"Na tak szerokie wsparcie nas już nie stać". Rząd zmienia strategię pomocy uchodźcom z Ukrainy

Polski rząd współpracując z Kijowem zmienia strategię wobec uchodźców wojennych z Ukrainy. Dla tzw. uchodźców wewnętrznych w Ukrainie będą budowane osiedla kontenerowe. Również w Polsce zmienią się zasady pomocy Ukraińcom. "Od lutego 2023 r. uchodźcy mają partycypować w kosztach swojego utrzymania - 40 zł dziennie, a potem 60 zł za zakwaterowanie - informuje "Rzeczpospolita".

Jak czytamy w Rzeczpospolitej "ani polski, ani ukraiński rząd nie chcą, by powtórzyła się sytuacja po 24 lutego, kiedy to polskie granice przekraczały miliony Ukraińców uciekających przed wojną". 

Uchodźcy z Ukrainy – statystyki. Przez Polskę przetoczyły się miliony ludzi 

- Dziś w Polsce zostało ich ok. miliona, drugie tyle osiadło w Niemczech. To głównie kobiety i dzieci – podkreśla dziennik.

Gazeta zauważa, że w ciągu dziewięciu miesięcy polskie granice przekroczyło ponad 7,6 mln Ukraińców. Jednak jak informuje Straż Graniczna na dzień 14.11.2022, od 24 lutego br. prawie 5,9 mln uchodźców wróciło na Ukrainę.

Wojna w Ukrainie spowodowała olbrzymie zmiany demograficzne

- Ukraina ma świadomość olbrzymiego odpływu ludności i mogących się pojawić kłopotów demograficznych. Już się szacuje, że jeśli dalej mieszkańcy będą masowo uciekać z Ukrainy, to w 2030 r. będzie ich tam około 35 mln – wskazał cytowany przez "Rz" prof. Piotr Długosz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

- Stąd tworzy się na Ukrainie różne strategie i rozwiązania, które mają zapobiec depopulacji i dalszej emigracji, a Polska jako przyjaciel Ukrainy nie będzie działać na rzecz przejęcia jak największej liczby jej obywateli czy też „siły roboczej", tylko będzie tworzyć klimat, aby Ukraińcy wracali do siebie i odbudowywali kraj – podkreślił ekspert.

Uchodźcy z Ukrainy. Współpraca rządów Polski i Ukrainy. Budowa osiedli kontenerowych

Centrum Informacyjne Rządu podaje,  że polski rząd w porozumieniu z ukraińskimi władzami buduje osiedla dla 20 tys. uchodźców wewnętrznych - modułowe, składane kontenery, które można łatwo transportować i rozmieszczać. Pierwszy taki ośrodek - przypomniano - został otwarty we Lwowie.

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker przyznał w rozmowie z „Rz", że we współpracy z Ukraińcami przygotowujemy się na różne scenariusze, aczkolwiek "rząd ukraiński robi wszystko, żeby zatrzymać Ukraińców u siebie".

- Oczywiście sytuacja może być różna, ponieważ zima, jak i związane z dynamiką wojny zdarzenia mogą spowodować, że ludzie zaczną do nas częściej przyjeżdżać. Także na taką ewentualność się przygotowujemy. W przyszłym tygodniu będą spotkania – wideokonferencje wojewodów z samorządami, żeby odświeżyć wiedzę na temat miejsc, które mogłyby zostać użyte w razie napływu uchodźców. Ale w naszym przekonaniu taki scenariusz się nie spełni – ocenił Szefernaker cytowany przez "Rz".

Jak dodał, obecnie w Ukrainie ludzie przemieszczają się wewnątrz kraju.

- Nie ma dzisiaj przesłanek, które by wskazywały na to, że ruszy nowa fala uchodźców. Ukraińcy dbają o to, żeby jak najwięcej osób pozostało w ich kraju. Oni wiedzą o tym, że kolejna fala uchodźców będzie ich porażką w tej wojnie, ponieważ Rosjanom tylko o to chodzi, żeby Ukraińcy wyjechali z kraju i więcej nie wrócili – powiedział "Rz" Szefernaker.

Sytuacja uchodźców w Polsce. "Na tak szerokie wsparcie nas już nie stać"

Gazeta dodała, że również Polska jest zainteresowana tym, by pomagać Ukraińcom na miejscu – u siebie. Jak wskazała "Rz", na samą pomoc dla uchodźców z Ukrainy - m.in. noclegi, świadczenia, wyżywienie, bez kosztów broni - Polska wydała już ok. 5,5 mld zł.

- Rząd przyznaje, że na tak szerokie wsparcie nas już nie stać, dlatego od lutego 2023 r. uchodźcy mają partycypować w kosztach swojego utrzymania – 40 zł dziennie, a potem 60 zł za zakwaterowanie. Uszczelniony zostanie też system, by zablokować wyłudzenia – ZUS będzie miał na bieżąco informację o przekraczaniu granicy - podsumowała gazeta. 

Źródło: PAP/ Rzeczpospolita/ 300gospodarka.pl

TOK FM PREMIUM