Ursula von der Leyen wyróżniła dwie Polki, które pomagały uchodźcom z Ukrainy. "To właśnie jest duch europejski"

- Gdy tylko usłyszały o pociągach pełnych uchodźców, pospieszyły na Dworzec Centralny w Warszawie - powiedziała szefowa KE Ursula Von der Leyen. Dwie Polki, które pomagały uchodźcom z Ukrainy, zostały powitane w Parlamencie Europejskim gromkimi brawami.

 - Mówi się, że w mroku światło jaśnieje najmocniej. Mogą tak niewątpliwie powiedzieć kobiety i dzieci uciekające przed rosyjskimi bombami – mówiła w Parlamencie Europejskim Ursula Von der Leyen, nieprzypadkowo ubrana w ukraińskie barwy.

Ursula Von der Leyen: W ciągu kilku dni zebrały wokół siebie 3000 wolontariuszy

- Uciekały one z kraju pochłoniętego wojną, przepełnione smutkiem z powodu tego, co musiały pozostawić, i strachem przed tym, co je jeszcze może czekać. Ale zostały przyjęte z otwartymi ramionami. Przez wielu ludzi, takich jak Magdalena i Agnieszka.

Następnie szefowa KE wyraziła uznanie dla bezinteresownej pomocy jaką te i inne Polki i Polacy, wykazali się względem uchodźców z Ukrainy. 

- Dwie bezinteresowne młode kobiety z Polski. Gdy tylko usłyszały o pociągach pełnych uchodźców, pospieszyły na Dworzec Centralny w Warszawie. Zaczęły się organizować. Rozstawiły namiot, by pomóc jak największej liczbie osób. Zorganizowały żywność z supermarketów, zwróciły się do władz lokalnych o zapewnienie autobusów do punktów recepcyjnych. W ciągu kilku dni zebrały wokół siebie 3000 wolontariuszy, którzy pomagali przyjmować uchodźców 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu - powiedziała szefowa KE podczas debaty o stanie UE.

Jak informuje PAP, obie Polki zostały powitane gromkimi oklaskami europosłów w budynku PE.

- To jest duch Europy. Unia, która razem jest silna. Unia, która razem zwycięża. Niech żyje Europa - wskazała szefowa KE. 

Debata w Parlamencie Europejskim. "Unia Europejska stanęła na wysokości zadania"

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty o stanie Unii Europejskiej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w środę 14 września, powiedziała, że w obliczu wojny na Ukrainie, Unia Europejska "stanęła na wysokości zadania".

- Europejczycy wykazali się odwagą, by zrobić to co należało zrobić. Nasza Unia Europejska jako całość stanęła na wysokości zadania. Gdy tylko wojska rosyjskie przekroczyły grancie Ukrainy, nasza reakcja było solidarna. Z tego możemy być dumni. (...) Jeśli wykażemy się niezbędną odwaga i solidarnością, Putin poniesie porażkę i Ukraina i Europa wygrają - powiedziała Ursula von der Leyen.

Debata w Parlamencie Europejskim. "Mamy nauczkę"

- Mamy nauczkę z tej wojny; trzeba było wsłuchać się w głosy wewnątrz UE, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej; oni od lat nam mówili, że Putin się nie zatrzyma – mówiła von der Leyen podczas debaty o stanie Unii Europejskiej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w środę.

Szefowa KE wyjawiła też, że w środę udaje się do Kijowa na rozmowy z prezydentem Ukrainy.

Von der Leyen powiedziała, że będzie pracować, aby Ukraina uzyskała dostęp do jednolitego rynku UE. Gościem specjalnym szefowej KE podczas debaty jest żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.

TOK FM PREMIUM