Czy czekają nas białe święta? IMGW wydało komunikat dotyczący pogody długoterminowej dla Polski

W tym tygodniu aura poprawi nam humor. Przez większość czasu ma być ciepło i słonecznie, dopiero w weekend czekają nas zmiany. A jak zapowiada się pogoda długoterminowa dla Polski? Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Synoptycy już znają odpowiedź.

Polska złota jesień w całej Polsce. Będzie bardzo ciepło przez większość tygodnia

Jak zapowiedział w poniedziałek 10 października 2022 r. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najbliższy tydzień w całej Polsce zapowiada się bardzo słonecznie. Jedynie chwilami może padać przelotny deszcz. Temperatury w tym tygodniu sięgną w niektórych regionach nawet 22 stopni. Za to w weekend będzie wiał porywisty wiatr.

IMGW ostrzega na Twitterze, że warunki biometeorologiczne (czyli te wpływające na organizm człowieka), nie są najlepsze na początku tego tygodnia:

We wtorek 11 października 2022 przez kraj przejdzie zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym. Dziś miejscami, szczególnie na północy kraju, pojawią się przelotne opady deszczu, będzie też trochę chłodniej:

  • w dzień temperatura wyniesie od 12 do 16 stopni Celsjusza.
  • w nocy temperatura wyniesie od 2 st. C stopni Celsjusza.

Na szczęście tuż za nią idzie już klin wyżu znad Oceanu Atlantyckiego. Już w czwartek znajdziemy się pod jego wpływem. Będzie słonecznie i ciepło, a wiatr osłabnie. Będzie zatem prawdziwa polska złota jesień.

W piątek i sobotę wrócą opady deszczu – wszystko z powodu wpływu niżu znad Wysp Brytyjskich. Będzie więcej chmur i opady deszczu, za to termometry wskazywać będą nawet 18 stopni.

W niedzielę nie będzie padać, a z południowego zachodu napłynie ciepłe powietrze polarne morskie. Temperatura powietrza prawie w całym kraju osiągnie i przekroczy 20 stopni. Najcieplej będzie na południu (22 stopnie). 

Pogoda długoterminowa dla Polski. IMGW wydał komunikat

W poniedziałek 10 października 2022 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat dotyczący pogody długoterminowej dla Polski: w listopadzie i w grudniu 2022, a także w styczniu i lutym 2023. 

Wynika z niego, że w zbliżającym się listopadzie zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jedynie w północnej części kraju w najbliższych miesiącach suma opadów może przekroczyć normy z ostatnich lat. Chodzi przede wszystkim o miasta:

  • Gdańsk,
  • Olsztyn,
  • Koszalin,
  • Gorzów Wielkopolski,
  • Szczecin,
  • Toruń.

W grudniu 2022 r. średnia miesięczna temperatura powietrza również będzie się mieściła w zakresie normy wieloletniej. Za to suma opadów atmosferycznych – poza obszarami południowo-wschodnim i północnym – będzie się kształtować powyżej normy.

Prognozy na styczeń i luty 2023 roku są pocieszające, szczególnie z perspektywy rosnących opłat za ogrzewanie: w pierwszych miesiącach przyszłego roku średnia temperatura miesięczna powietrza na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Kiedy spadnie pierwszy śnieg? W 2022 roku czy dopiero w przyszłym? Jaka czeka nas zima?

Jak powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, zima ma być cieplejsza niż zwykle, a "grudzień może nas zaskoczyć, bo temperatura maksymalna może osiągnąć 13 stopni". Ale minimalne temperatury osiągną poziom nawet -14 stopni.

Choć pierwsze opady śniegu na nizinach przewidywane są na początek grudnia 2022 r., to śnieżna pokrywa nie będzie się utrzymywać. Raczej nie ma co liczyć na białe święta bożonarodzeniowe.

- Zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii. Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu – podsumował rzecznik IMGW.

TOK FM PREMIUM