Regularne czyszczenie, odmrażanie i odkamienianie. Podpowiadamy, jak oszczędzać prąd w kuchni
Każdy kto chociaż trochę śledzi sytuację polityczną wie, że zbliża się czas wielkiej próby dla sektora energetyki nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Rządy, również nasz, próbują ratować sytuację. Wprowadzane są liczne ograniczenia zużycia energii w przestrzeni publicznej, a dla obywateli szykowane są liczne dodatki energetyczne, elektryczne, węglowe lub zamrożenia taryf energii elektrycznej. To nie zmienia jednak faktu, że musimy oszczędzać - i energię, i pieniądze.
Ceny prądu. Limit zużycia energii a stawki taryf 2023
W ramach Tarczy Solidarnościowej premier Morawiecki zapowiedział zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych w Polsce.
Wprowadzone zostały jednak limity :
- zużycie 2000 kWh rocznie dla gospodarstw domowych,
- zużycie 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz dla osób z niepełnosprawnościami.
Osoby, które nie przekroczą powyższych progów, mogą liczyć na zamrożenie cen energii i stawkę z 2022 roku. Po przekroczeniu limitu cena za 1 kWh będzie liczona według nowych stawek ustalonych na 2023 rok
Jak wysokie będą podwyżki prądu w 2023 roku, jeszcze nie wiadomo. Natomiast jak informuje Rachuneo.pl "prezes URE może zaakceptować podwyżki cen prądu nawet o 180%".
Przy takim wzroście stawek za energię, warto oszczędzać. Postanowiliśmy przyjrzeć się jak to robić skutecznie. Na pierwszy ogień bierzemy kuchnię, ponieważ to właśnie w kuchni znajduje się najwięcej urządzeń elektrycznych, bez których nie wyobrażamy sobie komfortowego funkcjonowania.
Co zrobić, aby oszczędnie gotować? Płyta ceramiczna i indukcyjna
- Przy płycie ceramicznej, najlepiej używaj naczyń z płaskim dnem, a to dlatego, że naczynia przylegające całą powierzchnią dna do płyty, są bardziej energooszczędne i zużywają o 50 proc. energii mniej niż naczynia z dnem nieprzylegającym.
- Gotując ustaw moc na "maxa", aby szybko uzyskać wymaganą temperaturę, po czym zmniejsz ją do minimalnego poziomu, który umożliwia podtrzymanie temperatury 100 st. C .
- Jeśli masz zamiar gotować np. obiad z produktów zamrożonych, rozmroź je najpierw, a dopiero później gotuj na płycie. Jak podpowiada serwis energiadirect.pl najlepiej zamrożone produkty, rozmrażać w lodówce. - W ten sposób zysk jest podwójny, bowiem oprócz oszczędności w trakcie gotowania, produkty zamrożone ochładzają produkty znajdujące się w lodówce. Proste i skuteczne – czytamy.
- Gotuj na czystej płycie grzewczej, usuwaj nagary, ponieważ zmniejszają efektywność grzania i zwiększają zużycie energii.
- W trakcie gotowania stosuj pokrywki do garnków. Wówczas zużycie energii elektrycznej zmniejsza się aż o 30%.
- Zamiast w tradycyjnych garnkach, przynajmniej część potraw gotuj w szybkowarze (garnek ciśnieniowy) - znacznie skraca on czas gotowania (dla przykładu ziemniaki zamiast w 30 min, gotuje w 3-5 minut), a to umożliwia ograniczenie zużycia energii nawet o 60%.
Oszczędzanie energii w domu. Lodówka i zamrażarka
Lodówka i zamrażarka, to jedne z najważniejszych urządzeń elektrycznych w domu, a zarazem najwięksi pożeracze prądu, ponieważ pracują non stop. Tu jest jednak spore pole do popisu, aby zmniejszyć ilość zużywanej przez nie energii, a przez to obniżyć wydatki za prąd.
- Lodówka i zamrażarka nie powinny stać w pobliżu piekarnika, pieca, czy kaloryfera. Ustawione blisko źródła ciepła, powodują większe zużycie prądu.
- Do lodówki nie wkładaj produktów ciepłych. Poczekaj, aż ostygną do temperatury pokojowej. Inaczej urządzenie będzie pobierać trzy razy więcej prądu, aby szybko je schłodzić.
- Produkty w lodówce, układaj w przeznaczonych dla nich strefach temperaturowych. W każdej lodówce jest wyznaczone miejsce do przechowywania mięsa i ryb, mleka i innych napojów czy warzyw oraz owoców. Szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji sprzętu.
- Temperaturę chłodzenia w lodówce ustaw na 6 do 8 stopni C, natomiast w zamrażarce na -18 stopni C. To są energetycznie najbardziej optymalne temperatury.
- Drzwi lodówki czy też zamrażarki otwieraj tylko na chwilę.
- Regularnie rozmrażaj lodówkę i zamrażarkę, a najlepiej wybieraj urządzenia no frost. Warto pamiętać, że warstwa lodu nie powinna przekraczać 10 mm. Zbyt duża jego ilość powoduje, zwiększenie poboru energii elektrycznej.
- Podczas rozmrażania zamrażarki, produkty z niej przełóż do lodówki. - Dzięki temu inne produkty w lodówce będą się schładzać, co będzie skutkować mniejszym zużyciem prądu, a na czas rozmrażania urządzenia produkty nie powinny się odmrozić. Ustaw na ten czas niższą temperaturę w lodówce – poleca energiadirect.pl.
- Jeśli uszczelka w drzwiach zamrażarki lub lodówki jest uszkodzona, koniecznie ją wymień.
Oszczędzanie energii. Czajnik elektryczny i gotowanie wody
- Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz. Jak czytamy na energiadirect.pl obliczono, że w ciągu roku tracimy blisko 30 zł tylko przez to, że za każdym razem gotujemy zupełnie niepotrzebnie większą ilość.
- Wybieraj urządzenia, które posiadają wewnątrz teflonową płytę grzewczą – ona zapobiega osadzaniu się kamienia.
- Im większa moc czajnika, tym szybsze gotowanie oraz mniejsze straty prądu.
- Zamiast czajnika z grzałką, wybierz model z płytką grzejną – umożliwia gotowanie mniejszej ilości wody.
- Regularnie odkamieniaj czajnik. Osadzony kamień wydłuża czas gotowania wody oraz zwiększa pobór energii.
- Korzystaj z termosu zamiast podgrzewać wodę na każdy kubek herbaty.
Jak oszczędzać prąd w kuchni? Piekarnik
- Aby zaoszczędzić aż 20 proc. energii, włączaj termoobieg.
- Nie otwieraj drzwiczek piekarnika w trakcie pieczenia, ponieważ ucieka wtedy dużo energii.
- Możesz również wyłączać piekarnik kilka minut przed zaplanowanym końcem pieczenia. Temperatura w piekarniku utrzyma się przez ten czas, a zużycie energii spadnie.
Jak oszczędzać prąd używając zmywarki?
- Każdorazowo włączaj tylko pełną zmywarkę.
- Używaj funkcji ekonomicznego zmywania, a także programów szybkiego mycia (przydatne przy świeżych zanieczyszczeniach).
- Postaw w zlewozmywaku pojemnik zbierający wodę z płukania warzyw, owoców czy mycia rąk, a zebraną wodą opłukuj naczynia przed wstawieniem ich do zmywarki. Dzięki temu nawet program szybkiego mycia będzie skuteczny, a oszczędności energii spore.
Jak zaoszczędzić prąd w kuchni? Oświetlenie ma znaczenie
- tradycyjne żarówki zastąp świetlówkami energooszczędnymi np. ledowymi,
- ściany pomaluj na jasny kolor, pomieszczenie nie potrzebuje wówczas za dużo doświetlania,
- na podłogę wybierz terakotę lub drewno, też w jasnych barwach,
- framugi okien pomaluj na biało,
- nie zawieszaj firanek w ciemnych kolorach.
-
"Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
-
"Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
- Rosyjska rakieta uderzyła w blok w Zaporożu. Zełenski: Rosja ze zwierzęcą brutalnością ostrzeliwuje miasto
- Min. Moskwa chce zabierać paszporty krytykom PiS-u. "Putin też by chciał, żeby Nawalny wyjechał"
- Prowadził auto po kokainie, metamfetaminie i opiatach. Miał zakaz wsiadania za kółko
- Skróty państw na tablicach rejestracyjnych. Jak rozszyfrować, skąd pochodzi samochód?
- "Nadchodzące tygodnie będą krytyczne dla przebiegu wojny". Biały Dom ostrzega