Zerowy VAT na żywność i niska inflacja w 2023 r.? Soboń: w końcówce roku będzie ona już jednocyfrowa

W poniedziałek 14 listopada wiceminister finansów zapowiedział, że od stycznia 2023 roku utrzymany zostanie zerowy VAT na żywność. Tymczasem ceny jedzenia w kraju szaleją. W danych Głównego Urzędu Statystycznego od kilku miesięcy widać mocne wzrosty cen żywności we wszystkich kategoriach. Podwyżkom nie widać końca.

Prace nad zmianami w tarczy antyinflacyjnej trwają. Zerowy VAT na żywność zostanie

Jak poinformował w poniedziałek 14 listopada 2022 roku wiceminister finansów Artur Soboń, od 1 stycznia zerowy VAT na żywność zostanie. Obowiązująca od 2 lutego 2022 roku stawka jest związana z opracowywanymi właśnie zmianami w zakresie tarczy antyinflacyjnej. 

Wcześniej chęć utrzymania stawki 0 VAT na żywność "tak długo, jak się da" deklarował premier Mateusz Morawiecki.

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została na razie przedłużona do końca 2022 r., zerowy VAT na żywność obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5-procentową stawką VAT. Do kiedy zerowy VAT na żywność będzie obowiązywał – tego na razie nie podano. 

Stawka 0 proc. VAT ma obecnie zastosowanie także do:

  • nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (wcześniej 8 proc.),
  • gazu ziemnego (wcześniej 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.).

Z kolei stawka 5 proc. VAT obowiązuje obecnie przy sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka VAT na paliwo w 2022 r. wynosi za to 8 proc. (wcześniej było to 23 proc.).

Czy zerowy VAT na żywność pomoże? Jedzenie drożeje w Polsce w zawrotnym tempie

Wzrost cen żywności przyspiesza w Polsce coraz bardziej – w październiku do prawie 22 procent w skali roku. To ten element inflacji, który odczuwamy codziennie na zakupach. I na razie nie ma szans na lepsze dla naszych portfeli informacje. 

Wątpliwości co do kierunku cen nie ma – powiedział w rozmowie z Radiem TOK FM Paweł Wyrzykowski, analityk Food&Agro w banku BNP Paribas.

- Pewnie nie spodziewałbym się tego, że te ceny w najbliższych kwartałach – jeśli chodzi o żywność – będą spadać – zauważył Paweł Wyrzykowski. 

Dlaczego tak się dzieje? Bo nie chodzi tylko o VAT – w cenach nie są jeszcze w całości wliczone problemy wynikające z wojny w Ukrainie, cen energii i paliw, kosztów produkcji, w tym cen nawozów oraz letniej suszy.

- Ta transmisja z poziomu cen surowców rolnych na ceny na poziomie producentów i w konsekwencji na ceny detaliczne, ona jeszcze następuje – mówił banku BNP Paribas w rozmowie z TOK FM.

W danych Głównego Urzędu Statystycznego od kilku miesięcy widać mocne wzrosty cen żywności we wszystkich kategoriach.

Zmiany w tarczy antyinflacyjnej. Będą nowe rozwiązania

Wiceminister finansów Artur Soboń był dziś gościem Radia Lublin, gdzie pytano go m.in. o wysokie koszty energetyczne w Polsce. Powiedział, że wkrótce zostanie zaproponowane również rozwiązanie osłonowe dla odbiorców gazu.

- Za chwilę zaproponujemy rozwiązanie w zakresie cen gazu – będzie powodowało, że małe i średnie przedsiębiorstwa przetrzymają ten trudny okres. Jak wyjdziemy z tego kryzysu, gospodarka z powrotem wróci na tory swojego rozwoju – powiedział Soboń.

Odnosząc się do informacji, że szykowane w rządzie rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu mogą kosztować nawet 30 mld złotych, przekazał że "to oznacza większy deficyt, ale też konieczność tego, aby oglądać złotówkę z każdej strony". 

- Prowadzimy ostrożną politykę fiskalną i te instrumenty, które stosujemy, są adekwatne do sytuacji – zapewniał wiceminister.

- Jeśli sytuacja powoduje, że jedne zastępujemy drugimi, czyli np. te kapy cenowe energii czy gazu wprowadziliśmy do systemu, wycofujemy się z innych równie kosztownych rozwiązań, jak np. tak szeroki zakres tarcz antyinflacyjnych, czyli zwolnień z VAT-u i akcyzy na produkty i usługi, które oczywiście powodują presję inflacyjną. Coś za coś – mówił dalej.

Inflacja w Polsce. W przyszłym roku ma być jednocyfrowa?

Wiceministra finansów zapytano również w czasie rozmowy na antenie o prognozy dotyczące inflacji w kraju. Wiceminister powiedział, że wszyscy, którzy prognozują wskaźniki makroekonomiczne, zapowiadają spadek inflacji w przyszłym roku.

- Nawet te najbardziej pesymistyczne prognozy, takie jak np. Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że w końcówce roku będzie ona już jednocyfrowa. Zakładamy, że w 2-3 kwartale ta inflacja będzie już wyraźnie mniejsza – stwierdził wiceminister finansów.

TOK FM PREMIUM