"Prometeusz polski" - Ministerstwo Kultury dofinansuje film o Lechu Kaczyńskim

W ramach projektu "Polska historia na ekranach" Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało film zatytułowany "Prometeusz polski. Lech Kaczyński i Gruzja", który według założeń twórców będzie opowiadał o "roli śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dziejach współczesnej Polski i Gruzji".

Film o Lechu Kaczyńskim trafi na ekrany

Jak informuje "Rzeczpospolita", wśród projektów, które uzyskały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znalazł się film dokumentalny "Prometeusz polski. Lech Kaczyński i Gruzja". Reżyserem tej produkcji jest Jerzy Lubach. 

"W mitologii greckiej Prometeusz był tytanem, a jego imię oznacza "myślący w przód". Dziś, po agresji Rosji na Ukrainę, przypomina się historyczne przemówienie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który 14 lat temu mimo wybuchu wojny gruzińsko-rosyjskiej, po kolejnym bombardowaniu przez Rosjan miasta Gori przybył do Tbilisi – nie tylko sprzeciwił się rosyjskiej agresji, jego słowa okazały się prorocze dla późniejszych losów wschodniej Europy" - napisano w opisie projektu.

Przypomniano także słowa prezydenta Kaczyńskiego, które wypowiedział w Gruzji:

"I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę"

Dodano także, że "wielu gruzińskich politologów twierdzi, iż przyjazd przywódców państw m.in. Polski i Ukrainy wstrzymał rosyjską inwazję.

Jerzy Lubach - kim jest reżyser filmu o Lechu Kaczyńskim

Reżyserem filmu "Prometeusz polski. Lech Kaczyński i Gruzja" jest Jerzy Lubach. Jak można przeczytać w biogramie twórcy na filmpolski.pl, w 1981 roku ukończył on reżyserię na uniwersytecie w Moskwie, a obecnie jest publicystą "Niezależnej" i "Gazety Polskiej Codziennie". Na swoim koncie ma wiele filmów dokumentalnych głównie o tematyce historyczno-religijnej. W jego dorobku są takie tytuły, jak "O szaleńcach bożych", "Świadek świętości", "Ikona chrztu świętego" czy "Matka Boska Pustynna". 

Ministerstwo Kultury chwali się produkcjami o polskiej historii

Film "Prometeusz polski. Lech Kaczyński i Gruzja" otrzymał dofinansowanie w ramach projektu "Polska historia na ekranach". Jak możemy przeczytać na stronie resortu, w ciągu ostatnich 6 lat projekt ten dofinansował 88 filmów fabularnych i dokumentalnych o polskiej historii. Ponad 140 kolejnych jest na etapie realizacji lub w fazie przygotowań.

Wśród filmów, które już zrealizowano w ramach tego programu znalazły się takie tytuły, jak "Kamerdyner", "Dywizjon 303. Historia prawdziwa", "Kurier", "Obywatel Jones", "Piłsudski", czy "Żeby nie było śladów".

W przygotowaniu są między innymi fabularna adaptacja "Chłopów" Władysława Reymonta, serial o egzekutorach z AK w reżyserii Bodo Koxa, dokument o Annie Walentynowicz oraz fabularny film o Jerzym Kuleju w reżyserii Xawerego Żuławskiego. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM