Szczególny znak D-42. Jak wygląda zmora kierowców? Za nim lawinowo tracą prawo jazdy i dostają mandaty

Jakiś czas temu zmieniły się zasady dotyczące poruszania się po drodze za znakiem D-42. Według nowego taryfikatora, obowiązującego od września 2022 r., za nieuwagę bądź niewiedzę można teraz zapłacić wyjątkowo słoną karę.

Co się zmienia za znakiem D-42? To każdy kierowca powinien dobrze wiedzieć

Znak "Obszar zabudowany" D-42 pojawia się na drodze za każdym razem, kiedy wjeżdżamy do strefy zabudowanej, w której kierowców obowiązuje określone ograniczenie prędkości. Obszar zabudowany kończy się wraz z wystąpieniem znaku „koniec obszaru zabudowanego". Znak ten otrzymał nazwę D-43. 

Warto pamiętać, że oznaczenie obszaru zabudowanego znakiem D-42 pojawia się długo przed faktycznym początkiem zabudowań, dlatego jadąc samochodem lepiej być czujnym, żeby tego nie przegapić.

Znak D-42. Jak wygląda? Jest bardzo charakterystyczny

Znak D-42 jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych znaków drogowych. Narysowane są na nim miejskie zabudowania. Często umieszczany jest pod znakiem z nazwą danej miejscowości.

Znak D-42. Co oznaczał do niedawna? To ważna zmiana dla kierowców

Jeszcze do niedawna, znak D-42 – oznaczał ograniczenie prędkości jazdy do dwóch wartości, zależnie od pory dnia:

 • od godz. 5:00 do godz. 23:00 kierowcy mogli jechać z prędkością maksymalną 50 km/h;
 • od godz. 23:00 do 5:00 rano kierowcy mogli jechać z prędkością maksymalną 60 km/h.

Polska była jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym taki podział na pory dnia istniał. Prawo drogowe zostało ujednolicone w połowie 2021 roku i obecnie takiego podziału na polskich drogach już nie ma. 

Oznacza to, że niezależnie od pory dnia, po wjechaniu do strefy zabudowanej oznaczonej znakiem D-42 kierowca może się poruszać z prędkością maksymalną 50 km/h.

Za znakiem D-42 obowiązują również te zasady

Ograniczenie prędkości do 50 km/h nie jest jedyną zasadą, jaka obowiązuje kierowcę za znakiem D-42. Oprócz tego należy pamiętać, że na terenie zabudowanym:

 • maksymalna prędkość holowania to 30 km/h;
 • zabronione jest nadużywanie sygnałów dźwiękowych (można je stosować jedynie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia); 
 • nie można zostawiać włączonego silnika w aucie podczas postoju;
 • kierowca musi ustąpić pierwszeństwa autobusom miejskim podczas zmiany pasa  lub wyjazdu z zatoki przystanku;
 • wypadek albo awarię samochodu należy zasygnalizować przez włączenie świateł awaryjnych. Jeżeli auto nie jest w nie wyposażone, należy użyć świateł pozycyjnych. Należy też umieścić odblaskowy trójkąt za pojazdem albo na nim (na wysokości do 1 m).

Zasady poruszania się za znakiem D-42. Wiele zależy od innych oznaczeń na drodze

Ogólna zasada dotycząca prędkości poruszania się na terenie zabudowanym jest dość jasna, warto jednak pamiętać, że kolejne znaki na drodze mogą ją zmienić. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować inne znaki na drodze.

Kiedy kierowca wjeżdża do dużego miasta, może trafić na ulicę, na której limit prędkości zwiększono do 70 albo 80 km/h. 

W miejscach o dużych zagęszczeniu budynków mieszkalnych, albo w takim, w którym znajduje się np. szkoła albo szpital, ograniczenie prędkości może się zmniejszyć do 30 km/h.

Za znakiem D-42 uważnie patrz na inne znaki. Kara może być bardzo surowa

Warto pamiętać, że według obowiązującego od września 2022 nowego taryfikatora mandatów, kary za przekroczenie prędkości są bardzo surowe. Każdy kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość (niezależnie czy będzie to 30, 50 czy 70 km/h) na terenie zabudowanym – czyli za znakiem D-42 – dostanie wysoką karę pieniężną. Ile ona wynosi?

 • za przekroczenie prędkości 31–40 km/h: 800 zł (recydywa: 1600 zł);
 • za 41–50 km/h: 1000 zł (recydywa: 2000 zł);
 • za 51–60 km/h: 1500 zł (recydywa: 3000 zł);
 • za 61–70 km/h: 2000 zł (recydywa: 4000 zł);
 • za 71 km/h i więcej: 2500 zł (recydywa: 5000 zł).

Oprócz tego każdy kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym o więcej niż 51 km, może zostać ukarany 13 punktami karnymi i zabraniem prawa jazdy na 3 miesiące.

TOK FM PREMIUM