do 75 powierzchni, zostanie wypłacona w banku połowa wartości nominalnej pieniądza,
  • gdy banknot został podarty na strzępki, właściciel nie odzyska pieniędzy.

Masz uszkodzony banknot? Zabezpiecz go i wymień. Podpowiadamy gdzie

Zniszczony, naddarty banknot warto zabezpieczyć, żeby nie pogłębiać uszkodzeń. Od tego, w jakim stanie zostanie przyniesiony do banku, zależy przecież odzyskana wartość.

Banknoty naddarte warto skleić bezbarwną taśmą, natomiast te zawilgocone czy nadpalone, najlepiej włożyć do torebki strunowej.

Banknoty można wymienić w każdym banku, a także — od października 2020 roku — za pośrednictwem poczty. Uszkodzone banknoty należy wówczas wysłać do centrali NBP.

Korespondencyjna wymiana banknotów ogranicza jednak wartość wymiany do 2000 zł.

TOK FM PREMIUM