Awaria rurociągu Przyjaźń. Doszło do poważnego wycieku ropy. Służby badają przyczyny
Wyciek ropy w rurociągu Przyjaźń? PERN bada miejsce awarii
Jak informuje PERN (Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych) – operator rurociągu Przyjaźń – we wtorek 11 października 2022 r. późnym wieczorem systemy automatyki wykryły rozszczelnienie na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka rurociągu. Do awarii doszło w miejscowości Łania znajdującej się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, około 70 kilometrów od Płocka. W tym miejscu znajduje się magistrala, dzięki której ropa naftowa płynąca rurociągiem Przyjaźń dociera do Niemiec.
- Tłoczenie ropy w uszkodzonym odcinku zostało natychmiast wyłączone. Pozostałe elementy infrastruktury działają bezawaryjnie – czytamy na stronie operatora rurociągu.
Służby PERN, zakładowa straż pożarna oraz ochrona środowiska podejmują obecnie "działania zgodnie z algorytmami przewidzianymi dla tego typu sytuacji".
Jak donosi RMF FM, trzy cysterny zbierają rozlaną w wyniku wycieku ropę na polu kukurydzy i częściowo w miejscu hodowli zwierząt. Rozlewisko ma powierzchnię ok. 1000 m2.
Przyczyny awarii będzie można ustalić dopiero po wypompowaniu całej rozlanej ropy.
Rurociąg Przyjaźń - trasa jest długa. Tędy płynie ropa naftowa do Europy
Przyjaźń to największy na świecie system przesyłu ropy naftowej. Łączy Syberię i Europę Środkową. Został wybudowany w latach w latach 1960–1964 (Drużba-1) oraz 1969–1974 (Drużba-2).
Trasa rurociągu Przyjaźń rozpoczyna się w Almietjewsku (to nieduża miejscowość znajdująca się w europejskiej części Rosji), biegnie przez Samarę oraz Briańsk (miejscowość znajdująca się w pobliżu granicy z Białorusią i Ukrainą). Rury na potrzeby tego systemu zostały wyprodukowane w Związku Radzieckim oraz Polsce, zaś elementy instalacji w Czechosłowacji.
W Briańsku jedna z nitek (o średnicy do 800 mm) prowadzi do Windawy na Łotwie, a dalej do Mozyrza, gdzie rozdziela się na kolejne dwie:
- północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę do Lipska w Niemczech,
- południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację, która dwoma rozgałęzieniami dociera do Czech i Węgier.
W skład całego systemu przesyłu ropy z Rosji do Europy wchodzi ok. 8900 kilometrów rurociągów (z czego 3900 km znajduje się na terenie Rosji).
Rurociąg Przyjaźń ma obecnie wydajność 1,2-1,4 miliona baryłek ropy naftowej dziennie.
Polski odcinek rurociągu Przyjaźń. Tłoczy ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku
Polski odcinek rurociągu Przyjaźń zaczyna się na granicy z Białorusią, łącząc bazę w Adamowie z bazą w Miszewku Strzałkowskim trzema nitkami, każda o długości 240 kilometrów o łącznej przepustowości nominalnej 56 mln ton na rok.
Zachodni odcinek rurociągu Przyjaźń łączy z kolei bazę w Miszewku Strzałkowskim niedaleko Płocka z rafinerią w Schwedt znajdującą się na terenie Niemiec.
Ropa, która płynie do Polski z Rosji ma nazwę REBCO (to skrót od angielskiej nazwy Russian Export Blend Crude Oil). To ustandaryzowana mieszanka ropy, która pochodzi z różnych pól.
W branży mówi się, że ropa może być słodka i lekka, albo ciężka i kwaśna. Ta pochodząca z Rosji należy do rodzaju średnio ciężkiej, do tego ma większą zawartość siarki. Jej odbiorcą jest m.in. Orlen.
-
"Kreml de la creme". Dlaczego Kaczyński i Glapiński powinni wytłumaczyć się z rosyjskich tropów?
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
- Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senator miała 85 lat
- Ta zbrodnia doprowadziła do dymisji na szczycie władzy. Śmierć Jána Kuciaka i wyrok bez precedensu
- Greta Thunberg kończy szkolny protest dla klimatu. "Nie będę mogła dłużej strajkować"
- Trzeci dzień Franciszka w szpitalu. Watykan podał najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża
- Sędziowie TK Julii Przyłębskiej dostaną dodatkowe wynagrodzenie. Choć już teraz zarabiają ok. 30 tys. zł