Rząd wprowadzi podatek od pustostanów? Są szczegóły pomysłu resortu Jacka Sasina

Ten, kto ma lub kupi więcej niż pięć lokali, by trzymać je wyłącznie w celach spekulacyjnych, zapłaci domiar - wynika z informacji opublikowanych przez "Rzeczpospolitą".
Zobacz wideo

"Rzeczpospolita" podaje, że Ministerstwo Aktywów Państwowych – z doradcami gospodarczymi szefa resortu Jacka Sasina na czele – chce nałożyć daninę na nieużywane mieszkania, które nie funkcjonują na rynku najmu i są czystą lokatą kapitału. Rządzący chcą też przeciwdziałać przyszłym zakupom lokali w takim celu.

Intencją tych działań jest ograniczenie spekulacji i wzmocnienie rynku najmu, gdzie wzmożony popyt zderza się z niską podażą.

O potrzebie obłożenia "znaczącą daniną" właścicieli pustostanów kilka dni temu mówił podczas spotkania z wyborcami prezes PiS Jarosław Kaczyński, a wcześniej o pracach nad opłatą przy zakupie większych partii lokali wspominał premier Mateusz Morawiecki. Opodatkowanie pustostanów i hurtowych zakupów mieszkań to wątki, o których często mówią politycy, ale brak precyzji i populistyczny ton tworzą napięcia na rynku nieruchomości – zauważa gazeta.

TOK FM PREMIUM