Jaka będzie zima 2022/2023? Czy będzie śnieg? Synoptycy mają pierwsze prognozy
Jaka będzie zima 2023? Im zimniej, tym drożej
Meteorolodzy, a także klimatolodzy, szerzej badający zjawiska atmosferyczne, zaczynają już prognozować, jaka będzie zima 2022 na 2023.
To czy zima będzie mroźna, czy łagodna jest szczególnie istotne w tym roku gdy ceny energii elektrycznej i gazu są znacznie wyższe niż w poprzednich latach, a inflacja powoduje, że wartość nabywcza pieniędzy w budżetach domowych spada.
Czy będziemy marznąć tej zimy, czy może zima będzie łagodna?
Przewidywanie pogody z dużym wyprzedzeniem nie jest łatwe. Wpływa na nią bowiem wiele składowych, ale już teraz analizowane są zjawiska atmosferyczne i porównywane z historycznymi.
Wir polarny powstaje nad Arktyką i ma wpływ na pogodę w Europie
Istnieją pewne zjawiska, które zimą wpływają na pogodę i pomagają ją przewidywać. Jednym z nich jest tzw. wir polarny. Powstaje w stratosferze i ma związek z odkrytym w 1952 roku nagłym ociepleniem stratosferycznym (SSW).
SSW to gwałtowne ocieplenia, o około 50°C w ciągu zaledwie kilku dni. Ma miejsce w stratosferze na wysokości 10 do 50 km.
Zimą, gdy na biegunie północnym trwa noc polarna, robi się tam wyjątkowo zimno (-80 st. C). Wokół tego zimnego basenu tworzy się wir polarny z obszarem niskiego ciśnienia w środku. Wir tworzy się każdej zimy nad Arktyką, jednak od jego kondycji zależy czy, zima w Europie, Azji czy w Ameryce Północnej może być śnieżna i mroźna, czy łagodna.
Szczególne wiry polarne zwiastujące mroźną i śnieżną zimę były w 2017 i 2018 r. To czas, gdy śnieg leżał nawet w Wenecji.
Tegoroczny wir, powstał już miesiąc temu. Jaki jest i co prognozuje na nadchodzącą zimę?
Zima stulecia w Polsce? Nie w tym roku
Według portalu dobrapogoda24.pl tegoroczny wir w ostatnich tygodniach rozrósł się, wzmocnił i stał się większy i silniejszy niż w ubiegłym roku. Temperatura spadła wewnątrz wiru do -80 st. C, a w szczycie zimy może spaść nawet do -95 st. C. Ostatni tak silny obserwowano w sezonie 2019/2020. Nie było wówczas co prawda surowej i mroźnej zimy, jednak w styczniu pojawiły się rekordowe burze, a w lutym orkany i wichury.
"W kolejnych tygodniach musimy więc nadal śledzić rozwój wiru polarnego. Jeśli będzie się rozwijał i wzmacniał, to atak trwałej i mroźnej zimy w najbliższym sezonie zimowym nam nie grozi" - prognozuje portal i zastrzega, że mimo to mogą się zdarzyć miejscami epizody zimowe. Jednak na zimę z dużą ilością śniegu i całodobowymi mrozami nic na razie nie wskazuje. To, co jednak wiąże się z taką aurą, to duża zmienność pogodowa.
"Zupełnie inaczej może być w przypadku rozbicia wiru polarnego. Wtedy po 2-5 tygodniach może nastąpić spora zmiana i atak śnieżnej i mroźnej zimy, gdy jęzory arktycznego powietrza w różnych regionach Europy, Azji, czy Ameryki Północnej będą schodzić na południe" - zwraca uwagę portal tym, którzy już zaczęli się cieszyć, że przed nami lekka zima.
Źródła: open.uj.edu.pl, skybrary.aero, dobrapogoda24.pl
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
Poseł Rutka cytuje hejterskie teksty z TVP. O kim mowa? Karolina Lewicka zgadła od razu
-
"Trwa walka nerwów". Gen. Bąk wskazuje, kiedy spodziewać się "istotnych zmian" na ukraińskim froncie
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Francja. Rząd zostaje. Zabrakło 9 głosów do uchwalenia wotum nieufności
- Xi Jinping namówi Putina do pokoju z Ukrainą? "To tylko dobra wymówka"
- "Ropa coraz tańsza przez banki". Jak bałagan na zagranicznych rynkach bankowych przekłada się na nasze portfele
- "Margin Call": film zamiast podręczników do Business English
- "Wizyta Putina w Mariupolu to teatrzyk". Ekspertka o "wiosce putinowskiej"