Astronomiczna jesień coraz bliżej. Czy w tym roku będzie zmiana czasu na zimowy?

Astronomiczna i kalendarzowa jesień coraz bliżej, a wraz z nią. tradycyjna zmiana czasu na zimowy. Mimo, że od lat trwają dyskusje na temat sensu zmiany czasu w ogóle, to jednak wciąż dwa razy do roku zegarki przestawiamy. Czy w tym roku będziemy spali o godzinę dłużej? A jeśli tak, to kiedy?

Mimo, że większość Europejczyków nie chce zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy; mimo, że  lekarze i biolodzy od lat przekonują, że zmiana czasu ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, to jednak wciąż jesteśmy zmuszeni przestawiać zegarki dwa razy do roku.

Czy w tym roku będzie zmiana czasu na zimowy? Dyrektywy unijne

W 2019 roku w krajach Unii Europejskiej przeprowadzono referendum, w którym większość Europejczyków opowiedziała się za zlikwidowaniem zmian czasu. Ideę tę poparli również lekarze i biolodzy. Jednak żadne wiążące decyzje w kwestii zarzucenia tego procederu, wciąż nie zapadły.  Mimo, iż Parlament Europejski dał wówczas zielone światło na rozpoczęcie prac legislacyjnych, to europosłowie nie doszli do porozumienia. Między innymi dlatego, że niektóre kraje deklarowały, iż wolałyby pozostać na zawsze przy czasie letnim, inne przy zimowym.

W 2020 roku wszystkich zaskoczyła pandemia koronawirusa i w UE zaprzestano dalszych dyskusji na temat  zmian czasu. Komisja Europejska wydała jedynie zalecenie, aby wszystkie kraje członkowskie utrzymały dotychczasowe regulacje w latach 2022-2026.

Jeśli chodzi o zmianę czasu w Polsce to na stronie rządowej gum.gov.pl widnieje cytat komunikatu wiceminister Olgi Semeniuk:

"W październiku 2021 r. Komisja Europejska wydała komunikat ws. zmian czasu w latach 2022–2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie EU 'muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu'. Oznacza to, że najbliższe zmiany czasu z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy odbędą się".

Zmiana czasu 2022. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy, od wielu lat wypada w ostatnią niedzielę października. W tym roku będzie to noc z 29 na 30 października. Jak co roku, przesuniemy wskazówki o godzinę do tyłu - z 3:00 na 2:00 w nocy, dzięki czemu będzie można w jedną noc w roku pospać godzinę dłużej.

Zmiana czasu na zimowy – jak wpływa na zdrowie?

Badania wykonane w 2019 roku pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10 proc. ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących. Badacze podejrzewają, że przyczynami są m.in.: krótszy czas przeznaczony na sen oraz czasową rozbieżność z naszym zegarem biologicznym. Okazuje się jednak, że zmiana październikowa ma efekt odwrotny, tzn. dłuższy sen wynikający z dodatkowej godziny zmniejsza nieco ryzyko wystąpienia zawałów serca.

Natomiast badania sondażowe wykonane w marcu 2022 roku przez towarzystwo ubezpieczeń zdrowotnych DAK, pokazały, że ponad jedna czwarta społeczeństwa (27 proc.) po zmianie czasu ma problemy psychiczne lub fizyczne.

  • 79 procent ankietowanych czuje się zmęczonych lub apatycznych z powodu zmiany czasu
  • 62 procent ma problemy z zasypianiem i bezsennością
  • 39 procent miało problemy z koncentracją
  • 9 procent ma nastroje depresyjne – czytamy w badaniach DAK.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM