Skandal w KFC w Niemczech. Chodzi o świętowanie nocy kryształowej. Sieć przeprasza

Sieć KFC w Niemczech z okazji tzw. Reichspogromnacht czyli pogromu Żydów w listopadzie 1938 r., zaprosiła użytkowników aplikacji na ser z chrupiącym kurczakiem. Pomyłka wywołała ogromną aferę wizerunkową firmy.

Użytkownicy aplikacji sieci fast foodów KFC z Niemiec otrzymali w środę 9 listopada wiadomość o treści: 

"Upamiętnienie nocy kryształowej. Podaruj sobie delikatny ser z chrupiącym kurczakiem".

Skandal w KFC. Sieć przeprasza 

 Odbiorcy oferty prawdopodobnie  zareagowali błyskawicznie, gdyż  w przeciągu godziny, w kolejnej wiadomości KFC tłumaczyło wpadkę  'błędem w systemie". Jednocześnie przedstawiciele sieci przeprosili odbiorców nagannego komunikatu.

Na aplikację mobilną wysłaliśmy fałszywą i nieodpowiednią wiadomość. Bardzo nam przykro z tego powodu. Natychmiast sprawdzimy nasze wewnętrzne regulacje i procesy, aby więcej tak się nie stało" - przekazała sieć. - Podkreślamy, że w żaden sposób nie było naszym zamiarem bagatelizowanie powagi i historycznego znaczenia nocy kryształowej ani krzywdzenie ofiar lub ich potomków - dodali przedstawiciele KFC.

Jak mogło dojść do takiego skandalu w KFC? 

Prawdopodobnie rocznica nocy kryształowej zaciągnęła się do aplikacji KFC automatycznie z kalendarza, a system mógł tę datę potraktować jako "święto" i wygenerować wiadomość do klientów. 

- Albo też osoba odpowiedzialna za treść komunikatów publikowanych w aplikacji nie zadała sobie trudu, by sprawdzić, czym była noc kryształowa, nim zaprosiła do jej świętowania za pomocą sera z kurczakiem – czytamy na stronach Gazeta.pl. 

Noc kryształowa, czyli masowy pogrom Żydów

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. oddziały szturmowe NSDAP zaatakowały ludność żydowską zamieszkującą Niemcy. Pogrom uruchomił - po akceptacji Hitlera - minister propagandy Rzeszy Joseph Goebbels.

Wówczas Niemcy rozpoczęli masową akcję pogromu Żydów, dzięki któremu "wyższy" naród zostałby oczyszczony z innych, "niższych" rasowo. 

W zainicjowanej przez nazistowski reżim akcji zginęło ponad 90 Żydów, spalono lub uszkodzono 267 synagog i zdemolowano ponad 7 tys. sklepów, odnotowano liczne przypadki gwałtów, a do obozów koncentracyjnych trafiło ok. 30 tys. osób.

Są dwie teorie, skąd wzięła się nazwa "noc kryształowa". Jedna mówi, że przez odłamki szkła ze zdemolowanych żydowskich mieszkań i sklepów, które zasypywały wówczas  ulice. Natomiast druga związana jest z "krystalizacją", a więc oczyszczaniem narodu niemieckiego z przedstawicieli innych narodów i grup etnicznych.

Źródło: Gazeta.pl/Salon24.pl 

TOK FM PREMIUM