Ceny paliw będą niższe na Wszystkich Świętych? Analitycy dają nadzieję

Ceny paliw w hurcie maleją. Czy możemy liczyć na tańsze paliwo przed wyjazdami na Wszystkich Świętych? Analitycy dają nadzieję i przedstawiają prognozy.

Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce przeprowadzonej przez e-petrol.pl wynika, że w minionym tygodniu paliwa na stacjach jeszcze drożały.

- W przypadku benzyn zwyżka wyniosła 9 i 10 gr odpowiednio za 98 i 95 odmianę benzyny bezołowiowej. Olej napędowy podrożał o 7 gr na litrze i ustanowił nowe historyczne maksimum. Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosiła w ubiegłym tygodniu 6,95 zł za litr. Olej napędowy kosztował przeciętnie w kraju 8,08 zł. Jedynym paliwem, które potaniało o 2 gr był autogaz, za litr, którego kierowcy płacili w tym tygodniu 3,07 zł - podał e-petrol.pl.

Ceny paliw w hurcie tanieją

Jak informuje PAP,  z prognoz e-petrol.pl wynika, że we wtorek producenci wprowadzą zmiany do swoich cenników hurtowych.

- Zarówno benzyna bezołowiowa 95, jak i olej napędowy mogą w sumie do połowy tygodnia potanieć o kilkadziesiąt zł na 1000 litrów. Korekta cen paliw przez rafinerie być może nie od razu przeniesie się na stacje tankowania, bowiem ich operatorzy notują w ostatnich dniach niskie marże, ale z pewnością wzmocni zaplanowane przez sieci stacji paliw obniżkowe ruchy cen na pylonach, szczególnie w przypadku benzyn - ocenili analitycy e-petrol.pl.

Ceny paliw przed 1 listopada

- Przed nami zatem pierwszy od kilku tygodni okres bez ryzyka większych podwyżek cen. Szansa na spadki cen jest i to dobra wiadomość, bo przed Polakami czas zwiększonej mobilności wywołanej bliskością święta Wszystkich Świętych i wyjazdów na groby bliskich. Trwające w rafineriach obniżki cen hurtowych, jeśli utrzymają się jeszcze kilka dni i nie zostaną przerwane, to dadzą szansę na odczuwalną korektę cen na stacjach w okresie przełomu października i listopada tego roku - ocenili analitycy portalu e-eptrol.pl.

Zwrócili uwagę, że na hurtowym rynku paliw, po okresie wzrostów cen w połowie października, mamy do czynienia z obniżkami.

- Krajowe rafinerie oferują benzynę i olej napędowy w cenach sporo niższych, niż na początku miesiąca. (…) Średnia cena benzyny bezołowiowej w krajowych rafineriach wynosi obecnie 6119 zł netto za 1000 litrów – to o 251 zł taniej, niż na koniec ubiegłego tygodnia. Mniej, bo tylko o 91 zł, potaniał olej napędowy - wyliczyli analitycy e-petrol.pl.

Podkreślili, że aktualnie w hurcie paliwo to jest aż o 1300 zł droższe od benzyny 95, dziś jego średnia cena wynosi 7419 zł/1000 l. Dodali, że to o 283 zł poniżej tegorocznego maksimum z marca.

Analitycy portalu wskazali, że w minionym tygodniu na rynku naftowym "widać było brak zdecydowania inwestorów".

- Cena surowca na giełdzie w Londynie na początku tygodnia spadała, notując we wtorek lokalne minima poniżej 89 dolarów. W czwartek zbliżyła się do 95 dolarów, a w piątkowe przedpołudnie za baryłkę ropy Brent płacono około 92 dolarów - podał e-eptrol.pl.

Ceny paliw na stacjach - prognozy 

Analitycy portalu prognozują, że w ostatnim tygodniu października benzynę bezołowiową i inne paliwa można będzie tankować najczęściej w cenach:

  • benzyna: 6,86-7,01 zł za litr (dla porównania: cena benzyny w poniedziałek 24.10 wynosi 6,89- 7,34 zł za litr), 
  • olej napędowy: 8,08-8,21 zł/l (w poniedziałek 24.10 cena oleju napędowego wynosi 8,02-8,11 zł/l).
  • gaz: 3,05-3,14 zł za litr (dla porównania w poniedziałek 24.10 cena gazu wynosi: 3,03 zł/l)

Na ceny paliw duży wpływ ma inflacja i sytuacja OPEC 

Analitycy dodali, że jednoznaczna ocena "rynkowych fundamentów" nie jest łatwa.

- Z jednej strony mamy do czynienia z ograniczeniem podaży surowca ze strony OPEC+ i zbliżającym się terminem wejścia w życie unijnego embarga na rosyjską ropę. To mocne argumenty na korzyść wysokich cen surowca. Z drugiej za dalszą przeceną przemawia walka banków centralnych w USA i Europie z inflacją, bo odbije się ona negatywnie na zapotrzebowaniu na produkty naftowe - uważają analitycy e-petrol.pl.

- Dylemat dotyczący bilansu popytu i podaży na rynku ropy w ostatnich dniach nie został rozstrzygnięty i cena surowca na giełdzie w Londynie wahała się w okolicach poziomu 92 dolarów - stwierdzili analitycy e-petrol.pl. 

TOK FM PREMIUM