Czy będzie nauka zdalna w 2022/23? Ministerstwo uspokaja, ale pedagodzy są "w gotowości"
Mimo, że Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprzecza, to pojawia się coraz więcej głosów dotyczących zasadności wdrożenia zimą nauczania zdalnego. Przyczyną mają być wysokie ceny ogrzewania, na które szkół nie będzie stać.
Kiedy zdalne nauczanie 2022/23? "Zbyt niska temperatura" ma znaczenie
Uprzedzając fakty, minister edukacji Przemysław Czarnek w połowie września wprowadził nowe przepisy. Weszło wówczas w życie rozporządzenie wprowadzające nowelizację przepisów dotyczących procedury przechodzenia placówek na nauczanie zdalne.
* rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 2 września 2022 r. w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (Dz.U. z 2022 r. poz. 1903)
Rządzący w nowelizacji wskazali, że oprócz zagrożenia w postaci pandemii, szkoły oraz przedszkola mogą być zamykane również w innych okolicznościach.
W dokumencie uwzględniono cztery przypadki stanowiące podstawę do zawieszenia zajęć stacjonarnych. Są to:
- organizacja i przebieg imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, które stanowiłyby zagrożenie dla uczniów,
- zbyt niska temperatura zewnętrzna lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażająca zdrowiu uczniów,
- sytuacja epidemiologiczna,
- inne nadzwyczajne zdarzenie zagrażającym bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.
Zgodnie z rozporządzeniem, dyrektor placówki oświatowej będzie mógł zawiesić tymczasowo zajęcia, jeśli wystąpią któreś z powyższych okoliczności.
Wiele osób wskazuje, że zapis o zbyt niskiej temperaturze, pojawił się, ze względu na zbliżającą się zimę i kryzys energetyczny.
Będzie nauka zdalna w 2022/23? Ministerstwo uspokaja
Minister Czarnek jednak nie daje za wygraną i zapewnia, że w tym zapisie nie ma żadnego "haczyka", a szkoły będą ogrzane.
Jak informuje PAP Przemysław Czarnek na jednym z weekendowych spotkań powiedział:
- Szkoły będą ogrzane, uniwersytety będą ogrzane, żadnej nauki zdalnej nie będzie i razem ten kryzys przejdziemy - zapewnił w Łukowie (Lubelskie) minister edukacji i nauki, odnosząc się do cen energii elektrycznej.
Czy wróci zdalne nauczanie 2022/2023? Nauczyciele nie mają wątpliwości
Mimo zapewnień ministerstwa, dyrektorzy placówek oświatowych już teraz zastanawiają się nad wprowadzeniem nauczania zdalnego zimą.
— Te decyzje o przejściu na naukę online będą niezbędne (…) gdy samorządom zabraknie pieniędzy na opłacenie rachunków za gaz, czy energię – powiedział niedawno Onetowi Marek Pleśniar, dyrektor Biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.
Pleśniar dodał, że jest wiele szkół, których budynki nie spełniają standardów i to one mogą być głównym problemem podczas zbliżającej się zimy.
— Mamy bardzo wiele szkół z wielkiej płyty, szkół o nieszczelnych oknach, szkół, które nie są ocieplone i których utrzymywanie jest wydatkiem nie do udźwignięcia przez wiele miast. Obecna sytuacja jest kryzysowa, bo ona jest nagła. Udawanie przez urzędników państwowych, że nie ma problemu, nie jest w szkołach przez nas odbierane jako solidarne z nami. Powinniśmy się wspierać i mówić sobie prawdę. Albo chociaż podejść z szacunkiem do tych decyzji, bo one są konieczne – dodał.
DOSTĘP PREMIUM
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Nie tylko willa. MEiN przeznaczył 500 tys. złotych na docieplenie kościoła. "Tą sprawą powinny zająć się służby"
- Leonard Pietraszak nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 87 lat
- W czym tkwi sukces PiS? "Morawiecki to nie polityk, ale korporacyjny technokrata"
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Turcja zablokuje Szwecji i Finlandii drogę do NATO, nawet gdyby Rosja planowała atak. "Nasze stanowisko się nie zmieni"
- Rafał Baniak zatrzymany przez CBA. Były wiceminister skarbu "uważa się za osobę niewinną"
- Lawina w Himalajach. Zginęło dwóch polskich narciarzy
- Senatorowie zgłosili WOŚP do pokojowego Nobla. "Za mobilizowanie wszystkich pokoleń w kraju rozdartym przez politykę"