Awaria rurociągu Przyjaźń. Doszło do poważnego wycieku ropy. Służby badają przyczyny

Rurociąg Przyjaźń przecieka. Awaria nastąpiła we wtorek 11 października 2022 wieczorem. Sytuacja jest poważna, ponieważ rozlewisko wycieku ropy ma powierzchnię ok. 1000 m2. Służby zabezpieczają teren i badają przyczynę.

Wyciek ropy w rurociągu Przyjaźń? PERN bada miejsce awarii

Jak informuje PERN (Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych) – operator rurociągu Przyjaźń – we wtorek 11 października 2022 r. późnym wieczorem systemy automatyki wykryły rozszczelnienie na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka rurociągu. Do awarii doszło w miejscowości Łania znajdującej się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, około 70 kilometrów od Płocka. W tym miejscu znajduje się magistrala, dzięki której ropa naftowa płynąca rurociągiem Przyjaźń dociera do Niemiec.

- Tłoczenie ropy w uszkodzonym odcinku zostało natychmiast wyłączone. Pozostałe elementy infrastruktury działają bezawaryjnie – czytamy na stronie operatora rurociągu.

Służby PERN, zakładowa straż pożarna oraz ochrona środowiska podejmują obecnie "działania zgodnie z algorytmami przewidzianymi dla tego typu sytuacji".

Jak donosi RMF FM, trzy cysterny zbierają rozlaną w wyniku wycieku ropę na polu kukurydzy i częściowo w miejscu hodowli zwierząt. Rozlewisko ma powierzchnię ok. 1000 m2.

Przyczyny awarii będzie można ustalić dopiero po wypompowaniu całej rozlanej ropy.

Rurociąg Przyjaźń - trasa jest długa. Tędy płynie ropa naftowa do Europy

Przyjaźń to największy na świecie system przesyłu ropy naftowej. Łączy Syberię i Europę Środkową. Został wybudowany w latach w latach 1960–1964 (Drużba-1) oraz 1969–1974 (Drużba-2).

Trasa rurociągu Przyjaźń rozpoczyna się w Almietjewsku (to nieduża miejscowość znajdująca się w europejskiej części Rosji), biegnie przez Samarę oraz Briańsk (miejscowość znajdująca się w pobliżu granicy z Białorusią i Ukrainą). Rury na potrzeby tego systemu zostały wyprodukowane w Związku Radzieckim oraz Polsce, zaś elementy instalacji w Czechosłowacji.

W Briańsku jedna z nitek (o średnicy do 800 mm) prowadzi do Windawy na Łotwie, a dalej do Mozyrza, gdzie rozdziela się na kolejne dwie:

- północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę do Lipska w Niemczech,

- południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację, która dwoma rozgałęzieniami dociera do Czech i Węgier.

W skład całego systemu przesyłu ropy z Rosji do Europy wchodzi ok. 8900 kilometrów rurociągów (z czego 3900 km znajduje się na terenie Rosji).

Rurociąg Przyjaźń ma obecnie wydajność 1,2-1,4 miliona baryłek ropy naftowej dziennie.

Polski odcinek rurociągu Przyjaźń. Tłoczy ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku

Polski odcinek rurociągu Przyjaźń zaczyna się na granicy z Białorusią, łącząc bazę w Adamowie z bazą w Miszewku Strzałkowskim trzema nitkami, każda o długości 240 kilometrów o łącznej przepustowości nominalnej 56 mln ton na rok.

Zachodni odcinek rurociągu Przyjaźń łączy z kolei bazę w Miszewku Strzałkowskim niedaleko Płocka z rafinerią w Schwedt znajdującą się na terenie Niemiec.

Ropa, która płynie do Polski z Rosji ma nazwę REBCO (to skrót od angielskiej nazwy Russian Export Blend Crude Oil). To ustandaryzowana mieszanka ropy, która pochodzi z różnych pól.

W branży mówi się, że ropa może być słodka i lekka, albo ciężka i kwaśna. Ta pochodząca z Rosji należy do rodzaju średnio ciężkiej, do tego ma większą zawartość siarki. Jej odbiorcą jest m.in. Orlen.

TOK FM PREMIUM