Będzie zakaz pobierania opłat od uczestników niesprawdzonych "terapii"? Ministerstwo Zdrowia reaguje na "Eksperyment"
We wtorek swoją premierę miał czwarty odcinek radiowego serialu dokumentalnego "Eksperyment". Główną osią historii przedstawionych w podcaście autorstwa reportera TOK FM Michała Janczury są eksperymenty przeprowadzane z wykorzystaniem komórek macierzystych.
Michał Janczura wskazał w serialu TOK FM m.in. na nieetyczność angażowania środków finansowych pacjenta przy braku mocnych dowodów na skuteczność terapii. Do tego argumentu we wtorek odniósł się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Waldemar Kraska: Komercyjne prowadzenie tych terapii jest nieetyczne
Kraska powiedział w radiu Plus, że resort przygotowuje w tej sprawie regulacje prawne. Również jego zdaniem, z moralnego punktu widzenia, komercyjne prowadzenie tych terapii jest nieetyczne. Jak dodał - rozwiązaniem branym pod uwagę jest wprowadzenie zakazu pobierania opłat od uczestników terapii.
Słowa wiceszefa resortu zdrowia skomentowała w TOK 360 Jolanta Budzowska z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. - Jeżeli dana terapia jest obiecująca, a mianowicie przeszła fazę wstępną, to zwykle sponsor, którym na ogół jest firma farmaceutyczna, decyduje się zainwestować w dalsze etapy. Jeżeli takich obiecujących wstępnych badań nie ma, dany wątek nie powinien być rozwijany, tym bardziej na koszt pacjenta - powiedziała w rozmowie z Adamem Ozgą.
Członkini Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta Maria Libura podkreśliła zaś w "Popołudniu Radia TOK FM" konieczność "uregulowania i odpowiedniego nadzorowania" eksperymentów leczniczych.
- Potrzebne jest podejście, które obejmuje wszystkie badania o charakterze eksperymentu odpowiednim nadzorem i to najlepiej nadzorem centralnym - wskazała. I dodała, że informacje o ich wynikach powinny być łatwo dostępne. Bez względu na to, jaki charakter mają takie terapie i gdzie są prowadzone - stwierdziła w rozmowie z Filipem Kekuszem.
Redakcja TOK FM wciąż czeka na szczegóły ze strony ministerstwa.
"Eksperyment". Serial podcastowy TOK FM
Serial "Eksperyment" to opowieść o biznesie, który wyrósł w Polsce na wierze w cudowne działanie komórek macierzystych. Wierze, którą karmi się pacjentów, nie przedstawiając wiarygodnych i potwierdzonych dowodów. O eksperymentach przeprowadzanych na szeroką skalę na pacjentach cierpiących na nieuleczalne, często śmiertelne choroby - za ich pieniądze.
Temat terapii komórkami macierzystymi w Polsce to problem dużo większy, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Część lekarzy mówi wprost - to intratny biznes. Zaczynając od drogiego bankowania komórek macierzystych, na kosztownych terapiach eksperymentalnych kończąc - pacjentom sprzedaje się nadzieję na wyleczenie nieuleczalnych chorób. Ale brakuje dowodów naukowych, a ten, kto głośno próbuje mówić o niebezpieczeństwie, spotyka się z próbą uciszania.
Serial "Eksperyment" przygotowuje dziennikarz TOK FM Michał Janczura, autor m.in. "Pieczy" czy "Folwarku", któremu w zbieraniu informacji pomagają: Adrian Wojtasik i Michał Tomasik. O oprawę dźwiękową zadbał Bartosz Dąbrowski, a głosu lektorskiego w 1 odcinku użyczył Adam Ozga. Producentką jest Magda Birecka.
DOSTĘP PREMIUM
- Jerzy Skolimowski o nominacji do Oscara dla "IO": Cieszę się, ale jestem na przegranej pozycji
- "Radek poszedł trochę za daleko. Musi uważać na robienie skrótów myślowych"
- "PiS schyli się po każdy głos. Idą jak taran". Tymczasem u przeciwników dominuje "ego liderów"
- Hospicjum to szansa
- "Ktoś może popełnić samobójstwo". Przemoc i wyzwiska u rzecznika przedsiębiorców bez reakcji. "Chcą samosądu, jak na Lisie"
- Donald Trump powróci na Facebooka nie "ze względu na demokratyczne wartości, a z pobudek czysto biznesowych"
- Ukraina szykuje się do ofensywy? "Administracja USA uważa, że Ukraina jest w stanie wygrać"
- "Zidiocenie z antypisizmu", czyli komu wszystko kojarzy się z jednym
- Turcja blokuje Szwecji drogę do NATO i nie odpuści. "To dla Erdogana wymarzona sytuacja"
- NASA: Tej nocy planetoida przeleci bardzo blisko Ziemi