PGNiG odkryło nowe złoża gazu w Polsce. Ich eksploatacja zacznie się za ok. 3 lata

PGNiG odkryło nowe zasoby gazu ziemnego o łącznym wolumenie ok. 600 mln m sześc. Spółka szacuje, że proces zagospodarowania nowych złóż potrwa ok. 3 lata. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie - poinformowało PGNiG.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo PGNiG poinformowało w czwartek, że odkryło nowe zasoby gazu ziemnego o łącznym wolumenie ok. 600 mln m sześc.

Dodano, że odkrycie nowych złóż gazu to rezultat prac PGNiG prowadzonych w gminie Nowe Miasto nad Wartą (pow. średzki) oraz gminie Czempiń (pow. kościański). PGNiG wskazało, że zasoby znajdują się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat stanowią jeden z głównych obszarów działalności poszukiwawczej spółki w zachodniej Polsce.

Eksploatacja nowych złóż rozpocznie się za ok. 3 lata

Jak informuje PAP, PGNiG szacuje, że "proces zagospodarowania nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa ok. 3 lat. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie".

Według przekazanych informacji, odkryte zasoby zawierają gaz zaazotowany o wysokiej, jak na ten rejon Polski, zawartości metanu, wynoszącej ponad 75 proc.

- Dwa nowe złoża, odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców. Wydarzenia ostatniego roku dobitnie pokazały, jak ważną rolę może pełnić własne wydobycie gazu w zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju. Pracownicy PGNiG maj± wiedzę, kompetencje i doświadczenie, aby w pełni ten potencjał wykorzystać – podkreśliła, cytowana w komunikacie, prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Wkrótce powstanie mowy koncern poszukiwawczo-wydobywczy

Prezes zwróciła też uwagę, że to przede wszystkim na specjalistach PGNiG opierać się będzie działalność poszukiwawczo-wydobywcza nowego koncernu, który powstanie wkrótce z połączenia gazowej spółki z PKN Orlen. Obie firmy już teraz współpracują w tej dziedzinie, czego przykładem jest jedno z odkrytych złóż - podkreśliła prezes PGNiG.

Nowe złoża gazu nad Wartą

PAP poinformował również, że spółki PGNiG i Orlen Upstream rozpoczęły wiercenia w miejscowości Rogusko w gminie Nowe Miasto nad Wartą w lipcu 2022 roku. Kierunkowy otwór poszukiwawczy Rogusko-1K osiągnął całkowitą długość 3170 metrów. Odkrycia dokonano w piaskowcach eolicznych górnego czerwonego spągowca, charakteryzujących się bardzo dobrymi własnościami zbiornikowymi. Według PGNiG "utwory te są wysoce perspektywiczne pod kątem występowania w ich obrębie przemysłowych akumulacji gazu ziemnego. Dowodzą tego złoża odkryte w okolicy w ubiegły latach".

Drugie złoże, położone na obszarze gminy Czempiń, zostało odkryte otworem poszukiwawczym Roszkowo-1, którego wiercenie PGNiG rozpoczęło w sierpniu 2022 roku. Odwiert zlokalizowany w miejscowości Piotrowo Drugie ma głębokość 2800 m.

- Do jego zaprojektowania posłużyły wyniki badań sejsmicznych 3D. Złoże Roszkowo jest czwartym złożem gazu ziemnego odkrytym w tej części województwa wielkopolskiego. W ostatnich latach na obszarze koncesji Kościan-Śrem udokumentowano złoże Borowo (2018), Szczepowice (2019) oraz Granówko (2019) - wyjaśnia PGNiG. 

TOK FM PREMIUM