Program "Maluch plus" 2022. W puli 1,5 mld złotych rocznie. Kto dostanie te pieniądze?

"Maluch plus". Jeszcze w tym roku poznamy zasady rozszerzonego programu wsparcia rodziców. Według szefowej resortu rodziny 90 proc. młodych Polaków chce mieć dzieci, tylko potrzebuje wsparcia finansowego.

Program "Maluch plus" 2022. Wkrótce poznamy zasady

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, pod koniec listopada 2022 roku ogłoszone zostaną zasady nowego programu "Maluch plus". 

- Przeznaczymy 1,5 mld rocznie na to, aby samorządy mogły tworzyć nowe miejsca opieki żłobkowej – powiedziała we wtorek 25 października 2022 roku w Polskim Radiu 24 szefowa resortu Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny dodała, że od 2015 roku rząd działa na rzecz zwiększenia liczby miejsc w polskich żłobkach. 

- To jest rozwój programu "Maluch plus". Początkowo był to budżet 150 mln zł rocznie, następnie 450 mln zł. Tak naprawdę zainwestowaliśmy w tworzenie tych miejsc ponad 2,1 mld zł – mówiła.

"Maluch plus". "90 proc. młodych Polaków chce mieć dzieci"

Według Maląg "90 proc. młodych Polaków deklaruje, że chce założyć rodzinę i chce mieć dzieci". Dlaczego więc drastycznie spada liczba urodzeń w Polsce? Jak powiedziała szefowa resortu rodziny, młodym rodzicom potrzebne jest m.in. wsparcie w opiece nad dziećmi do trzeciego roku życia – stąd pomysł na program "Maluch plus" 2022. 

Program ma wesprzeć rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech lat, takich jak żłobki, kluby dziecięce, a także dziennych opiekunów. Beneficjenci programu będą mogli otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki.

Nie tylko program "Maluch plus". Rząd planuje rozszerzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

W planach Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, poza zwiększeniem budżetu programu "Maluch plus" jest także rozszerzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Co to takiego? RKO to nowe świadczenie, które rodzice otrzymają na drugie i kolejne dziecko. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 stycznia 2022 r.

Świadczenie RKO przysługuje od miesiąca, w którym dziecko kończy pierwszy rok życia do końca miesiąca, w którym kończy ono 35 miesięcy. Maksymalna wysokość przysługującego kapitału to 12 tys. złotych na dziecko.

Rodzinny kapitał opiekuńczy wypłacany jest co miesiąc, na dwa sposoby:

  • 500 zł (wypłacane przez 24 miesiące),
  • lub 1000 zł (wypłacane przez 12 miesięcy).

Rodzice sami decydują, która z dwóch powyższych form wypłat jest dla nich lepsza. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny.

Zmiany w Kodeksie pracy. Mają pomóc w łączeniu życia osobistego z zawodowym

Wkrótce w życie wejdą też zmiany w Kodeksie pracy, które mają ułatwić rodzicom łączenie życia osobistego z zawodowym.

- W polityce prorodzinnej ważne jest jeszcze łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Tutaj te zmiany są konieczne i my już jesteśmy na ostatniej prostej. W Sejmie jest ustawa zmieniająca Kodeks pracy, wprowadzająca pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy, a więc te elastyczne formy zatrudnienia – mówiła Marlena Maląg.

Jak dodała szefowa resortu rodziny, ministerstwo pracuje też obecnie nad pomysłem wprowadzenia dodatkowego urlopu dla ojców. "Ta polityka prorodzinna musi być kompleksowa", stwierdziła Maląg z MRiPS.

Warto jednak przypomnieć, że zmiany, jakie szykowane są w Kodeksie pracy, związane są przede wszystkim z dwiema unijnymi dyrektywami, które już od miesięcy powinny obowiązywać w Polsce. Chodzi o:

  • dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) ws. przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej;
  • dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) ws. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców/opiekunów (tzw. dyrektywa rodzicielska).

"Maluch plus"? A co z polityką mieszkaniową? "Nie wszystko wyszło"

Marlena Maląg dodała, że jeśli chodzi o politykę mieszkaniową, to dotąd "nie wszystko wyszło".

- W zakresie polityki mieszkaniowej podejmujemy kolejne wsparcie w postaci ustawy gwarantującej wkład własny młodym ludziom, którzy będą chcieli kupić mieszkanie – powiedziała.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM