Ryanair uruchomi pięć nowych połączeń z Polski. Co z Modlinem? Oświadczenie przewoźnika i lotniska

Irlandzki przewoźnik Ryanair w tegorocznym sezonie zimowym uruchomi z Polski pięć nowych tras. Będą to m.in. loty z Krakowa do Tuluzy i z Łodzi do Alicante, Brukseli i Mediolanu. W sumie przewoźnik będzie latał na 212 trasach.

Spółka Ryanair uruchomiła nowy rozkład lotów obowiązujący  w sezonie zimowym 2022 roku. Rozkład obejmuje 13 polskich lotnisk, w tym pięć nowych tras. 

Ryanair loty – nowe połączenia. Więcej lotów z Łodzi i Krakowa, mniej z Modlina

Chodzi o rejsy na trasach: Kraków - Tuluza, Kraków - Poznań, Łódź - Alicante, Łódź - Mediolan i Łódź – Bruksela. W sumie w tegorocznym sezonie zimowym Ryanair będzie latał na 212 trasach.

Modlin airport. Mniej lotów z Modlina. Władze blokują rozwój lotniska

- Podczas gdy Ryanair rozwija się na polskich lotniskach regionalnych, uruchamiając nowe trasy z Łodzi i Krakowa, a także rozbudowując o 25 mln euro swoją bazę serwisową we Wrocławiu, warszawski Modlin stracił szansę na duży wzrost. Lotnisko odrzuciło długoterminową umowę, która w ciągu ośmiu lat podwoiłaby ruch i dochody lotniska. W rezultacie Ryanair przenosi wzrost na inne tańsze lotniska w Polsce i UE. Modlin straci cztery trasy i odnotuje spadek ruchu o 10 proc. tej zimy - przekazał przewoźnik w komunikacie prasowym.

Szef Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) Stanisław Wojtera przekazał w lipcu br. PAP, że 2023 rok będzie kluczowy dla Lotniska w Modlinie. 

- Ryanair musi podjąć decyzję - albo zgodzi się na rynkowe warunki i zacznie płacić urealnione stawki, albo będzie musiał zrezygnować z przychodów z tego portu. Nie znam w branży drugiego przypadku, gdzie przy rekordowej liczbie pasażerów zarabia wyłącznie linia lotnicza, a lotnisko jest trwale deficytowe. Uważam więc, że obecna dysproporcja korzyści jest do natychmiastowej zmiany - mówił wówczas Wojtera.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin znajduje się 37 km od centrum Warszawy, w pobliżu drogi ekspresowej S7 i linii kolejowej Warszawa - Modlin. PPL posiada 27,86 proc. udziałów w Mazowieckim Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Pozostali udziałowcy to Województwo Mazowieckie - 36,17 proc. udziałów, Agencja Mienia Wojskowego - 31,56 proc. udziałów oraz Nowy Dwór Mazowiecki - 4,41 proc. udziałów.

Ryanair z Polski lata m.in. z lotniska Warszawa-Modlin, a także z Gdańska, Krakowa, Poznania, Katowic, Wrocławia i Łodzi. 

 Ryanair wybuduje nowy hangar na lotnisku i zatrudni 200 osób

Również w tym tygodniu linie lotnicze Ryanair ogłosiły rozbudowę zaplecza obsługi technicznej samolotów we Wrocławiu. W ramach inwestycji powstanie nowy dwustanowiskowy hangar o powierzchni 8,2 tys. m kw. Budowa ruszy już w przyszłym tygodniu i zakończy się w sierpniu 2023 roku.

- Do tej pory w bazie technicznej Wroclaw Aircraft Maintenance Services (w skrócie WAMS), gdzie zatrudnionych jest 300 osób, przeprowadzono kompleksowe przeglądy aż 335 samolotów. We Wrocławiu działa też centrum IT Ryanair - Travel Labs Poland, gdzie powstają aplikacje mobilne przewoźnika dla pasażerów - napisano w komunikacie.

- To dla nas jedno z najważniejszych miast w Europie pod względem rozwoju. To tu powstało pierwsze w Polsce i trzecie w Europie centrum obsługi technicznej samolotów. To we Wrocławiu bazują nasze trzy samoloty, których łączna wartość to ponad 300 milionów dolarów. Tu mamy nasze centrum IT. I to właśnie tutaj będziemy rozbudowywać naszą bazę, która pozwoli podwoić liczbę serwisowanych samolotów - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny linii lotniczych Ryanair Michael O’Leary.

Jak informuje PAP, dzięki rozbudowie zaplecza technicznego we Wrocławiu powstanie ponad 200 stanowisk dla wysoko wykwalifikowanych inżynierów, mechaników i personelu pomocniczego. Przewoźnik chce szukać kadry głównie na Politechnice Wrocławskiej czy w Lotniczych Zakładach Naukowych we Wrocławiu. Łącznie do 2024 roku Ryanair będzie zatrudniał we Wrocławiu ponad 500 osób.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM