Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat

Jerzy Urban, dziennikarz, publicysta, rzecznik rządu w czasach PRL, nie żyje. Miał 89 lat. Informację o śmierci Urbana podał tygodnik "NIE", którego był redaktorem naczelnym.

Nie żyje Jerzy Urban, zmarł w wieku 89 lat. Był redaktorem naczelnym "Tygodnika NIE". W latach 198189 jako rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL, współtworzył propagandę stanu wojennego - informację o jego śmierci potwierdziła PAP redakcja Tygodnika "NIE".

Jerzy Urban nie żyje. Kim był?

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 roku w Łodzi w inteligenckiej, zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Jego ojcem był Jan Urbach - dziennikarz, członek PPS, współwłaściciel dziennika "Głos Poranny", a matką Maria z domu Brodacz. Jerzy Urban w latach 80. pełnił rolę rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL. Uznawany był za jednego z głównych twórców państwowej propagandy i cenzury.

Po zmianach 1989 roku należał do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, a potem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W 1990 został redaktorem naczelnym założonego przez siebie antyklerykalnego i skandalizującego tygodnika "NIE". Urban był był bohaterem licznych procesów, m.in. za szerzenie pornografii i obrazę Jana Pawła II.

TOK FM PREMIUM