Kiedy będzie zmiana czasu na zimowy? Kiedy dokładnie cofamy zegarki?
W najbliższy weekend będziemy spali o godzinę dłużej. Zgodnie z zasadą zmiany czasu w ostatni weekend października, tym razem w nocy z 29 na 30 października przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu, a dokładnie z 3:00 na 2:00 w nocy. Dzięki temu w jedną noc w roku można spać godzinę dłużej.
Trzeba wiedzieć, że w większości nowoczesnych urządzeń, z których na co dzień korzystamy – w smartfonach, tabletach, laptopach, komputerach – czas zmienia się automatycznie i właściciel sprzętu nie musi pamiętać o przestawianiu godziny.
Zmiana czasu jesień 2022. Dyrektywy unijne
Od lat pojawiają się informacje o zniesieniu zmian czasu w państwach UE.
W 2019 roku w krajach Unii Europejskiej przeprowadzono referendum, w którym większość Europejczyków opowiedziała się za zlikwidowaniem zmian czasu. Jednak żadne wiążące decyzje w kwestii zaprzestania tego procederu, wciąż nie zapadły. Mimo, iż Parlament Europejski dał wówczas zielone światło na rozpoczęcie prac legislacyjnych, to europosłowie nie doszli do porozumienia. Między innymi dlatego, że niektóre kraje zadeklarowały, iż wolałyby pozostać na zawsze przy czasie letnim, inne przy zimowym.
W 2020 roku wszystkich zaskoczyła pandemia koronawirusa i w UE zaprzestano dalszych dyskusji na temat zmian czasu. Komisja Europejska wydała jedynie zalecenie, aby wszystkie kraje członkowskie utrzymały dotychczasowe regulacje w latach 2022-2026.
Jeśli chodzi o zmianę czasu w Polsce to na stronie rządowej gum.gov.pl widnieje cytat komunikatu wiceminister Olgi Semeniuk:
"W październiku 2021 r. Komisja Europejska wydała komunikat ws. zmian czasu w latach 2022–2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie EU 'muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu'. Oznacza to, że najbliższe zmiany czasu z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy odbędą się".
Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy. Oświadczenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii
W ubiegłym roku również Ministerstwo Rozwoju i Technologii wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że aktualnie żadne prace nad zmianą czasu nie są prowadzone.
MRiT nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu. Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Stąd potrzeba wydania nowego rozporządzenia – czytamy we wpisie ministerstwa na Twitterze.
Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy dokładnie przestawimy zegarki?
Czas zimowy wprowadzany jest od lat w ostatnią niedzielę października. Do czasu letniego wrócimy natomiast w ostatni weekend marca, a dokładnie z 25 na 26 marca 2023 roku. Wówczas przestawimy zegarki o godzinę do przodu, z godziny 2:00 na 3:00 i tym samym będziemy spali o godzinę krócej.
DOSTĘP PREMIUM
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Nie tylko willa. MEiN przeznaczył 500 tys. złotych na docieplenie kościoła. "Tą sprawą powinny zająć się służby"
- Leonard Pietraszak nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 87 lat
- W czym tkwi sukces PiS? "Morawiecki to nie polityk, ale korporacyjny technokrata"
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Turcja zablokuje Szwecji i Finlandii drogę do NATO, nawet gdyby Rosja planowała atak. "Nasze stanowisko się nie zmieni"
- Rafał Baniak zatrzymany przez CBA. Były wiceminister skarbu "uważa się za osobę niewinną"
- Lawina w Himalajach. Zginęło dwóch polskich narciarzy
- Senatorowie zgłosili WOŚP do pokojowego Nobla. "Za mobilizowanie wszystkich pokoleń w kraju rozdartym przez politykę"