Jaka pogoda na dziś? Niż Helgard namieszał - czeka nas drastyczna zmiana pogody

Po deszczowym poniedziałku i wtorku IMGW Meteo zapowiada piękny koniec miesiąca. "Październik rekompensuje nam chłodny wrzesień".

Deszczowy początek tygodnia w Europie. Wszystko przez cyklon Helgard

Trzeci tydzień października 2023 r. był początkowo deszczowy i burzowy. Wszystko przez cyklon Helgard wędrujący znad Atlantyku w stronę Wysp Brytyjskich oraz Francji. Spowodował on liczne burze z ulewami i wichurami, a nawet tornadem, które dotknęły m.in. Francję, Niemcy, Belgię i Holandię. 

We Francji burze, które w ubiegłą niedzielę przeszły przez departament Eure, spowodowały spore zniszczenia. Wszystko przez wichury, które generowały porywy wiatru nawet powyżej 130 km/h, które w gminie Beuzeville przewróciły nawet ciężarówkę stojącą na ulicy. Służby ratunkowe interweniowały z powodu zerwanych dachów, powalonych drzew i uszkodzonych linii energetycznych i telekomunikacyjnych. 

Duże wichury odnotowano również w rejonie Półwyspu Iberyjskiego. Przeszły tam również silne ulewy, a sumy opadowe osiągnęły poziom 150 mm w ciągu dwóch dni.

Jaka pogoda na dziś i resztę tygodnia w kraju? "Złota polska jesień jeszcze nas nie opuści"

Już od dziś, czyli od środy 26 października będzie bardziej sucho i słonecznie – podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na wschodzie i północnym wschodzie będą słabe przelotne opady deszczu. Rano pojawią się mgły z widzialnością do 200 metrów. Niekorzystne warunki biometeorologiczne, które rano będą występowały na terenie całego kraju, powoli zaczną słabnąć. 

Jaki jest dziś kierunek wiatru? Słaby i umiarkowany, wieje z kierunków południowych i zachodnich.

W pozostałej części tygodnia do Polski będzie docierać ciepłe powietrze znad Oceanu Atlantyckiego, a słupki termometrów na południowym zachodzie Polski pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza. Deszczowo może być jedynie na północy.

- Pojawi się więcej słońca, a opady deszczu będą zanikać. Z końcem tygodnia zrobi się znacznie cieplej, nawet do 22 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Złota polska jesień jeszcze nas nie opuści –  podsumował  dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik.

IMGW Meteo: październik rekompensuje nam chłodny wrzesień

Dziesiąty miesiąc 2022 roku jest wyjątkowo ciepły i tak ma zostać co najmniej do przyszłego poniedziałku.

- Październik rekompensuje nam chłodny wrzesień – zauważają prognostycy z IMGW.

Atak zimy na północy. Gdzie będzie najzimniej?

Tak, jak w większości Europy pogoda będzie bardzo dobra, tak prawdopodobnie w tym tygodniu na północy kontynentu zaatakuje zima. Jak podaje serwis Fanipogody.pl, na północy i wschodzie będą opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem, będzie wiał silny wiatr. Zapowiadane są spadki temperatury poniżej zera. 

Zima zaatakuje Rosję oraz Skandynawię. Drastyczne pogorszenie aury nie dotknie jednak na razie Polski, nawet w pierwszych dniach listopada. Wszystko dzięki wciąż aktywnym atlantyckim niżom barycznym, które wciąż przepychają w nasza stronę ciepłe powietrze.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM