Trwa plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022? "Gilbert" faworytem? Co to oznacza w slangu?

Gilbert? Stegna, a może Essa? Do 8 listopada można zgłaszać propozycje w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Faworytem internautów jest słowo Gilbert, którego nowe znaczenie wymyślił jeden z TikTokerów, a jego apel o udział w głosowaniu obejrzano już ponad 2,8 mln razy. Są też głosy sprzeciwu. Co znaczy Gilbert w młodzieżowym slangu 2022?

Trwa 7. edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN.  

- Dzięki Waszym głosom słowa takie, jak jesieniara, dwudzionek, śpiulkolot i XD trafiają na salony i pod strzechy – czytamy na stronie organizatora plebiscytu.

Jakie słowo zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2022 okaże się w grudniu. Jednym z faworytów jest Gilbert…O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy poniżej.

Gilbert - co to znaczy? Kim jest Gilbert? Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Niespodziewanym faworytem plebiscytu jest od kilku dni słowo Gilbert, a to wszystko przez nagranie TikTokera znanego jako latwogang.

W nagranym kilka dni temu na TikToku filmiku  postać Gilberta znanego z wcześnejszych filmików TikTokera @latwogang sugeruje, żeby to jego imię zostało Młodzieżowym Słowem Roku. 

Następnie TikToker pokazuje, jak wypełnia formularz zgłoszenia na stronie PWN. W rubryce znaczenia słowa pisze: geniusz.

Jeżeli Gilbert wejdzie do top 10 przelewam tysiąc złotych na cele charytatywne - zapowiedział w nagraniu @latwogang. 

Po kilku godzinach TikToker zamieścił na TikToku kolejny filmik, w którym podbił stawkę. Poinformował fanów, że pieniądze na szczytny cel przelał od razu, a gdy Gilbert wygra plebiscyt, zrobi sobie tatuaż Gilberta na nodze. 

Filmiki TikTokera wywołały prawdziwe poruszenie w sieci. Pierwsze nagranie obejrzano już  ponad 2,8 mln razy. Nagranie, w którym tiktoker obiecuje  że zrobi sobie tatuaż - 1,6 mln. 

Fani pod nagraniami zostawiali liczne komentarze:

- Gilbert musi być słowem roku; 

- Gilbert! Wygrasz to! - czytamy w komentarzach pod nagraniem.

Popularność Gilberta na TikToku natychmiast znalazła odbicie również na innych serwisach społecznościowych. "Gilbert" stał się jedną z najpopularniejszych fraz na Twitterze używaną przez użytkowników z Polski.

Wielu internautów wciąż jednak zastanawia się kim jest Gilbert, inni natomiast spierają się, czy propozycja TikTokera to dobry czy zły pomysł. Okazuje się bowiem, że to słowo wcale nie jest tak popularne wśród młodzieży, a sposób uczynienia z Gilberta faworyta zabawy budzi wśród wielu kontrowersje. 

- Jeżeli Gilbert wygra młodzieżowe słowo roku to nie wierzę w ludzi - czytamy na Twitterze.

- Naprawdę ludzie wybierają słowo "gilbert" na młodzieżowe słowo roku tylko dlatego ze jakiś randomowy ziomek przeleje tysiąc złotych na fundacje? I mean działanie charytatywne chyba tak nie działa, robi się coś z dobroci serca bez oczekiwania czegokolwiek w zamian- piszą na Twitterze internauci. 

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Nie tylko Gilbert. Są też inne propozycje

Wśród propozycji na słowo roku 2022, pojawiły  się również m.in.:

  • Essa czyli ‘łatwy’ lub okrzyk radości, słowo na każdą okazję; może służyć jako powitanie, pożegnanie. Słowo używane do wyrażania pozytywnych emocji w stosunku do innych osób lub po prostu wyrażenie własnych uczuć - czytamy na stronie Słownika Języka Polskiego, organizatora zabawy. 
  • Stegna, nazwa jednej z miejscowości nadmorskich, która jeszcze kilka tygodni temu, dzięki nagraniom jednej z TikTokerek "robiła wielką karierę" w młodzieżowych serwisach społecznościowych.

Więcej propozycji na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 znajdziecie na stronie: https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku.

Młodzeżowe Słowa Roku - edycje poprzednie

W minionych latach wyróżniono następujące słowa: 

  • 2021 - 1 miejsce: śpiulkolot, 2 miejsce: naura, 3 miejsce: twoja stara,
  • 2020 - w tym roku plebiscyt nie został rozstrzygnięty. Zostało co prawda wybrane najpopularniejsze słowo "Julka" oznaczające "pewien typ zachowań oznaczający lansowanie w mediach społecznościowych poglądów liberalnych czy lewicowych bez otwartości na dyskusję". Jury uznało jednak, że ten wybór "wyśmiewa poglądy" - plebiscyt został wobec tego nierozstrzygnięty.;
  • 2019 - 1 miejsce: alternatywka, 2 miejsce: jesieniara, 3 miejsce: eluwina,
  • 2018 - 1 miejsce: dzban, 2 miejsce: masny/masno, 3 miejsce: prestiż / prestiżowy,
  • 2017 - 1 miejsce: XD, 2 miejsce: sztos, 3 miejsce: dwudzionek,
  • 2016 - 1 miejsce: sztos, 2 miejsce: ogarnąć / ogarnąć się, 3 miejsce: beka / masakra.

"Śpikulot", "Dzban", "Alternatywka"…Co oznaczają te słowa? Wyjaśniamy

Znaczenie słowa "śpikulot", zeszłorocznego zwycięzcy, wyjaśnialiśmy już w TOK FM.

- To żartobliwy wyraz oznaczający sen, czynność spania, samo udawanie się na spoczynek lub nawet łóżko czy inne przyjemne miejsce do spędzania czasu w "objęciach Morfeusza" - powiedziała Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu.

"Alternatywka", zwyciężczyni z 2019 roku odnosi się do dziewczyny o nietypowym wyglądzie i słuchającej muzyki alternatywnej.

"Dzban", zwycięzca z 2018 roku, to określenie osoby mało rozgarniętej, niegrzeszącej inteligencją.

Laureat roku 2017 "xD" - tego stwierdzenia używa się dla podkreślenia, że coś bardzo nas rozbawiło.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Zasady

Pierwszy etap tegorocznego plebiscytu trwa do 8 listopada. Do tego dnia internauci za pomocą prostego formularza, mogą zgłaszać swoje propozycje na słowo roku. Następnie Jury przeanalizuje i wybierze 20 najczęściej proponowanych w pierwszym etapie słów. 15 listopada ruszy druga tura plebiscytu. Najczęściej zgłaszane słowa zostaną opublikowane, spośród nich każdy chętny będzie mógł wybrać jedno. Głosowanie zakończy się 30 listopada. Laureatów tegorocznej edycji plebiscytu poznamy na początku grudnia.

Źródła: PWN.pl, Regulamin plebiscytu "Młodzieżowe słowo roku"/ Interia.pl

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM