79997 i inne niebezpieczne SMS-y. Wiadomości z nich kosztują krocie. Zgłoś je do NASK

SMS-y Premium to zmora użytkowników telefonów komórkowych. Na płatne wiadomości, które potrafią słono kosztować, nabierają się szczególnie starsze osoby. Warto je uświadamiać, a podejrzane wiadomości przesłać do NASK.

79997: co to za numer? Użytkownicy telefonów komórkowych zgłaszają oszustwo

Oszuści bardzo często posługują się wiadomościami SMS, przy pomocy których próbują wyłudzić od nas nasze dane osobowe albo pieniądze. Ostatnio użytkownicy telefonów natrafiają coraz częściej na wiadomość z numeru 79997, która brzmi:

"Dziś został aktywowany dla tego nr serwis z ogłoszeniami. Będziesz otrzymywac SMS z zdjęciami i filmami. Chcesz ich? Odp TAK lub NIE na 79997. Wylacz! 11,07zlr-eg.pl".

Jak podaje serwis "Dobre Programy", użytkowniczka, która dała się nabrać na tę wiadomość, odpisała na nią. W efekcie tego działania zaczęła otrzymywać lawinowo kolejne wiadomości, na które kobieta znowu odpowiadała, chcąc wyłączyć usługę. Kolejne wysłane z numeru 79997 treści ostrzegały ją przed aktywowaniem wysyłki treści erotycznych, były też prośby o potwierdzenie numeru telefonu. 

Każdy wysłany SMS kosztował kobietę 11,07 zł, wkrótce naliczone koszty osiągnęły sumę kilkuset złotych.

W internecie znajduje się wiele stron, na których można zgłaszać podejrzane numery telefonów oraz dziwne treści wiadomości SMS. Te przychodzące z numeru 79997 pojawiły się w wielu komentarzach, określone jako "oszustwo" czy "próba wyłudzenia". Jedna z osób napisała, iż wiadomość została wysłana do jej babci, która też się nabrała na to oszustwo. Na takie wiadomości reagują szczególnie starsze osoby, często nieświadome związanego z tym zagrożenia.

Numer 79997 - jak go wyłączyć i uchronić się przed stratami? Niebezpiecznych numerów jest więcej

Podejrzane wiadomości SMS to zmora użytkowników telefonów komórkowych. Jak ustrzec się przed kosztami związanymi z odbieraniem takich wiadomości? Przede wszystkim warto u swojego operatora zażądać (za darmo) blokady na wszystkie numery o podwyższonej płatności (tzw. wiadomości SMS Premium) lub ustanowić limit kwotowy na tego typu usługi. Jeśli chodzi o telefon komórkowy dziecka, również mamy możliwość zarządzania usługami na jego urządzeniu. 

Oprócz tego, znając numer, na który ma być wysłana odpowiedź na wiadomość SMS, można zidentyfikować dostawcę, wchodząc na stronę UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej – link https://bip.uke.gov.pl/wyszukiwarka-rejestr-premium), gdzie znajduje się wyszukiwarka numerów usług o podwyższonej płatności.  

Każde oszustwo można zgłosić do NASK

Warto pamiętać, że każde oszustwo SMS-owe można zgłosić do NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) – to państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, który zajmuje się działaniami związanymi z bezpieczeństwem w internecie. 

Jak podaje NASK na swojej stronie, każdy podejrzany numer możemy wysłać do NASK przy pomocy funkcji "przekaż" albo "udostępnij" w telefonie. Treść wiadomości SMS przesyłamy w ten sposób na numer 799 448 084. 

- Trafi ona do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników – czytamy na stronie NASK. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM