Będzie zakaz pobierania opłat od uczestników niesprawdzonych "terapii"? Ministerstwo Zdrowia reaguje na "Eksperyment"

Ministerstwo Zdrowia reaguje na radiowy serial dokumentalny "Eksperyment" reportera TOK FM Michała Janczury o eksperymentalnych terapiach z wykorzystaniem komórek macierzystych. Wiceminister Waldemar Kraska powiedział na antenie radia Plus, że bierze pod uwagę wprowadzenie zakazu pobierania opłat od korzystających z nich osób. - Bez obiecujących wstępnych badań dany wątek nie powinien być rozwijany, tym bardziej na koszt pacjenta - zgodziła się w TOK FM radczyni prawna Jolanta Budzowska.
Zobacz wideo

We wtorek swoją premierę miał czwarty odcinek radiowego serialu dokumentalnego "Eksperyment". Główną osią historii przedstawionych w podcaście autorstwa reportera TOK FM Michała Janczury są eksperymenty przeprowadzane z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Michał Janczura wskazał w serialu TOK FM m.in. na nieetyczność angażowania środków finansowych pacjenta przy braku mocnych dowodów na skuteczność terapii. Do tego argumentu we wtorek odniósł się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Waldemar Kraska: Komercyjne prowadzenie tych terapii jest nieetyczne

Kraska powiedział w radiu Plus, że resort przygotowuje w tej sprawie regulacje prawne. Również jego zdaniem, z moralnego punktu widzenia, komercyjne prowadzenie tych terapii jest nieetyczne. Jak dodał - rozwiązaniem branym pod uwagę jest wprowadzenie zakazu pobierania opłat od uczestników terapii.

Słowa wiceszefa resortu zdrowia skomentowała w TOK 360 Jolanta Budzowska z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. - Jeżeli dana terapia jest obiecująca, a mianowicie przeszła fazę wstępną, to zwykle sponsor, którym na ogół jest firma farmaceutyczna, decyduje się zainwestować w dalsze etapy. Jeżeli takich obiecujących wstępnych badań nie ma, dany wątek nie powinien być rozwijany, tym bardziej na koszt pacjenta - powiedziała w rozmowie z Adamem Ozgą.

Członkini Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta Maria Libura podkreśliła zaś w "Popołudniu Radia TOK FM" konieczność "uregulowania i odpowiedniego nadzorowania" eksperymentów leczniczych. 

- Potrzebne jest podejście, które obejmuje wszystkie badania o charakterze eksperymentu odpowiednim nadzorem i to najlepiej nadzorem centralnym - wskazała. I dodała, że informacje o ich wynikach powinny być łatwo dostępne. Bez względu na to, jaki charakter mają takie terapie i gdzie są prowadzone - stwierdziła w rozmowie z Filipem Kekuszem.

 Redakcja TOK FM wciąż czeka na szczegóły ze strony ministerstwa.

"Eksperyment". Serial podcastowy TOK FM

Serial "Eksperyment" to opowieść o biznesie, który wyrósł w Polsce na wierze w cudowne działanie komórek macierzystych. Wierze, którą karmi się pacjentów, nie przedstawiając wiarygodnych i potwierdzonych dowodów. O eksperymentach przeprowadzanych na szeroką skalę na pacjentach cierpiących na nieuleczalne, często śmiertelne choroby - za ich pieniądze.

Temat terapii komórkami macierzystymi w Polsce to problem dużo większy, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Część lekarzy mówi wprost - to intratny biznes. Zaczynając od drogiego bankowania komórek macierzystych, na kosztownych terapiach eksperymentalnych kończąc - pacjentom sprzedaje się nadzieję na wyleczenie nieuleczalnych chorób. Ale brakuje dowodów naukowych, a ten, kto głośno próbuje mówić o niebezpieczeństwie, spotyka się z próbą uciszania.

Serial "Eksperyment" przygotowuje dziennikarz TOK FM Michał Janczura, autor m.in. "Pieczy" czy "Folwarku", któremu w zbieraniu informacji pomagają: Adrian Wojtasik i Michał Tomasik. O oprawę dźwiękową zadbał Bartosz Dąbrowski, a głosu lektorskiego w 1 odcinku użyczył Adam Ozga. Producentką jest Magda Birecka.

Słuchaj serialu dokumentalnego TOK FM "Eksperyment"!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM