Jest projekt ustawy o dodatku elektrycznym. Sprawdzamy kto i ile dostanie, do ogrzania domu prądem

Dodatek elektryczny to kolejne wsparcie przygotowywane przez rząd dla gospodarstw domowych, które w rozpoczynającym się sezonie grzewczym są narażone na gwałtownie rosnące koszty ogrzania domu. Kto będzie mógł się o niego ubiegać i jak wysokie wsparcie dostanie?

Dodatek do prądu 2022 - kto dostanie dopłatę do ogrzewania domu pompą ciepła

Rząd proceduje właśnie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Projekt jest częścią Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej i zawiera rozwiązania skierowane do gospodarstw domowych, które ogrzewają domy prądem. Są to m.in. gospodarstwa, które korzystają z pomp ciepła.

Obliczono, że z dodatku skorzysta ok. 800 tys. gospodarstw domowych, a wsparcie będzie kosztować ok. 1 mld złotych.

Jak wysoki będzie dodatek do prądu? Dwie kwoty w zależności od zużycia

Wsparcie wypłacane będzie jako jednorazowy dodatek. Jego wysokość zależy od zużycia prądu. Ustawodawca określił dwa stopnie zużycia i dwie kwoty wsparcia:

  • dodatek w wysokości 1000 zł, jeśli zużycie prądu nie przekracza 5 MWh,
  • podwyższony dodatek w wysokości 1500 zł, jeśli zużycie przekracza 5 MWh.

Podane wyżej kwoty wsparcia są niezależne od opisanego w tym samym projekcie ustawy zamrożenia cen energii w 2023 roku.

Rząd zdecydował, że zablokuje wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022r. Gwarantowana cena będzie jednak obowiązywać w ramach ustalonych limitów.

  • do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Taryfy ponad limity nie są dziś jeszcze znane. Wiadomo jedynie, że gospodarstwa domowe wykorzystujące większe ilości energii elektrycznej za nadwyżki ponad limit zapłacą dużo więcej.

Kiedy można wystąpić o dofinansowanie do prądu? Sezon grzewczy właśnie się zaczyna

Dodatki energetyczne nie były przez rząd opracowywane kompleksowo. Każdy z nich tj. dodatek do zakupu węgla, dodatek do zakupu innych paliw i dodatek elektryczny, były procedowane osobno.

W rezultacie tylko grupa gospodarstw ogrzewających domy węglem już od połowy sierpnia mogła występować o tzw. dodatki węglowe w wysokości 3 tys. zł. i zaczęła właśnie odbierać pierwsze wypłaty.

Kolejna grupa, ogrzewająca domy innymi niż węgiel paliwami, z niecierpliwością czekała na koniec procesu legislacyjnego planowanych dodatków. W piątek 22 września prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatkach:

  • 3 tys. zł dla użytkowników pieców na pellet i inny rodzaj biomasy,
  • 2 tys. zł dla korzystających z oleju opałowego,
  • 1 tys. zł dla korzystających z drewna kawałkowego,
  • 500 zł dla użytkowników gazu skroplonego LPG.

Z dodatku elektrycznego, opisanego w projekcie będzie można skorzystać dopiero po przejściu całej ścieżki legislacyjnej i opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

O dodatek będzie można występować — jak w przypadku innych dopłat — składając wniosek w gminie, zgodnie z miejscem zamieszkania.

Warunkiem otrzymania dodatku będzie potwierdzenie zgłoszenie elektrycznego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM