W tych miastach mieszkania na wynajem podrożały najbardziej. Jest kilka niespodzianek

W Gdyni, Białymstoku i Sopocie czynsze najmu w I połowie br. wzrosły odpowiednio o ok. 40, 38 oraz 36 proc. wobec poprzedniego półrocza - wynika z najnowszego raportu. Najdroższe mieszkania na wynajem są jednak wciąż w Warszawie i...Gdańsku. Eksperci przeanalizowali, co wpłynęło na tak znaczny wzrost cen najmu?

- Napływ uchodźców oraz malejąca zdolność kredytowa Polaków spowodowały ożywienie na rynku najmu w I półroczu br. - podano w raporcie Evaluer Index IH 2022, opracowanym przez Emmerson Evaluation.

W tych miastach mieszkania na wynajem zdrożały najbardziej. Jest kilka zaskoczeń…

Jak wskazano, w 13 analizowanych miastach chętni na wynajem musieli płacić średnio o ok. 28 proc. więcej niż na początku roku. 

- Największe wzrosty czynszów najmu w I połowie 2022 r. odnotowano w Gdyni, Białymstoku i Sopocie - odpowiednio o 40,1 proc., 38,4 proc. oraz 36 proc. w stosunku do poprzedniego półrocza.  - podano w informacji prasowej dotyczącej raportu.

W ciągu sześciu miesięcy stawki za wynajem mieszkania wzrosły w Lublinie o 24,4 proc., w Rzeszowie o 33 proc., w Krakowie o 31,9 proc., a w Łodzi o 23,5 proc.

Niespodzianką był najniższy wzrost czynszów w Warszawie i Poznaniu. 

Tylko tu nie przekroczyły one progu 20 proc., osiągając poziom 18 proc. i 18,4 proc - czytamy.

To dlatego ceny najmu mieszkań poszły w górę akurat teraz

-  O ile podczas pandemii wiele mieszkań stało pustych, to wojna za wschodnią granicą i napływ uchodźców zdecydowanie ożywiły rynek najmu. Ukraińcy, którzy mieli możliwość wynajmu lokali za gotówkę, napędzili popyt, a tym samym również czynsze najmu. Dodatkowo, zainteresowanie rynkiem najmu wzrosło ze względu na malejącą zdolność kredytową Polaków - wskazuje członek zarządu Emmerson Evaluation Robert Korczyński.

Jego zdaniem na zwiększone koszty najmu wpłynęły również podwyżki stóp procentowych i kosztów eksploatacyjnych.

- Część mieszkań przeznaczonych na wynajem jest kupiona na kredyt, a więc aby zrównoważyć rosnący WIBOR właściciele musieli podnieść stawki czynszów posiadanych lokali – dodał.

Z raportu wynika, że w pierwszym półroczu średnie stopy zwrotu z wynajmu kształtowały się między 3,6 proc. a 5,7 proc.

Gdzie wynajem przynosi największe zyski właścicielom mieszkań?

- Najwyższą rentownością cechowały się Katowice. Stopy zwrotu były tu wysokie dla wszystkich rodzajów mieszkań. Sięgały 4,9 proc. dla 1-pokojowych, 5,5 proc. dla 2-pokojowych oraz 5,4 proc. w przypadku 3-pokojowych" - podano. Jak dodano, kolejnym rentownym miastem była Łódź, z najwyższą wśród analizowanych miast stopą zwrotu (5,7 proc.) dla lokali z 1 pokojem. Nieco mniejsze zyski przynosiły mieszkania z dwoma i trzema pomieszczeniami (odpowiednio 4,8 proc. i 5,2 proc.). Dobrze radził sobie rynek najmu w Szczecinie, gdzie stopy zwrotu osiągnęły od 4,7 do 5,3 proc.

- Najbardziej rentownym miastem na rynku trójmiejskim jest Gdańsk i Gdynia, gdzie stopy zwrotu mieszczą się w przedziale 4,2 proc. - 5,1 proc. Natomiast ich najniższy poziom wśród analizowanych w raporcie miast cechował Białystok (3,7 proc. - 4,1 proc.)  - wynika z raportu. W przypadku Warszawy lokale dawały od 3,8 proc. do 4,4 proc. zwrotu, a w Krakowie 4,5 proc.

Jak informuje PAP, autorzy raportu zwracają uwagę, że w tym roku przed osobami, które nie mają własnego mieszkania "pojawił się nie lada problem", bo zarówno pozyskanie kredytu hipotecznego, jak i wynajęcie mieszkania, może okazać się trudne.

- Koszty kredytu przy tak wysokich stopach procentowych są bardzo dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Dodatkowo, wiele osób ma problem z otrzymaniem finansowania lub ich zdolność kredytowa nie jest na tyle wysoka, aby wystarczyło na zakup wymarzonego mieszkania. Jednocześnie wzrosły ceny najmu mieszkań, a oferta mocno się skurczyła w obliczu popytu ze strony uchodźców zza wschodniej granicy - wskazano.

Zdaniem Korczyńskiego zwiększonego popytu na najem należy się spodziewać w październiku, kiedy na uczelnie wrócą studenci, stanowiący znaczną grupę wśród wynajmujących. - Może to stanowić kolejny powód dla wzrostu cen, szczególnie, że liczba dostępnych ogłoszeń dotyczących wynajmu jest niska – ocenił.

W których miastach w Polsce ceny mieszkań są w 2022 najwyższe?

Jak czytamy w serwisie Bankier.pl, z danych widocznych na otodom.pl wynika, że średnia cena wynajmu mieszkań do 38 m2, w Warszawie w lipcu wynosiła ok. 2551 zł. Okazuje się jednak, że w aktualnych cenach Warszawę wyprzedza Gdańsk, gdzie wynajem  mieszkania o podobnych wymiarach oscyluje w okolicach 2571 zł.  

Niewiele mniej trzeba zapłacić za wynajem mieszkania do 38 m2  też w innych Polskich miastach:

 • Wrocław 2370 zł
 • Kraków 2200 zł.
 • Szczecin 1946 zł
 • Lublin 1860 zł. 
 • Poznań 1770 zł. 
 • Łódź 1670 zł.

Natomiast ceny mieszkań nieco większych od 38 do 60 m2 wyglądają tak:

 • Warszawa  3360 zł.
 • Gdańsk   3008 zł.
 • Wrocław 2945 zł.
 • Kraków 2724 zł.
 • Szczecin 2334 zł.
 • Poznań  2328 zł.
 • Lublinie 2187 zł.
 • Łódź 2181 zł.

Jak widać z powyższego zestawienia, mimo, że wzrost cen najmu był jednym z niższych w skali  kraju, to jednak wciąż ceny wynajmu mieszkań w Warszawie są najwyższe.

TOK FM PREMIUM