Czy będzie nauka zdalna w 2022/23? Ministerstwo uspokaja, ale pedagodzy są "w gotowości"

Jesień-zima 2022/23 stoją pod znakiem kryzysu energetycznego. Może być tak, że wielu szkół nie będzie stać na ogrzewanie. Nauczyciele już teraz obawiają się, że uczniowie zimą będą na lekcjach marznąć. Rodzice coraz bardziej się niepokoją, a dyrektorzy szkół szukają ewentualnych rozwiązań. Czy nauka zdalna powróci? Minister Czarnek uspokaja, mimo to wciąż pojawia się wiele wątpliwości.

Mimo, że Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprzecza, to pojawia się coraz więcej głosów dotyczących zasadności wdrożenia zimą nauczania zdalnego. Przyczyną mają być wysokie ceny ogrzewania, na które szkół nie będzie stać.

Kiedy zdalne nauczanie 2022/23? "Zbyt niska temperatura" ma znaczenie

Uprzedzając fakty, minister edukacji Przemysław Czarnek w połowie września wprowadził nowe przepisy. Weszło wówczas w życie rozporządzenie wprowadzające nowelizację przepisów dotyczących procedury przechodzenia placówek na nauczanie zdalne.

* rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 2 września 2022 r. w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (Dz.U. z 2022 r. poz. 1903)

Rządzący w nowelizacji wskazali, że oprócz zagrożenia w postaci pandemii, szkoły oraz przedszkola mogą być zamykane również w innych okolicznościach.

W dokumencie uwzględniono cztery przypadki stanowiące podstawę do zawieszenia zajęć stacjonarnych. Są to:

  • organizacja i przebieg imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, które stanowiłyby zagrożenie dla uczniów,
  • zbyt niska temperatura zewnętrzna lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażająca zdrowiu uczniów,
  • sytuacja epidemiologiczna,
  • inne nadzwyczajne zdarzenie zagrażającym bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

Zgodnie z rozporządzeniem, dyrektor placówki oświatowej będzie mógł zawiesić tymczasowo zajęcia, jeśli wystąpią któreś z powyższych okoliczności.

Wiele osób wskazuje, że zapis o zbyt niskiej temperaturze, pojawił się, ze względu na zbliżającą się zimę i kryzys energetyczny. 

Będzie nauka zdalna w 2022/23?  Ministerstwo uspokaja

Minister Czarnek jednak nie daje za wygraną i zapewnia, że w tym zapisie nie ma żadnego "haczyka", a szkoły będą ogrzane. 

Jak informuje PAP Przemysław Czarnek na jednym z weekendowych spotkań powiedział:

- Szkoły będą ogrzane, uniwersytety będą ogrzane, żadnej nauki zdalnej nie będzie i razem ten kryzys przejdziemy - zapewnił w Łukowie (Lubelskie) minister edukacji i nauki, odnosząc się do cen energii elektrycznej.

Czy wróci zdalne nauczanie 2022/2023? Nauczyciele nie mają wątpliwości

Mimo zapewnień ministerstwa, dyrektorzy placówek oświatowych już teraz zastanawiają się nad wprowadzeniem nauczania zdalnego zimą.

 — Te decyzje o przejściu na naukę online będą niezbędne (…) gdy samorządom zabraknie pieniędzy na opłacenie rachunków za gaz, czy energię – powiedział niedawno Onetowi Marek Pleśniar, dyrektor Biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Pleśniar dodał, że jest wiele szkół, których budynki nie spełniają standardów i to one mogą być głównym problemem podczas zbliżającej się zimy.

— Mamy bardzo wiele szkół z wielkiej płyty, szkół o nieszczelnych oknach, szkół, które nie są ocieplone i których utrzymywanie jest wydatkiem nie do udźwignięcia przez wiele miast. Obecna sytuacja jest kryzysowa, bo ona jest nagła. Udawanie przez urzędników państwowych, że nie ma problemu, nie jest w szkołach przez nas odbierane jako solidarne z nami. Powinniśmy się wspierać i mówić sobie prawdę. Albo chociaż podejść z szacunkiem do tych decyzji, bo one są konieczne – dodał. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM