Minister: "Przygotowujemy się na najczarniejsze scenariusze". Strażacy sprawdzają stan schronów

Straż pożarna w całym kraju rozpoczęła inwentaryzację stanu schronów i miejsc schronienia - poinformował Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Minister dodał, że w całym kraju jest 62 tys. takich obiektów.

Wiceszef MSWiA wyjaśnił w poniedziałek w Polsat News, że jest to działanie związane z podstawami ochrony ludności i obrony cywilnej. 

- We wszystkich komendach powiatowych straży pożarnej rozpoczęto właśnie inwentaryzację stanu tych schronów - powiedział Maciej Wąsik. Dodał, że chodzi także o miejsca schronienia.

"Polska jest krajem bezpiecznym". Mamy do sprawdzenia kilkadziesiąt tysięcy schronów.

Jak wskazał minister w całym kraju jest 62 tysiące tego typu obiektów.

- Przynajmniej tak zadeklarowały jednostki tym zarządzające, w głównej mierze samorządy. Strażacy sprawdzają, w jakim są stanie, czy są wyposażone, czy są zdolne do użytku. Jeśli nie, to będziemy podejmować działania, żeby je przystosować do użytku - wyjaśnił.

Jak informuje PAP, Wiceszef MSWiA zapewnił także, że Polska nie jest w żaden sposób zagrożona.

- Jesteśmy w NATO, jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Nie jesteśmy uczestnikami tej wojny, choć mocno wspieramy Ukrainę, ale Polska jest krajem bezpiecznym - mówił Wąsik.

Zaznaczył, że inwentaryzacja schronów to działanie, które zostało wcześniej zaplanowane.

- Są to działania w pewien sposób rutynowe. Tu jest taka koincydencja zdarzeń z ostrzałem oczywiście cywilnego Kijowa, ale tak naprawdę ta akcja była już jakiś czas temu zaplanowana - stwierdził Wąsik.

Schrony w Polsce. Strażacy sprawdzają ich stan, uczą się od Ukraińców

Dodał, że akcja sprawdzania schronów potrwa dwa miesiące. - Będziemy przez dwa miesiące to solidnie wizytować, także inne obiekty, które można przystosować do tego czasu i będą stosowne komunikaty po zakończeniu tej inwentaryzacji - zapewnił Wąsik.

Wiceszef MSWiA ocenił, że strażacy odpowiadają za obronę cywilną i oni najlepiej wiedzą, jakie rzeczy są potrzebne, żeby te schronienia funkcjonowały.

- Staż pożarna jest zawsze w gotowości i wydaje się, że to dobra decyzja, żeby właśnie oni zajmowali się tym zadaniem - powiedział Wąsik.

Zaznaczył też, że straż pożarna będzie współpracować z innymi jednostkami ochrony cywilnej i samorządami.

Wąsik podkreślił, że polska straż pożarna blisko współpracuje ze strażakami Ukraińskimi.

- Podpatrujemy jak oni organizują swoją obronę cywilną i też wyciągamy z tego pewne wnioski i wydaje się, jestem wręcz przekonany, że idziemy dobrą drogą - powiedział Wąsik.

Minister: Przygotowujemy się na najczarniejsze scenariusze

Wiceszef MSWiA dodał, że jeśli chodzi o system ochrony cywilnej to będzie on budowany "w sposób bardziej dynamiczny" i bardzo duży nacisk zostanie położony na pierwszą pomoc.

- Przygotowujemy się na najczarniejsze scenariusze. Do tego jesteśmy zobowiązani. Jesteśmy do nich przygotowani, choć istnieje małe prawdopodobieństwo, że one nastąpią - podkreślił wiceminister. 

TOK FM PREMIUM