Tyle samo zwolenników co przeciwników. Kontrowersyjny projekt 500 plus dla małżeństw trafił do Sejmu

Projekt ustawy o świadczenie 500 plus dla małżeństw trafił do Sejmu. Eksperci jednak dosadnie krytykują tę inicjatywę obywatelską. Wymieniają powody, dlaczego takie świadczenie nie powinno być procedowane, ani przyznawane.

500 plus dla małżeństw ma być świadczeniem dla par z 50 letnim stażem. Przed dwoma laty   projekt trafił do Kancelarii Prezydenta, jednak wówczas żadne decyzje nie zapadły. 

Teraz natomiast z inicjatywy obywatelskiej petycja dotycząca tego projektu, trafiła do Sejmu.  Pracami nad nowym prawem posłowie mogą zająć się jeszcze w tym roku.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport o systemach emerytalnych na świecie, z którego wynika, że za 30-40 lat Polscy emeryci - uśredniając - będą dostawać "niecałe 1200 zł na rękę w przeliczeniu na obecne pieniądze".

500 plus dla małżeństw - kto ma szansę dostawać świadczenie?

Natomiast pomysłodawcy projektu 500 plus dla małżeństw przekonują, że to świadczenie jest potrzebne już teraz, ponieważ mimo np. trzynastej i czternastej emerytury, a także corocznej waloryzacji świadczeń, wiele starszych osób, ma problemy finansowe. 

Projekt wciąż nie przedstawia klarownych rozwiązań. Wśród zgłaszanych wokół tematu 500 plus dla małżeństw pomysłów, jest na przykład uzależnienie wypłaty świadczenia  od długości stażu małżeńskiego, ale też od liczby posiadanych dzieci.

500 plus dla małżeństw z długim stażem. Projekt budzi wiele kontrowersji

- Zważywszy na to, że już co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, taka dodatkowa gratyfikacja byłaby jasnym sygnałem, że wspieramy w Polsce małżeństwa - powiedział "GW" poseł PiS, który chciał pozostać anonimowy. Jak informuje Wyborcza rozmówca, jest też zdania, że świadczenie powinny dostawać wyłącznie pary posiadające potomstwo. 

Ekspert: To przykład tego, na co nie powinny być przeznaczane środki publiczne

Okazuje się jednak, że nie wszyscy popierają ten projekt. Wielu ekspertów jest przeciwnych tego typu dodatkom finansowym. 

- To przykład tego, na co nie powinny być przeznaczane środki publiczne, ponieważ nie wspierają żadnego z celów polityki społecznej, jak zmniejszanie nierówności czy ochrona ryzyka społecznego, ani nawet dzietności. Wprowadzenie takiego świadczenia może też sprzyjać sztucznemu utrzymywaniu związku mimo rozpadu pożycia małżeńskiego – mówi prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów.

Bez entuzjazmu dla pomysłu nowego świadczenia, wypowiada się też prof. Irena Kotowska, ekonomistka ze Szkoły Głównej Handlowej.

- Trudna sytuacja materialna par z długim stażem małżeńskim nie uzasadnia tej propozycji. Trudności takie odczuwają także inni emeryci, a zwłaszcza starsze kobiety, na ogół owdowiałe, prowadzące samodzielnie gospodarstwa - zauważa ekspertka.

500 plus dla małżeństw 2022. A co z parami o niższym stażu małżeńskim?

Temat nowego świadczenia  500 plus jest też szeroko komentowany przez zwykłych Polaków. Niektórzy uważają,  że 500 plus dla małżeństw z 50-letnim stażem (lub wyższym) byłoby krzywdzące nie tylko dla samotnych seniorów,  ale też dla tych, których staż małżeński wynosi np. 20-30 lat.

Wiele osób uważa też, że wprowadzenie 500 plus dla małżeństw spowoduje, że może niektórzy ze względu na dodatek nie rozwiodą się, jednak wiele związków  będzie funkcjonowało jedynie na papierze – tylko po to, aby w przyszłości  móc otrzymywać dodatkowe świadczenie.

Nowe 500 plus dla seniora? Wsparcia dla emerytów nie brakuje

Aktualne projekty pomocowe oraz dodatkowe  świadczenia dla seniorów  to m.in: 

  • 13. i 14. emeryturę,
  • program Opieka 75 plus,
  • program na rzecz Osób Starszych „Aktywni plus",
  • program "Senior plus".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM