Do Polski przestanie płynąć prąd z Ukrainy. Podano powód

W związku ze zmasowanym atakiem rakietowym Rosji na obiekty infrastruktury energetycznej w Ukrainie, od 11 października Ukraina wstrzymuje eksport energii elektrycznej m.in. do Polski. O decyzji poinformowało ukraińskie ministerstwo energetyki.

Krok ten ma na celu ustabilizowanie własnej sieci energetycznej Ukrainy – przekazał resort, na który powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

Do Polski przestanie płynąć prąd z Ukrainy. Podano powód

- To właśnie eksport energii elektrycznej z Ukrainy pomagał Europie zmniejszać wykorzystanie rosyjskich surowców energetycznych. I właśnie dlatego Rosja niszczy nasz system, eliminując możliwość eksportu energii z Ukrainy – oświadczył minister energetyki Herman Hałuszczenko.

- Rosja kontynuuje terror energetyczny wobec Ukrainy, a także wzmacnia presję energetyczną na UE – podkreślono w komunikacie ministerstwa.

Ukraina wstrzymuje eksport prądu do Europy. Do Polski również. Skala zniszczeń jest duża

Agencja Interfax-Ukraina wskazuje, że Ukraina eksportowała energię m.in. do Rumunii i Słowacji, a także do Polski i Mołdawii.

Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych powiadomiła, że z powodu rosyjskich ataków rakietowych na obiekty infrastruktury w 12 obwodach oraz w Kijowie, wybuchło 30 pożarów, a dostawy prądu zostały ograniczone w 15 obwodach.

Są to obwody lwowski, iwanofrankowski, czerniowiecki, chmielnicki, żytomierski, winnicki, kijowski, kirowohradzki, mikołajowski, dniepropietrowski, zaporoski, połtawski, charkowski, sumski, ternopolski oraz miasto Kijów. 

Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę

Jak informuje PAP, w poniedziałek doszło do zmasowanego ataku rakietowego Rosji na ponad 20 miast w większości regionów Ukrainy. Celem stał się Kijów (pierwszy raz od czerwca br.), a także m.in. Charków, Odessa, Dniepr, Krzywy Róg, Krzemieńczuk, Zaporoże, Mikołajów, Żytomierz, Winnica, Iwano-Frankowsk, Tarnopol, Lwów i Równe.

Według najnowszych ustaleń ukraińskiego MSW, w wyniku ostrzałów zginęło co najmniej 19 osób, a 105 zostało rannych. 

TOK FM PREMIUM