Zmiany w Kodeksie pracy 2023. Rząd szykuje nowe przepisy o pracy zdalnej. "Najwyższy czas"
Zmiany w Kodeksie pracy dot. pracy zdalnej. "Najwyższy czas" uważa prawie połowa badanych
Już od dwóch lat trwają prace rządu nad nowelizacją ustawy Kodeks pracy. Jednym z tematów, nad którymi pracuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jest praca zdalna. To rodzaj pracy, który rozpowszechnił się w Polsce w czasie pandemii koronawirusa.
Choć z pracą zdalną i hybrydową zatrudnieni stykali się jeszcze przed pandemią COVID-19, ten rodzaj wykonywania zadań służbowych nie doczekał się w polskim Kodeksie pracy żadnych uregulowań.
Zarówno rząd, pracodawcy, jak i sami pracownicy uznali, że czas to zmienić.
Badanie przeprowadzone przez ClickMeeting (platformę do prowadzenia telekonferencji) pokazało, że aż 32 proc. badanych uważa, że zmiany w prawie pracy regulujące pracę zdalną powinny być wprowadzone już wcześniej. 16 proc. uważa, że obecny moment jest odpowiedni, a 9 proc. stwierdziło, że można jeszcze z tym poczekać. Jednocześnie aż 44 proc. zapytanych nie ma na ten temat żadnego zdania.
Praca zdalna i kontrola trzeźwości. Zakres zmian w Kodeksie pracy
W czerwcu 2022 roku trafił do Sejmu rządowy projekt ustawy nowelizującej kodeks pracy. Obejmuje on szereg przepisów obejmujących pracę zdalną i kontrolę trzeźwości.
Projekt dotyczy wprowadzenia na stałe do Kodeksu pracy możliwości wykonywania pracy zdalnej oraz stworzenia podstaw dla pracodawcy do wprowadzenia i przeprowadzania, gdy jest to niezbędne dla ochrony określonych dóbr, prewencyjnej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu — czytamy opis projektu umieszczony na stronie Sejmu.
Definicja pracy zdalnej. Kto i kiedy będzie mógł ją wprowadzić
Praca zdalna będzie mogła zostać wprowadzona całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość
Ustawodawca dopuścił jeszcze dwa powody i sposoby zarządzania pracy zdalnej:
- na podstawie polecenia pracodawcy, w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. A także w czasie gdy nie jest możliwe zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy z powodu zaistnienia siły wyższej,
- na wniosek pracownika, gdy dotyczy to okazjonalnego wykonywania zadań służbowych poza miejscem zatrudnienia. Wymiar takiej pracy to maksymalnie 24 dni w roku kalendarzowym.
Zasady wykonywania pracy zdalnej będą musiały zostać określone w porozumieniu zawartym pomiędzy pracodawcą i związkami zawodowymi albo w regulaminie.
Zmiany w kodeksie pracy w związku z uregulowaniem pracy zdalnej obejmą też możliwość przeprowadzenia kontroli przez pracodawcę. Kontrole mają dotyczyć sprawdzanie pracowników na obecność alkoholu lub innych środków odurzających.
Zmiany w prawie pracy. Większość Polaków nie wie, co myśleć w tej sprawie
Platforma ClikMeeting zapytała zarówno pracowników, jak i pracodawców czy zmiany przygotowywane przez resort są dla nich korzystne.
Wśród pracowników:
- 40 proc. badanych uznało, że zmiany są dla nich korzystne,
- 13 proc. uważa, że są niekorzystne,
- 48 proc. zapytanych nie wie, co sądzić o tych zmianach.
Wśród pracodawców:
- 26 proc. uważa, że zmiany są korzystne dla pracodawców,
- 13 proc. stwierdziło, że nie są korzystne,
- 51 proc. (ponad połowa) nie ma zdania w tej sprawie.
Aż 65 proc. badanych pozytywnie ocenia możliwość wykonywania pracy w dowolnym, wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu. Przeciwnego zdania jest 12 proc., a 23 proc. nie wie, co o tym myśleć.
Zmiany w przepisach pozytywnie ocenia 29 proc. zapytanych, negatywnie 10 proc., a większość - 61 proc. nie ma zdania.
Tę proporcję może wyjaśniać to, że większość osób w ogóle nie słyszała o tym, że prace nad wprowadzeniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy są obecnie prowadzone.
52 proc. nic nie wie o tych zmianach, a 22 proc. nie jest pewna czy o nich słyszała. Tylko 26 proc. zapytanych wie, że takie prace są prowadzone.
Źródła: Infor.pl, sejm.gov.pl, money.pl
-
"Zetka" w pracy to nieznane dotąd zjawisko. "Potrzymaj mi kawę i patrz, jaki mogę być roszczeniowy"
-
Parczew zostanie drugim Medjugorie? "To może się rozwijać"
-
Tragedia na DK 9. Nie żyje pięć osób. Wśród ofiar jest dwoje nastolatków
-
Monakolina K - naturalny sposób na walkę ze "złym" cholesterolem
-
Wybory prezydenckie w Turcji. Tuż przed drugą turą sondaże wskazały zwycięzcę
- Atak rosyjskich dronów na Ukrainę. Kraj zaatakowały 54 maszyny. Kliczko: to największy atak od początku wojny
- Wybory prezydenckie w Turcji. Rozpoczęła się druga tura
- Ratownicy w Hiszpanii wydobyli mężczyznę w własnego domu. Nie wychodził z domu od początku pandemii
- "Horror z happy endem", czyli życie i kariera Tiny Turner. "Ona to po prostu miała"
- Na jakie poparcie może liczyć PiS w koalicji z Kukiz'15? [SONDAŻ]