Awanturę w RPP komentują politycy i media: FAZ: "Tak właśnie dzieje się obecnie w Polsce"

Rada Polityki Pieniężnej przeżywa kryzys. Dwóch członków ujawniło panujące w niej standardy, pozostali straszą ich prokuraturą. Była prezes RPP w szoku, posłanka KO wróży dalszy spadek złotemu. "Tak właśnie dzieje się obecnie w Polsce" - komentuje sprawę niemiecki dziennik.

Rada Polityki Pieniężnej. Szokujące doniesienia, prezes rozważa zawiadomienie do prokuratury

O tym jak wygląda praca członków Rady Polityki Pieniężnej pod rządami prezesa Adama Glapińskiego, opowiedział w TOK FM dr hab. Przemysław Litwiniuk.

Przypomnijmy, RPP to organ, którego zadaniem jest troska o stabilność polskiego pieniądza. Ma dbać o niską inflację, mocną walutę i wzrost gospodarczy. Zasiadają w niej wybitni specjaliści, których zadaniem jest — jak mówiła w TNV24 Joanna Tyrowicz — podejmowanie wysiłku intelektualnego, zapewniającego realizację zadań.

Dziennikarz Newsweeka Dariusz Ćwiklak krótko podsumował na swoim Twitterze to, co o obecnej pracy rady opowiedział w audycji EKG jeden z jej członków:

  • jedno służbowe wejście w tygodniu,
  • dostęp tylko do korytarza,
  • spotkania z analitykami NBP tylko za zgodą gabinetu prezesa.

Tyrowicz o inflacji w Polsce: "Stwierdzenia na temat przyczyn są nieuprawnione"

Z kolei prof. Joanna Tyrowicz skrytykowała komunikat, który RPP wydała po posiedzeniu, wprowadzając w nim swoje poprawki.

"Prawo polskie nie pozwala mi komentować przebiegu tzw. części tajnej posiedzenia" - napisała ekspertka na platformie Linkedin - "Mogę jedynie podzielić się swoją percepcją rzeczywistości" - dodała.

"Merytorycznie, odważnie z odrobiną sarkazmu" skomentował jeden z użytkowników portalu, widząc poprawki członkini RPP. Oto jedna z nich.

Zamiast zdania, które umieszczono w oficjalnym komunikacie: "Wysoka inflacja wynika głównie z wcześniejszego, silnego wzrostu cen surowców energetycznych i rolnych, w znacznej części będącej konsekwencją rosyjskiej agresji zbrojnej….", członkini RPP sugeruje zmienić na następujące stwierdzenie: "Wysoka inflacja nie wiadomo z czego wynika, bo w Polsce od 2019 roku nie prowadzimy analiz mechanizmów cenotwórczych. Stwierdzenia na temat przyczyn są nieuprawnione.

Będzie zawiadomienie do prokuratury? Oświadczenie RPP

W odpowiedzi na ujawnianie sekretów pracy Rady, Narodowy Bank Polski opublikował na swojej oficjalnej stronie oświadczenie, podpisane przez prezesa i czterech członków RPP.

W oświadczeniu powołują się na konkretne przepisy i wyrażają dezaprobatę, dla opublikowanych w mediach stanowisk członków. Dokument podsumowują stwierdzeniem, że rozważają skierowanie w tej sprawie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Członkowie RPP szokują opinię publiczną. Gronkiewicz — Waltz: "Zatkało mnie".

"Zatkało mnie" - powiedziała była prezes RPP Gronkiewicz-Waltz w TOK FM o relacjach Glapińskiego z Radą.- To "Dlatego mamy 17 procent inflacji"

Izabela Leszczyna podsumowała na Twitterze, że prezes Glapiński traktuje niezależnych członków Rady Polityki Pieniężnej jak minister Ziobro niezależnych sędziów i prokuratorów. Uważa, że rachunek, jaki wystawią Polsce rynki finansowe to jeszcze wyższa inflacja i jeszcze słabszy złoty.

Sprawę skomentował też niemiecki dziennik. "Rzeczpospolita" zamieściła informację o wzmiance w dzienniki "Frankfurter Allgemeine Zeitung" o Polskiej Radzie Polityki Pieniężnej.

Niemiecki FAZ zauważył, że członkowie władz banków centralnych nie zawsze się ze sobą zgadzają. Upublicznianie rozbieżnych opinii to — wg. dziennika — część ich pracy polegającej na formułowaniu opinii na temat polityki pieniężnej. Niespotykana jest jednak sytuacja gdy członkowie ścisłego kierownictwa chcą podejmować kroki prawne wobec innych członków, mających inne zdanie.

"Tak właśnie dzieje się obecnie w Polsce" - podsumowuje niemiecka gazeta.

 Źródła: NBP.pl, Rp.pl

TOK FM PREMIUM