Nowe przepisy dla rowerzystów 2022. Za te przewinienia słono zapłacisz

Nowe przepisy drogowe i nowe mandaty dla rowerzystów - zmiany w kodeksie wykroczeń. Wprowadzono dużo wyższe stawki mandatów dla rowerzystów, którzy za niektóre przewinienia zapłacą nawet 2500 złotych.

Nowe przepisy drogowe 2022 są bezlitosne dla pijanych i niedbałych. 45-latek dostał mandat 2,7 tys. zł

W Inwałdzie w woj. małopolskim policja zatrzymała 45-letniego rowerzystę. Mężczyzna miał w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Dodatkowo jego rower nie posiadał wymaganego oświetlenia. Dostał mandat opiewający łącznie na sumę 2700 zł – informuje PAP. 

Pijany kierowca roweru został ukarany zgodnie z obowiązującym od początku 2022 roku taryfikatorem, który jest bezlitosny dla pijanych rowerzystów. Kary za inne przewinienia fanów jednośladów również zostały drastycznie podniesione. 

Nowe przepisy dla rowerzystów 2022. Wysokie kary za najpoważniejsze przewinienia

Poruszanie się rowerem pod wpływem alkoholu jest obecnie najsurowiej karane przez policję. Według nowego kodeksu drogowego 2022 za takie przewinienie rowerzysta otrzyma mandat w wysokości:

 • do 1000 złotych w sytuacji, gdy będzie miał 0,2-0,5 promila w wydychanym powietrzu,
 • do 2500 złotych w sytuacji, gdy będzie miał powyżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu.

Dodatkowo, jeśli funkcjonariusz policji zatrzyma kierującego jednośladem pod wpływem alkoholu i uzna, że ten spowodował zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym – sprawa może zostać skierowana do sądu. W takiej sytuacji rowerzyście grozi:

 • grzywna w wysokości do 5000 złotych,
 • areszt na 5 do 30 dni,
 • zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych nawet przez 3 lata.

Nowe mandaty dla rowerzystów nie tylko za jazdę po pijanemu. Co jeszcze?

Nowe przepisy ruchu drogowego 2022 przewidują też inne, wysokie kary dla rowerzystów za kolejne przewinienia. Są to: 

 • przejazd rowerem po przejściu dla pieszych (od 50 do 100 zł),
 • utrudnianie albo tamowanie ruchu na drodze (od 100 do 300 zł),
 • poruszania się jednośladem po drogach szybkiego ruchu oraz autostradach (do 250 zł),
 • korzystanie z telefonu w czasie jazdy na rowerze (do 500 zł).

Rowerzyści a piesi. Za takie zachowania rowerzyści słono zapłacą

Nowe przepisy dla rowerzystów 2022 dotyczą również tego, jak kierujący jednośladem zachowują się wobec pieszych. Rowerzyści, podobnie jak kierujący samochodami, są zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa osobom znajdującym się na przejściu dla pieszych lub wchodzącym na nie.  

Według nowych przepisów drogowych 2022, które obowiązują od początku roku, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w takiej sytuacji rowerzyście grozi mandat od 50 do 500 złotych.

21 września 2022 r. wchodzą również nowe przepisy dotyczące zachowania pieszych na ścieżkach rowerowych. Każdy pieszy, który zdecyduje się przekroczyć ścieżkę rowerową w niedozwolonym miejscu, albo będzie przechodził przez wyznaczone przejście nie stosując się do zasady zachowania szczególnej ostrożności, może dostać mandat w wysokości 50 złotych.

Nowe mandaty za brak koniecznego wyposażenia roweru. Lepiej sprawdź, czy wszystko masz

Nowe przepisy drogowe 2022 przewidują też kary dla rowerzystów, którzy zapomnieli o skompletowaniu niezbędnego wyposażenia oraz o zachowaniu właściwych warunków technicznych pojazdu.

Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę poruszającego się po drodze obowiązek posiadania pięciu najważniejszych elementów wyposażenia. Są to: 

 • światło przednie: przynajmniej jedno (powinno być białe lub żółte, świecące światłem ciągłym bądź migającym),
 • światło tylne: (przynajmniej jedno świecące ciągle lub migająco),
 • światło tylne (przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe),
 • przynajmniej jeden sprawny hamulec,
 • sygnał dźwiękowy.

Światła są obowiązkowe jedynie po zmroku, za ich brak podczas jazdy w ciągu dnia kierujący jednośladem nie otrzyma kary. 

Za brak wymaganego wyposażenia nowe przepisy dla rowerzystów przewidują wysokie kary. Kierujący rowerem, w którym brakuje któregoś z powyższych elementów, może otrzymać mandat w wysokości od 50 do 500 złotych.  

Kask i kamizelka. Czy trzeba je mieć? Policja odpowiada

Kodeks drogowy 2022 nie przewiduje kar za brak kasku czy kamizelki odblaskowej u rowerzysty. Jednak policja zachęca, aby posiadać również te elementy wyposażenia jednośladu. Kask ochroni głowę podczas ewentualnego upadku, a kamizelka sprawi, że rowerzysta będzie bardziej widoczny na drodze, więc również bardziej bezpieczny. 

TOK FM PREMIUM